شماره تماس : 09124808646
شماره تماس : 65010798

 اتصالات لوله کشی

یکی از مهمترین مشکلات ساختمان در دوران باستان نحوه انتقال آب به قسمتهای مختلف ساختمان بود. به آن فکر کنید برای یک حمام ساده ، آنها مجبور بودند از چشمه آب بیاورند ، آن را در دیگ های بزرگ بجوشانند و سپس آن را در ظرفی روی سر و بدن خود بریزند. به نظر می رسد کار زیاد است ، نه؟!

 اتصالات لوله کشی

به اختصار؛ انسان بار دیگر برای سهولت زندگی خود به راه افتاد و لوله ها و شیرآلات را اختراع کرد.
اما چه کسی برای اولین بار ساختمانهای آنها را لوله کشی کرد؟ لوله ها و اتصالات در گذشته چه تغییراتی ایجاد کرده اند؟ و ویژگی های اتصالات ساختمانی مدرن که امروزه جای خود را در زندگی ما گرفته است چیست؟
شاید برای شما جالب باشد که بدانید اولین کسانی که از سیستم لوله کشی در ساختمان های خود استفاده کردند ایرانی بودند! (بله ، ممکن است شما اولین وجود خود را تکرار کرده باشید ، اما اینجا واقعا ایرانی ها بودند!)
یافته های باستان شناسی در اطراف تخت جمشید نشان می دهد که ایرانیان باستان از لوله ها و اتصالات مختلفی برای انتقال آب به سایر قسمت های ساختمان استفاده می کرده اند. این لوله ها معمولاً از گل یا سنگ های مختلف ساخته می شدند. اما با گذشت زمان ، لوله ها و اتصالات شکل دیگری پیدا کردند.
امروزه با پیشرفت تکنولوژی و گسترش صنعت ساخت و ساز ، انواع مختلفی از لوله ها و اتصالات ساختمانی مدرن تولید شده است. مهمترین نکته در مورد اتصالات مدرن نوع طراحی است. با توجه به توسعه سیستم های لوله کشی ، اتصالات ساختمانی نیز باید برای پاسخگویی به نیازها طراحی می شدند. به همین دلیل امروزه می توان از اتصالات مرتبط برای هر نوع لوله کشی ساختمان استفاده کرد.
در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا ببینیم انواع لوله ها و اتصالات در تاسیسات ساختمانی چیست ، از چه موادی ساخته شده اند و چه کاربردهایی دارند. آیا شما آماده هستید؟

اتصالات لوله کشی از چه موادی ساخته می شوند؟

اگر به کارهای فنی علاقه مند هستید ، قطعاً دریچه های برنجی یا انواع سه راهی فلزی را دیده اید. این اتصالات از جمله اولین اتصالات امروزی است که به طور گسترده ای در ساخت و ساز استفاده شده است. از آنجا که استفاده از لوله های فلزی بسیار متداول بود ، از اتصالات فلزی نیز برای اتصال آنها استفاده می شد. اما بسیاری از مشکلات مربوط به نحوه آب بندی آنها مهندسان را به فکر ساخت لوله ها و اتصالات جدیدتر انداخت.

اتصالات برنجی

 

امروزه انواع اتصالات لوله کشی از مواد مختلفی ساخته شده اند. لوله و اتصالات پلی اتیلن یکی از جدیدترین اتصالات ساختمان است که از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است. وزن این نوع اتصالات سبک بوده و نصب آن بسیار آسانتر از سایر لوله ها و اتصالات است. پوشش داخلی لوله ها نیز برای جذب رسوب کمتر طراحی شده است. بنابراین اگر به دنبال لوله و اتصالات با کیفیت و بادوام هستید ، بهتر است اتصالات پلی اتیلن را انتخاب کنید!

اتصالات پلی اتیلن

انواع اتصالات لوله کشی ساختمان کدامند؟

شاید از خود بپرسید که از کدام اتصالات در لوله کشی ساختمان استفاده کنید؟
پاسخ این است که همه چیز با مهندس ساختمان و لوله کش ارتباط دارد. سیستم های لوله کشی گسترده ما را قادر ساخته است تا از طریق روش های مختلف یک ساختمان را لوله کشی کنیم.

