شماره تماس : 09124808646
شماره تماس : 65010798

شیر آلات برنجی

شیرآلات برنجی در صنعت لوله سازی بهترین نوع شیرآلات هستند . به دلیل مواد به کار رفته در این نوع شیرآلات از کیفیت بالایی برخوردار بوده و نسبت به شیرآلات دیگر قیمت نسبتاً بالایی دارد. شیرآلات را بر اساس جنس فلز یا آلیاژ ساخته شده نامگذاری کرده اند.
شیرآلات برنجی در حال حاضر بیشترین کاربرد را در صنعت لوله کشی دارند. شیرآلات برنجی در موارد مختلف از جمله ساختمان ، آتش ، پتروشیمی و … کاربردهای زیادی دارد. جهت لوله و اتصالات پلی اتیلن با ما درتماس باشید.

انواع شیرآلات برنجی

در تولید شیر گازی ، از انواع مواد برنجی استفاده می شود. از مواد برنجی با درصد و ویژگی های مختلف عناصر آلیاژی در طراحی شیرهای گاز استفاده می شود.

برای همه صنایعی که به اتصالات هیدرولیکی و شیرآلات و اتصالات برنجی نیاز دارند ، انتخاب آلیاژ برنج بسیار مهم است و بسته به شرایط عملیاتی ممکن است متفاوت باشد.
از آنجا که این آلیاژ از مس ، روی و سایر آلیاژها در مقادیر کمتر ساخته شده است ، استفاده از درصد صحیح برای اطمینان از نتایج سازگار جهت طراحی شیرهای گاز مهم است.

مثلا هرچه مقدار روی موجود در شیرالات برنج بیشتر باشد ، مقاومت مکانیکی آن بیشتر است .اما این باعث افزایش شکنندگی آن نیز می شود. درنصب شیرالات گاز باید اطمینان حاصل شود که سوپاپ به درستی بسته شده است تا از انتشار هرگونه گازی که می تواند خطری برای هر اپراتوری داشته باشد جلوگیری کند.
از عناصر آلیاژی نیز برای جلوگیری از آسیب ساختاری با محتوای مناسب استفاده می شود. بنابراین درصد روی باید بیشتر از 45٪ باشد ، زیرا هر مقدار آلیاژ بالاتر از این بدان معنی است که دیگر برنج برای دریچه های گاز از اهمیت فنی برخوردار نیست.

بنابراین ، ترکیب این عناصر باید از نوع برنجی با ترکیب صحیح روی و سایر فلزات در نوع برنجی شیرآلات باشد تا بتواند راه حل صحیحی برای هر یک از اجزای طراحی شده ارائه دهد.

از شیرآلات برای توقف و تنظیم جریان آب استفاده می شود و انواع برنجی شیرآلات دارای مزایا و معایب و کاربردهایی هستند که برای این کار مناسب ترند. اکثر شیرآلات لوله کشی مسکونی بخشی از سیستم آبرسانی هستند و برای کنترل جریان آب تحت فشار از چاه یا چاه خصوصی استفاده می شوند.
بسته به نوع طراحی شیر ، ممکن است برای کنترل ساده جریان آب در حالت ON-OFF مناسب باشند یا در عوض برای تنظیم حجم جریان آب طراحی شوند.

بیشتر شیرها ودریچه ها در مواد مختلفی از جمله برنز ، برنج و پلاستیک PVC موجود هستند. اطمینان حاصل کنید که مواد مناسب برای نوع لوله مورد استفاده در سیستم لوله کشی را انتخاب کنید.

انواع شیرآلات برنجی

در زیر شرح انواع برنجی شیرآلات آورده شده است:

شیر دروازه ای

شیرهای دروازه یکی از رایج ترین شیرآلات ها در کاربردهای لوله کشی است.دریچه های دروازه با بالا بردن یا پایین آوردن یک دروازه داخلی با استفاده از دسته یا دستگیره ای که در قسمت بالای شیر قرار دارد ، جریان آب را کنترل می کنند.
هرگز نباید از شیرهای دروازه ای برای کنترل میزان جریان استفاده شود. آنها به گونه ای طراحی شده اند که کاملاً باز باشند یا کاملاً بسته باشند. استفاده از آنها برای تنظیم جریان آب می تواند این دریچه ها را از بین ببرد.
دریچه های دروازه در خاموش شدن تأمین آب بسیار قابل اعتماد هستند و معمولاً به عنوان شیرهای قطع در خطوط اصلی تأمین آب و انشعابات مورد استفاده قرار می گیرند . اگرچه شیرهای توپی به تدریج در این کاربردها محبوبیت بیشتری پیدا می کنند.

از آنجا که قطعات داخلی فلزی ممکن است دچار خوردگی شوند ، غیر معمول نیست که شیر دریچه در حالت خاموش یا روشن باشد. معمولاً در مواردی که به ندرت نیاز به خاموش شدن آب است از آنها استفاده می شود.

