شماره تماس : 09124808646
شماره تماس : 65010798

آرایش انتهایی لوله فولادی

تا همین چند سال پیش ، اگر می خواستید لوله کشی ساختمان خود را انجام دهید ، به یک لوله کش ساده احتیاج داشتید! او می توانست لوله ها را با یک ابزار ساده وصل کند. اما آیا فکر می کنید لوله کشی یک ساختمان چند طبقه را می توان به یک لوله کش ساده سپرد؟
امروزه به دلیل اهمیت بالای لوله کشی در ساختمان ها ، سیستم های لوله کشی نیز بسیار پیشرفته هستند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید لوله کشی به یک علم تبدیل شده است و در دانشگاه های برتر دنیا نیز تدریس می شود (مقالات قبلی در مورد طراحی و اصول لوله کشی و لوله کشی به طور کامل توضیح داده شد). مهندسان لوله کشی می توانند بهترین سیستم های لوله کشی ممکن را برای یک ساختمان بسازند. علاوه بر این ، طراحی و نوشتن استانداردهای لوله کشی یکی دیگر از وظایف مهندسان است. رعایت این اصول و قوانین استاندارد می تواند باعث افزایش طول عمر لوله ها و اتصالات فلزی شود و همچنین از مشکلات ساختمانی در سال های بعد جلوگیری کند.
از اصول لوله گذاری می توان برای طراحی و نصب سیستم های لوله کشی استفاده کرد. یکی از مهمترین موارد هنگام نصب لوله ها و اتصالات ساختمانی توجه به نوع اتصالات است. مهندسین لوله کشی بسته به نوع اتصال مورد نیاز لوله ها انتهای لوله های فلزی را به اشکال مختلف طراحی می کنند. به این طرح ها آرایش انتهای لوله گفته می شود. اگر چیدمان انتهای لوله ها به درستی انجام نشود ، اتصال انواع مختلف لوله های ساختمانی نیز با مشکل روبرو خواهد شد.
اگر می خواهید با انواع اتصالات اجزای مختلف لوله کشی و نحوه چیدمان انتهای لوله ها آشنا شوید ، پیشنهاد می کنیم در ادامه مقاله ما را دنبال کنید!

آرایش انتهایی لوله ها چه تاثیری بر نوع اتصال دارد؟

اتصال لوله ها و اتصالات در تاسیسات یکی از چالش برانگیزترین قسمت های لوله کشی است. زیرا بیشتر خرابی ها و مشکلات لوله کشی از قسمتهایی که اتصال انجام می شود شروع می شود. اتصال لوله ها و شیرها و اتصالات و … می تواند از نقاط ضعف عملکرد مهندسی باشد ، زیرا اگر مهارت پیمانکار کافی نباشد ، در فشار و درجه حرارت بالا با مشکل روبرو خواهد شد.

از جمله روش اتصال اقلام پایپینگی بین لوله و اتصالات و شیرآلات در لوله کشی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• اتصالات رزوه (threaded joint)

• اتصالات فلنجی (flange joint)

• اتصالات لب به لب (butt joint)

هر یک از این اتصالات ویژگی های منحصر به فردی دارند. بنابراین برای انتخاب نوع اتصال باید به شرایط کار و نوع لوله های موجود توجه کنید. برای اینکه اتصالات لوله کشی به بهترین شکل ممکن انجام شود ، باید انتهای لوله ها با توجه به نوع اتصال آماده شود. برخی از این اتصالات به لوله هایی نیاز دارند که از دو طرف دارای نخ باشند و برخی دیگر به شرایط خاصی نیاز دارند. بنابراین پس از انتخاب نوع اتصال ، باید ترتیب نهایی لوله ها بر این اساس انجام شود.

لوله گالوانیزه دنده ای

انواع آرایش انتهایی لوله ها

همچنین ممکن است از خود بپرسید که ترتیب انتهای لوله به چه معناست. عملیات ماشینکاری که در دو طرف لوله انجام می شود ، ترتیب نهایی لوله نامیده می شود. نحوه قرارگیری لوله ها بر اساس استانداردهای لوله کشی به سه گروه تقسیم می شود که در مقاله زیر با آنها بیشتر آشنا خواهیم شد.