در نتیجه می توان از اتصالات مختلفی استفاده کرد. اما به نظر شما این سیستم ها از نظر عملکرد تفاوتی ندارند؟! قطعاً نوع لوله کشی ساختمان تأثیر بسزایی در طول عمر لوله ها و اتصالات ساختمان دارد. بنابراین سیستم لوله کشی باید به گونه ای طراحی شود که بتوان از اتصالات مناسب استفاده کرد.

در سالهای اخیر ، انواع مختلفی از اتصالات لوله کشی با کاربردهای مختلف ساخته شده است که هر کدام دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند. در اینجا انواع متداول اتصالات آورده شده است.

اتصالات مغزی

اگر هنگام لوله کشی می خواهیم دو لوله یا دو قطعه را به هم متصل کنیم ، از اتصالات مغزی استفاده می کنیم. آجیل در واقع لوله های کوچکی است که از دو طرف به صورت نخ در می آیند. یعنی دنده ها در دو طرف لوله ایجاد می شوند.

این دنده ها امکان استفاده از آنها برای اتصال لوله ها را فراهم می کند. یکی دیگر از کاربردهای اتصالات مغزی افزایش یا کاهش قطر لوله ها است. قطر یک طرف این نوع مغز بیشتر از طرف دیگر است. بنابراین می توان دو لوله با قطرهای مختلف را به هم متصل کرد.

اتصالات مغزی

مهره ی ماسوره

این نوع از اتصالات را احتمالا همه ی شما دیده اید! زیرا کاربرد فراوانی در لوله کشی ساختمان دارد. طراحی مهره ماسوره به صورت سه تکه ای انجام شده است. این تکه ها شامل نری و مادگی و همچنین قسمت ارتباط دهنده هستند که با توجه به نوع کاربرد دارای رزوه های مختلفی است. مهره ی ماسوره سه کاربرد بسیار مهم دارد که عبارتند از:

• کاربرد در سیستم های لوله کشی بسته در ساختمان

• برای متصل کردن دستگاه های مختلف مثل آب گرم کن، پکیج دیواری و …

• استفاده در کنار شیرهای قطع و وصل کننده

مهره ماسوره استیل 304

درپوش لوله

ساده ترین نوع اتصالات ساختمانی هستند که برای انسداد لوله ها استفاده می شوند. اگر بخواهیم یک لوله با قطر کم را مسدود کنیم، درپوش های چهار گوشه بهترین گزینه است. برای مسدود کردن لوله های با قطر زیاد نیز درپوش های شش گوشه پیشنهاد می شود.

انواع درپوش لوله

بوشن ها

بوشن یک نوع از اتصالات لوله کشی است که داخل آن به صورت کامل رزوه شده است. بنابراین می توان از آن ها برای متصل کردن لوله هایی استفاده کرد که سطح بیرونی آن ها رزوه شده (یعنی داخل آن شیارهایی ایجاد شده) باشد. انواع بوشن را بر اساس نوع کاربرد به سه دسته تقسیم می کنند که عبارتند از:

• بوشن معمولی: اگر بخواهیم دو لوله با قطر یکسان را به هم متصل کنیم از بوشن های معمولی استفاده می کنیم.

• بوشن تبدیل: برای اتصال دو لوله با سایزهای مختلف کاربرد دارد.

• بوشن روپیچ توپیچ: این نوع از بوشن ها دارای طراحی خاصی هستند. یک طرف آن رزوه ی داخلی و طرف دیگر آن رزوه ی خارجی دارد. بنابراین می توان به وسیله ی آن ها مقدار کمی به طول لوله ی اصلی اضافه کرد.

بوشن فلزی

انواع فلنج و واشر

فلنج نوعی صفحه چدنی است که می توان برای بستن اتصالات لوله کشی مخصوص از آن استفاده کرد. از واشرها برای آب بندی فلنج نیز استفاده می شود. نصب فلنج ها باید بسیار دقیق انجام شود زیرا اگر پیچ ها به درستی محکم نشوند ، ممکن است به لوله کشی آسیب برساند.

