شماره تماس : 09124808646
شماره تماس : 65010798

انواع عایق لوله

امروزه اطلاعات مربوط به انواع عایق لوله و کاربردهای هر یک مجموعه اطلاعات اساسی و مهمی است که
همه از دانستن آن سود خواهند برد. جهت خرید عایق الاستومری فوم لوله با ما تماس بگیرید.

آیا می دانید این تجهیزات چگونه عمر مفید لوله را افزایش می دهد؟

یا بسته به نوع کاربرد هر نوع عایق لوله از چه موادی ساخته شده است؟

بنابراین اگر با انواع عایق ها ، مواد و کاربردهای لوله آشنا نیستید ،این مقاله را از دست ندهید.

عایق لوله چیست

از این تجهیزات برای عایق بندی لوله های گرما و صدا در لوله کشی استفاده می شود. جهت خرید لوله و اتصالات پلی اتیلن با ما تماس بگیرید.

به زبان ساده عایق لوله چیست؟، از عایق لوله برای گرم نگه داشتن لوله ها و همچنین جلوگیری از یخ زدگی آنها در سرما استفاده می شود.

رایج ترین عایق لوله عایق لوله آب است:

  • فایبرگلاس
  • پلاستیک
  • فایبرگلاس با فویل درون آن

استفاده شده است .

اگر شما نیاز به عایق بندی مقادیر بیشتری از لوله های در معرض سرما و گرما دارید ، بسیاری تصمیم می گیرند از مقره های لوله مانند ، به طور معمول لوله های فوم 6 فوت با شکاف هایی که نصب آنها آسان است ، استفاده کنید.

کاربرد های عایق لوله

کاربردهای عایق لوله

کنترل تراکم

در مواردی که لوله ها در دمای زیر دمای محیط کار می کنند ، این امکان وجود دارد. بخار آب در سطح لوله متراکم می شود.این باعث رطوبت می شود و رطوبت باعث خوردگی در لوله می شود. بنابراین ، جلوگیری از تراکم در سطح لوله بسیار مهم است. عایق بندی لوله می تواند از تشکیل این رطوبت جلوگیری کند ، زیرا دمای سطح عایق در اطراف لوله با دمای سطح لوله متفاوت است.

تراکم رخ نمی دهد اگر دمای سطح عایق بالاتر از دمای هوا است.
عایق بندی شامل نوعی مانع بخار آب یا مولد بخار ، از عبور آب از عایق به سطح لوله جلوگیری می کند.

از یخ زدگی لوله جلوگیری کنید

از آنجا که برخی از لوله های آب در خارج از ساختمان یا در مناطق سرد قرار دارند ،بعضی اوقات ممکن است دمای محیط اطراف لوله زیر نقطه انجماد آب باشد. در این حالت آب لوله یخ می زند. وقتی آب یخ می زند ، منبسط می شود و این انبساط می تواند باعث شکستن و شکستن لوله ها شود. البته عایق کاری لوله در برابر یخ زدگی فقط زمانی می تواند انجام شود که آب در لوله جریان داشته باشد. با این حال عایق نمی تواند از یخ زدگی آب ثابت در لوله جلوگیری کند. این می تواند زمان مورد نیاز برای انجماد را افزایش دهد ، در نتیجه یخ زدگی لوله ها کاهش می یابد.

از آنجا که لوله های کوچکتر خطر یخ زدگی بیشتری دارند ،معمولاً با ترکیب روشهای جایگزین از یخ زدگی جلوگیری می شود.
(به عنوان مثال ، اطمینان از جریان مداوم آب در لوله)

 با استفاده از عایق لوله در مصرف انرژی صرفه جویی کنید

لوله کشی ممکن است در دمای بسیار بالاتر از دمای محیط کار کند. در این حالت ، اختلاف دما بین لوله و هوای اطراف بر انتقال گرما در لوله تأثیر می گذارد. در بسیاری از موارد جریان انتقال حرارت از لوله کشی مهم است و این انرژی به دلیل کمبود عایق در لوله ها هدر می رود. استفاده از عایق لوله گرمایی می تواند این افت دما را تا حد زیادی کاهش دهد.

ضخامت های مورد استفاده در این تجهیزات برای صرفه جویی در انرژی متفاوت است. اما به عنوان یک قاعده کلی ، لوله هایی که در دمای بسیار بالا کار می کنند گرمای بیشتری را از دست می دهند به دلیل صرفه جویی بیشتر ، ضخامت بیشتری در عایق لوله در نظر گرفته می شود.

البته محل لوله کشی نیز در انتخاب ضخامت عایق تأثیرگذار است.مثلا،در برخی موارد ، لوله کشی داخل ساختمان عایق بندی ممکن است نیازی به عایق کاری نباشد.زیرا گرمای از دست رفته (یعنی کاهش گرمای داخل لوله به دلیل اختلاف دما با محیط) امکان پذیر است.برای گرم کردن محیط استفاده می شود.