آرایش انتهای صاف (plain end) :

به این نوع آرایش انتهای لوله PE گفته می شود که با برش 90 درجه در سطح مقطع لوله ایجاد می شود. همچنین به دلیل عمودی بودن تیغه برش ، به این نوع چیدمان چیدمان مربع نیز گفته می شود. آرایش پایان صاف یکی از ساده ترین آرایش های لوله ای است که کاربردهای زیادی دارد. اتصالات باسن و روش های جوشکاری معمولاً برای اتصال لوله هایی که این ترتیب را دارند استفاده می شود. با اتصال انتهای دو لوله و پس از اندازه گیری دقیق ، جوشکاری انجام می شود. البته پس از چیدمان ساده می توان هر دو طرف لوله را نخ گرفت و روشهای اتصال دیگر را بر روی آن انجام داد. به همین دلیل ، آرایش ساده و ساده می تواند پایه و اساس سایر آرایش ها باشد. لازم به ذکر است که به دلیل طراحی ساده در این نوع چیدمان ، هیچ استاندارد خاصی وجود ندارد و سرعت اتصال بیشتر است.

لوله استیل

آرایش انتهای رزوه ای (threaded end):

آرایش رشته ای (TE) برای اتصال لوله هایی که قصد داریم بعد از مدتی آنها را حرکت دهیم مناسب است. در این ترتیب ، دو طرف لوله رزوه شده و لوله ها از طریق اتصالات فلنجی و اتصالات رزوه ای به هم متصل می شوند. این روش معمولاً برای لوله هایی با قطر کمتر از 3 اینچ استفاده می شود. از آنجا که برای لوله های با قطر بزرگتر ، نخ های دقیق ایجاد نمی شوند. از آنجا که دقت نخ در این آرایش بسیار مهم است ، استانداردهای زیادی برای تعیین آن نوشته شده است ، از جمله ASME B1.20.1 و BS21. این استانداردها کلیه مشخصات نخ را که می توان برای چیدمان لوله استفاده کرد ، ارائه می دهند. در آرایش انتهای رزوه شده ، امکان اتصال ایمن وجود ندارد ، زیرا ممکن است مایعات لوله ها از نخ ها خارج شود یا نخ ها پس از مدتی مشکل ساز شوند. اگر ترتیب نهایی ساده از قابلیت اطمینان بالاتری برخوردار باشد. در نتیجه ، در کاربردهای حساس که نیازی به بازگشایی یا بستن مجدد لوله ها ندارند ، بهتر است از چینش انتهایی رزوه دار استفاده نشود.

لوله گالوانیزه دنده ای

 

آرایش انتهای ماشین کاری (beveled end) :

آرایش انتهایی تراش خورده یا تراش خورده از برش 30 درجه در دو طرف لوله ساخته شده است. در این ترتیب ، مانند آرایش ساده ساده ، می توان از روش اتصال جوشکاری برای لوله ها استفاده کرد. از آنجا که لبه ها در آرایش ماشین زاویه 30 درجه دارند ، می توان روی آن جوشکاری با کیفیت انجام داد. استاندارد مورد استفاده در این آرایش لوله شامل ASME B16.25 است که بواسطه آن می توان در هر دو طرف لوله اریب درست کرد.

لوله مانیسمان

در آخر ..!

در این مقاله ، ما اصول لوله کشی در ساخت و همچنین نحوه ترتیب انتهای لوله را بحث کردیم. احتمالاً به این نتیجه رسیده اید که لوله کشی ساختمان بسیار حساس و مهم است. بنابراین بهتر است بیشتر به آن توجه شود. اما آیا فکر می کنید قوانین و اصول استاندارد لوله کشی می تواند نیازهای ساخت و ساز در سال های آینده را برآورده کند؟ در قسمت نظرات ، می توانید ایده های خود را ارائه دهید. ما منتظرت هستیم!

مختصری از آرایش لبه های اتصالات فلزی :

جالب است بدانید که اتصالات ، مانند لوله ها ، ترتیب لبه اولیه و نهایی دارند:

اتصالات مانکن از جمله اتصالات است که ترتیب اولیه و نهایی آنها به صورت BEVELED END است که با قرار گرفتن در کنار لوله مانکن ، یک منطقه V شکل ایجاد می کند که داخل این قسمت را با ذوب جوش پر می کند. و ارتباط را تقویت می کند.

اتصالات گالوانیزه از جمله اتصالی است که توسط دنده و نخ و لوله گالوانیزه به یکدیگر متصل می شوند. برای اطمینان از عدم نشت و آب بندی ، باید از مواردی مانند نوار تفلون و کنف و غیره استفاده شود. اتصالات گالوانیزه توپی برزیلی ، اتصالات گالوانیزه مک چین و اتصالات گالوانیزه جورج فیشر مشهورترین مارک های بازار ایران هستند.

    تماس با ما