شیر دریچه ای

دریچه های توپی احتمالاً ایمن ترین نوع شیرآلات هستند و معمولاً برای قطع آب اصلی و قطع شاخه مورد استفاده قرار می گیرند. مانند شیرهای دروازه ای ، یک شیر توپی به عنوان یک شیر تمام یا هیچ چیز طراحی شده است. آنها باید برای جریان کامل کاملاً باز باشند یا کاملاً بسته باشند تا جریان آب متوقف شود.
از نظر داخلی این دریچه ها دارای یک سوراخ با یک توپ در وسط هستند که به یک اهرم خارجی متصل می شود. وقتی دسته موازی با لوله تأمین آب باشد ، شیر باز است. در حالت عمودی ، شیر بسته است. این دسته به عنوان یک بینایی مفید عمل می کند ، بنابراین با یک نگاه می توانید آب را بسته یا باز کنید.

شیر گلوب

از شیرهای گلوب برای تنظیم یا تسریع جریان آب در کاربردهای خط لوله استفاده می شود. نام این نوع شیرها از برجستگی موجود در بدنه دریچه گرفته می شود . شکلی که در انواع دیگر شیرآلات یافت نمی شود.
دسته شیر گلوب معمولاً یک دسته پیچشی است. شیرهای گلوب معمولاً وقتی تنظیم می شوند که جریان آب تنظیم شود یا اگر لازم است مرتباً تنظیم شود.

از ویژگی های طراحی داخلی می توان به درپوش انتهای ساقه دریچه اشاره کرد که از طریق دسته پیچ دریچه بالا و پایین می شود.وقتی میله سیلندر به پایین صندلی داخلی سوار شد ، جریان آب کاملاً متوقف می شود.
از آنجا که شیرهای گلوب برای تنظیم جریان مناسب هستند ، اغلب از آنها برای شیرهای باز و شیرهای نرم مشابه استفاده می شود.

شیر پروانه ای

از نظر خارجی ، شیرهای پروانه ای از این جهت که دارای دسته اهرمی هستند که شیر را باز و بسته می کند ، شبیه شیرهای توپی هستند. در داخل طرح ، از دیسک فلزی چرخان برای تنظیم جریان آب استفاده می شود.
از آنجا که آب به دور دیسک که در مرکز دریچه است ، جریان می یابد ، حتی اگر شیر کاملاً باز باشد ، جریان آب کمی کاهش می یابد. برخلاف شیر توپی که شیر قطع کننده محسوب می شود ، یک شیر پروانه می تواند جریان را دقیق تنظیم کند.
یکی از اشکالات اصلی شیر پروانه ای این است که واشر داخل شیر می تواند بعد از چند سال باعث مشکلات نگهداری شود.

شیر کاهش فشار

شیر کاهش فشار آب برای کاهش فشار کلی آب در سیستم لوله نصب می شود. آنها معمولاً دارای چشمه ها و دیافراگم هایی هستند که بسته به منبع آب فشار تا حدی تنظیم می شوند. کاهش فشار شیر برای باز یا بستن جریان آب استفاده نمی شود ، بلکه برای پایین آوردن فشار آب به طور کلی استفاده می شود.
آنها معمولاً در خانه هایی با فشار آب نسبتاً زیاد از منبع آب شهری استفاده می شوند ، جایی که فشار می تواند به سیستم های لوله کشی خانه آسیب برساند.

شیر چک

شیر چک یک شیر ویژه است که برای حفظ جریان آب فقط در یک جهت و جلوگیری از جریان در جهت مخالف استفاده می شود. اکثر انواع ها عملیاتی نیستند، بنابراین دستگیره کنترل ندارند.

دریچه های چک می توانند از مکانیسم های داخلی مختلفی از جمله طرح های کنترل توپی و طرح های بازرسی دیافراگم استفاده کنند. از یک نوع کنترل شیر معروف است که به عنوان یک ایست بازرسی شناخته می شود ، می تواند جریان آب را به طور کامل در هر دو جهت متوقف کند.

کاربرد شیرآلات برنجی

به طور مختصر و مفید کاربرد انواع شیر آلات برنج در صنایع به شرخ زیر است.

 • شیر سوزنی برنجی: برای  تنظیم و قطع و وصل جریان استفاده می شود.
 • شیر صافی برنجی : جهت فیلتراسیون سیالات در خط
 • شیر فلکه برنجی کشویی: برای کنترل جریان سیالات به کار می رود.
 • شیر فشار شکن : برای جلوگیری از ایجاد فشار زیاد در سیستم تاسیسات و لوله کشی
 • شیر شلنگی : باز و بسته کردن جریان در محوطه های باز
 • شیر گازی : قطع و وصل جریان گاز
 • شیر پیسوار : برای تنظیم وکنترل فشار جریان آب گرم و سرد
 • شیر آتش نشانی : برای زمان آتش سوزی
 • شیر بالانس : همسان سازی فشار آب در شبکه لوله کشی

 

 

  تماس با ما