محافظت از درجه حرارت شدید

در مکانهایی که لوله کشی در دمای بسیار بالا یا پایین کار می کند ،در صورت تماس با سطح لوله ، احتمال آسیب دیدگی وجود دارد. زیرا دمای سطح عایق با دمای سطح لوله متفاوت است و به طور معمول سطح عایق دارای دمای “پایین” است ، می تواند از باشد. برای جلوگیری از آسیب دیدن از این تجهیزات استفاده کنید.

کنترل صدا و صدا از طریق عایق لوله

از لوله کشی می توان به عنوان مجرا برای عبور مواردی که باعث ایجاد صدا می شوند استفاده کرد. مثلا:
انتقال فاضلاب از طریق لوله های فاضلاب که در داخل ساختمان قرار دارد. آنها به قسمتهای مختلف ساختمان منتقل می شوند. در این حالت با استفاده از عایق صدا می توان از این انتقال صدا جلوگیری کرد.

عایق کاری لوله با پشم معدنی

انواع عایق لوله استاندارد

عایق لوله انواع مختلفی دارد و از مواد مختلفی ساخته شده و به بازار عرضه می شود.

بیشترین موارد استفاده شده در یکی از دسته های زیر قرار می گیرند. جهت خرید لوله فاضلابی با ما تماس بگیرید.

پشم معدنی

پشم معدنی هر ماده الیافی است که با چرخش یا استخراج از مواد معدنی یا سنگ مذاب ساخته می شود.این الیاف معدنی در واقع الیاف معدنی هستند. آنها با استفاده از چسب های آلی به یکدیگر متصل می شوند. پشم معدنی قادر است در دماهای بالا کار کند و هنگام آزمایش دارای درجه عملکرد خوب آتش است.

از پشم معدنی در انواع لوله کشی ها بخصوص لوله های صنعتی که در دماهای بالا کار می کنند استفاده می شود.

عایق کاری لوله با پشم شیشه
پشم شیشه

فایبرگلاس برای عایق بندی پشم شیشه ماده ای عایق است که از الیاف شیشه ساخته شده است. فایبرگلاس شبیه پشم معدنی است . در آن ، الیاف غیر آلی الیاف شیشه با استفاده از یک باند متصل می شوند.

مانند عایق پشم معدنی ، از عایق فایبرگلاس می توان برای کاربردهای حرارتی و صوتی استفاده کرد.

کفهای الاستومری قابل انعطاف

مقره های لاستیکی انعطاف پذیر مبتنی بر لاستیک NBR یا EPDM . این فوم ها یا عایق های الاستومری مقاومت بالایی در برابر عبور بخار آب و به طور کلی ، آنها برای جلوگیری از بخار آب به موارد اضافی نیاز ندارند. این مقاومت در برابر بخار بالا ، کف های الاستومری قابل انعطاف را فراهم می کند. از تشکیل میعانات روی سطح لوله و در نتیجه خوردگی در لوله جلوگیری کنید.

همچنین ، این مقره ها در برابر پارگی مقاوم هستند و در شرایط سخت محیطی مورد استفاده قرار می گیرند.

به همین دلیل ، عایق الاستومری به طور گسترده ای در لوله کشی تهویه هوا استفاده می شود.

پلی اتیلن (Polyethylene)

پلی اتیلن عایق فوم پلاستیکی انعطاف پذیر است. به طور گسترده ای برای جلوگیری از یخ زدگی لوله های تامین آب منزل و کاهش اتلاف حرارت در لوله های گرمایش منزل استفاده می شود.

شیشه ای سلولی (Cellular Glass)

عایق شیشه ای سلولی ماده ای سبک ، سخت و بادوام است. از سلولهای شیشه ای کاملاً مهر و موم شده تشکیل شده است.

از مزایای عایق شیشه ای سلولی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • غیر قابل احتراق
  • مقاومت فشاری عالی
  • مقاومت در برابر رطوبت
  • ثبات
  •  عملکرد حرارتی طولانی مدت

عایق ایروژل برای لوله

عایق ایراژول

عایق ایراژول سبک ترین ماده جامد در جهان است. از ژل ساخته شده و کمترین انتقال گرما را در بین تمام عایق های موجود در بازار دارد. اگرچه در حال حاضر هیچ تولید کننده ای عایق لوله آئروژل را تولید نمی کند. از پتوهای ایرگل می توان به عنوان عایق استفاده کرد. با پیچاندن این پتو به دور لوله ها می توان عملکرد عایق کاری لوله را از طریق آئروژل ها امکان پذیر کرد.

 

    تماس با ما