فلنج فولادی چیست ؟

اتصالات سه راهی

این نوع اتصالات بسیار رایج است و در تمام سیستم های لوله کشی ساختمانی استفاده می شود. استفاده ویژه از سه راهی ایجاد شاخه های فرعی در مسیر اصلی لوله کشی است. با استفاده از این اتصالات می توان آب را به مناطق مختلف ساختمان منتقل کرد. Tees بر اساس نوع طراحی به سه دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

سه راهی تبدیلی

اگر بخواهیم از لوله های با قطر یکسان انشعاب بگیریم باید از سه راهی تبدیل استفاده کنیم. این سه راهی ها نیز دارای رزوه های مختلفی هستند.

سه راهی قائم

اگر لوله های اصلی دارای زاویه 90 درجه باشند و بخواهیم از آن ها انشعاب بگیریم باید از سه راهی قائم یا سه راهی معادل استفاده کنیم. رزوه های این سه راهی به سمت داخل است.

سه راهی 45 درجه

این اتصالات نیز برای انشعاب گرفتن در زاویه های 45 درجه کاربرد دارد.

اتصالات چهار راهی

این نوع از اتصالات نیز مانند سه راهی ها برای ایجاد انشعاب و گسترش لوله کشی به نواحی مختلف ساختمان استفاده می شود. تنها تفاوت آن ها بیشتر شدن تعداد انشعاب از سه به چهار است که می تواند کاربردهای منحصربفردی داشته باشد.

اتصالات زانویی

در سیستم های لوله کشی گاهی لازم است که مسیر لوله ها را تغییر دهیم. به همین منظور از انواع زانویی می توان استفاده کرد. زانویی ها را بر اساس نوع کاربرد به سه دسته تقسیم می کنند که عبارتند از:

• زانویی تبدیل: این نوع از اتصالات برای تغییر مسیر لوله های با قطر مختلف استفاده می شود.

• زانویی 90 درجه: به آن ها زانویی چپقی نیز گفته می شود و برای تغییر جهت لوله ها به اندازه ی 90 درجه مورد استفاده قرار می گیرند.

• زانویی 45 درجه: اگر بخواهیم مسیر لوله کشی را به اندازه ی 45 درجه منحرف کنیم، از زانویی های 45 درجه استفاده می کنیم. در این نوع زانویی ها میزان گرفتگی لوله بسیار کم تر از زانویی های 90 درجه است. بنابراین در سیستم های لوله کشی بهتر است از این نوع اتصالات بیشتر استفاده شود.

زانوی فولادی دنده

 

برای خرید انواع اتصالات ساختمانی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

اگر برای خرید لوله و اتصالات ساختمانی به بازار رفته باشید، حتماً با انواع مختلفی از اتصالات با برندها و جنس های مختلف رو به رو شده اید. همین مسئله ممکن است شما را دچار سردرگمی کرده باشد. بنابراین بهتر است قبل از خرید اتصالات ساختمانی نکات زیر را در نظر داشته باشید.

• قبل از خرید، با مهندس و لوله کش ساختمانی باتجربه مشورت کنید. یک لوله کش ماهر می تواند به راحتی به شما بگوید که چه نوع اتصالاتی نیاز دارید. انتخاب نوع اتصالات در افزایش کیفیت لوله کشی بسیار موثر است.

• هیچ وقت کیفیت را فدای پول نکنید! مخصوصا برای لوله کشی ساختمان! زیرا تعمیرات لوله کشی در ساختمان ها بسیار طاقت فرسا و پرهزینه است. بنابراین با انتخاب لوله  و اتصالات با کیفیت، تا سال ها خیال خود را از لوله کشی ساختمان راحت کنید.

• برای خرید لوله و اتصالات بهتر است از فروشگاه های معتبر استفاده کنید زیرا محصولات آن ها معمولا دارای کیفیت بالایی بوده و شما می توانید با خیال راحت از آن ها خرید کنید.

حرف آخر
در این مقاله با انواع لوله و اتصالات ساختمانی و کاربرد آن ها آشنا شدیم. همچنین به معرفی برخی از اتصالات مدرن ساختمانی پرداختیم. اما قطعا با گسترش ساختمان سازی و پیشرفت سیستم های لوله کشی، باید اتصالات جدیدتری نیز طراحی شود. چنانچه سوالی درباره اتصالات لوله کشی و کاربرد یا قیمت هر کدام دارید، در بخش نظرات همین پست، سوالتان را مطرح کنید.

    تماس با ما