شماره تماس : 09124808646
شماره تماس : 65010798

روش های گالوانیزه کردن

گالوانیزه فرآیند گالوانیزه سازی فولاد سیاه است که طی آن فولاد سیاه دارای خواص ضد خوردگی و ضد خوردگی است. این فرایند به روش های مختلفی انجام می شود و انواع مختلفی دارد. گالوانیزه گرم و گالوانیزه سرد ، انواع گالوانیزه یا گالوانیزه است که به روش های مختلف خاصیت ضد خوردگی و ضد خوردگی را برای فولاد ایجاد می کند. گالوانیزه گرم غوطه وری روش متداول و قدیمی گالوانیزه سرد است که در زیر با توجه به نحوه و مراحل گالوانیزه گرم و سرد شرح داده می شود.

فرآیند گالوانیزه گرم

همانطور که گفته شد ، گالوانیزه گرم را گالوانیزه گرم می گویند که قدیمی ترین و متداول ترین نوع گالوانیزه است. در این روش فرآیند گالوانیزه با غوطه ور شدن فلز پایه (معمولاً فولاد) در مخزن روی مذاب در دمای 460 درجه سانتیگراد انجام می شود. بدین ترتیب ابتدا مخزن روی مذاب (zn) که دمای آن حدود 460 درجه سانتیگراد تهیه می شود و سپس فولاد سیاه درون این مخزن قرار می گیرد و با غوطه ور شدن آن در این مخزن ، واکنش های شیمیایی بین فولاد و روی شروع می شود. در طی این واکنش ها ، چندین لایه متشکل از ترکیبی از آهن و روی تشکیل می شود و پس از حذف آن ، لایه روی با اکسیژن و کربن واکنش داده و یک پوشش محافظ آلیاژی در برابر خوردگی ، زنگ زدگی و سایش ایجاد می کند. این فرآیند ذاتاً ساده است و سادگی آن باعث برتری این روش گالوانیزه نسبت به سایر روشهای محافظت در برابر خوردگی می شود.

 فرآیند گالوانیزه گرم

مشخصات لایه گالوانیزه به روش گرم

  • ضخامت لایه گالوانیزه بین 100 تا 130 میکرون است
  • رنگ لایه گالوانیزه مات و مات است
  • دارای سطحی غیر یکنواخت و ناهموار است
  • مزایای روش گالوانیزه غوطه وری

لایه محافظ ضخیم تر: این روش به دلیل غوطه ور شدن در مخزن روی مذاب ، یک لایه محافظ ضخیم تر نسبت به روش گالوانیزه سرد ایجاد می کند.

مقاومت بیشتر در برابر خوردگی و زنگ زدگی: به دلیل نفوذ فلز روی (zn) به فلز پایه (فولاد) و همچنین ضخامت زیاد آن بر روی فولاد ، فولاد گالوانیزه از این طریق مقاومت بیشتری در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارد و این یکی از مهمترین مزایای گالوانیزه سازی از این طریق.

سادگی و راحتی: عملیات گالوانیزه سازی در این روش فقط با غوطه وری قسمت مورد نظر در مخزن فلزی روی مذاب انجام می شود که این یک روش ساده است. از این رو ، گالوانیزه گرم معمولا برای تقویت فلزات مورد استفاده در فضای باز مانند برج های مخابراتی و برق فشار قوی و همچنین تولید سیم گالوانیزه گرم در انواع تورها مانند تورهای حصاری ، پرندگان ، گابیون استفاده می شود و شبکه ها را فشار دهید. از پایه حصار استفاده شده است.

گالوانیزه سرد

روش گالوانیزه یا الکترولیز سرد پاشیدن محلول نمک روی و آب یا نمک روی و محلول اسید (الکترولیت) روی فلز است. لایه گالوانیزه در این روش حدود 25 میکرون است و برخلاف روش گالوانیزه گرم ، ظاهری براق و یکنواخت دارد. ضخامت کم روی در گالوانیزه سرد منجر به استفاده از این روش برای گالوانیزه سازی فلزات با ضخامت کم شده است که معمولاً در صنعت ساخت قطعات ، ساخت ماشین آلات ، پیچ و مهره و تولید سیم گالوانیزه سرد برای شبکه های مرغداری مورد استفاده قرار می گیرد.

 اختلافات گالوانیزه سرد و گرم

اختلافات گالوانیزه سرد و گرم

روش تولید: سیم گالوانیزه گرم با غوطه وری در ذوب فلز روی و نوع سرد با پاشش نمک و محلول روی بر روی فلز تولید می شود.

ضخامت لایه روی: ضخامت لایه روی در روش گالوانیزه گرم از ضخامت لایه روی در گالوانیزه سرد بیشتر است. در روش گرم ضخامت لایه روی حدود 100 تا 130 میکرون و در روش سرد 25 میکرون است.

شکل ظاهری: فلز گالوانیزه گرم می تواند سطح خشن و رنگ مات داشته باشد ، در حالی که روش سرد دارای سطحی صاف ، براق و یکنواخت است.

کاربرد: از فولاد گالوانیزه گرم در فضاهای باز یا فضاهایی استفاده می شود که به دلیل ضخامت لایه روی بیشتر در معرض خوردگی هستند اما از روش سرد برای فولادهای با ضخامت کم استفاده می شود

بر اساس این نکات خلاصه شده ، می توان فهمید که استفاده از هر یک از این روش ها برای موارد ذکر شده در بالا مناسب است و اگر به عنوان مثال ، برای استفاده در محیط های اسیدی ، از فولاد گالوانیزه سرد استفاده شود. کارایی لازم را ندارد.

    تماس با ما