شماره تماس : 09124808646
شماره تماس : 65010798

پلی اتیلن چیست

این یک نوع ترموپلاستیک با وزن کم و ساختار قشری متغیر است.

پلی اتیلن یکی از پرکاربردترین محصولات پلاستیکی در جهان است که میلیون ها تن در سال تولید می کند. این ماده در کاربردهای مختلف مانند لوله ، قطعات پلاستیکی ، لایه ها و فیلم ها و … در کاربردهای مختلف (از جمله بسته بندی ، خودرو ، برق و صنایع دیگر) استفاده می شود.

لوله پلی اتیلن برای هدایت رواناب سطحی و شاخه های بزرگ و کوچک مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین در ساخت و ساز و فاضلاب صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. از طرف دیگر ، این لوله ها از مصارف عمده محسوب می شوند و بسیار بهداشتی و با کیفیت هستند.

اتصالات پلی اتیلن با خواص منحصر به فرد خود بهترین انتخاب برای استفاده در مواردی مانند:

مورد استفاده در آبرسانی ، شبکه های گاز ، شبکه فاضلاب ، خطوط انتقال دوغاب ، آبیاری روستایی ، خطوط آتش نشانی ، خطوط لوله برق ، ارتباطات و لوله های فاضلاب و زهکشی است.

پلی اتیلن چیست

جنس لوله پلی اتیلن چیست؟

همانطور که از نامش مشخص است ، لوله پلی اتیلن به معنای لوله ساخته شده از پلی اتیلن است.

پلی اتیلن یک ماده منحصر به فرد است که باعث محبوبیت این لوله در سراسر جهان شده است. لوله پلی اتیلن به سادگی لوله ای است که از پلی اتیلن ساخته شده است و این همان ماده پلی اتیلن است که به لوله ویژگی هایی می دهد که دارای مزایایی است و این مزایا باعث محبوبیت لوله های پلی اتیلن شده است.

اهمیت مقاومت شیمیایی لوله‌ های پلی‌ اتیلن

مقاومت شیمیایی فوق العاده پلی اتیلن در برابر انواع واکنش های شیمیایی منجر به استفاده از این سیستم ها در طیف وسیعی از فرایندهای شیمیایی شده است. به همین ترتیب ، لوله های ساخته شده از این مواد به دلیل مقاومت شیمیایی مواد استفاده شده دارای مزایا و خواص خاصی هستند. مقاومت شیمیایی لوله پلی اتیلن در برابر مواد خاص محیط و مواد موجود در سیال حمل شده توسط لوله است که بستگی به کاربرد لوله دارد ، با توجه به شرایط محیطی ، مانند دما و فشار ، از جمله معیارهای مهم می باشد. هنگام انتخاب نوع لوله مورد نیاز در مرحله طراحی باید توجه ویژه ای شود. به عنوان مثال ، در سیستم های انتقال آب آشامیدنی حاوی کلر از ترکیبات رزین پلی اتیلن استفاده می شود که شامل افزودنیهای تثبیت کننده مقاوم در برابر اکسیداسیون مواد ضد عفونی کننده بر پایه کلر است. در این مقاله ما در مورد مقاومت شیمیایی لوله های پلی اتیلن صحبت خواهیم کرد که به شما کمک می کند لوله پلی اتیلن مناسب سیستم خود را انتخاب کنید.

لوله‌ های پلی‌ اتیلن

اثرات عمومی مواد شیمیایی بر لوله‌های پلی‌ اتیلن

مقاوم در برابر: آب، محلول‌ های حاوی نمک‌های آلی، اسیدهای ضعیف، اسیدهای آلی قوی، محلول‌های قلیایی قوی و هیدروکربن‌ های آلیفاتیک

مقاومت خوب در برابر: اسیدهای قوی، اسیدهای هیدروفلوریک، چربی‌ها و روغن‌ ها

مقاومت محدود در برابر: الکل‌های با غلظت کم، استرها، کتون‌ها، اترها، هیدروکربن‌های معطر و روغن‌ های معدنی

گاهی بدون مقاومت: نفتای سبک، مخلوط سوخت

بدون مقاومت: هیدروکربن‌های مخلوط با کلر اشباع نشده، تربانتین

مقاومت شیمیایی لوله‌های پلی‌ اتیلن

مقاومت شیمیایی لوله‌های پلی‌ اتیلن در برابر مواد مختلف

مقاومت لوله های پلی اتیلن در برابر مواد شیمیایی مختلف را می توان با آزمایش های مختلف غوطه وری بدست آورد. برای به دست آوردن نتایجی که به واقعیت نزدیک است ، بهتر است مواد را در شرایط مختلف (از نظر دما و فشار) و همچنین غلظت های مختلف عوامل شیمیایی که در معرض آنها هستند آزمایش کنید. تولیدکنندگان بزرگ معمولاً جداول و دستورالعمل هایی را برای میزان مقاومت شیمیایی در برابر مواد مختلف در شرایط مختلف برای لوله های پلی اتیلن تولید می کنند که طراح می تواند برای انتخاب نوع لوله مورد نیاز خود به آنها مراجعه کند. البته باید توجه داشت که مقاومت های شیمیایی ذکر شده در این جداول و دستورالعمل ها فقط باید به عنوان اطلاعات اولیه برای انتخاب نوع لوله پلی اتیلن مورد نیاز مورد استفاده قرار گیرد و ملاحظات خاص سیستم تحت طراحی را در نظر نگیرد. علاوه بر این ، طراح سیستم باید شرایط محیطی آزمایش را که در دستورالعمل ذکر شده است به دقت در نظر بگیرد و آن را با شرایط محیطی که سیستم در آن اجرا می شود مقایسه کند.

مقاومت شیمیایی اتصالات

  • اتصالات فیوژن

اتصالات ایجاد شده به وسیله انواع فیوژن (جوش لب به لب، الکتروفیوژن و سوکت) همگی دارای همان مقاومت شیمیایی فهرست شده برای لوله‌های پلی‌اتیلن هستند.

  • سایر اتصالات

لوله‌های پلی‌اتیلن اغلب با ملزومات جانبی و اتصالاتی به هم وصل می‌شوند که از موادی متفاوت با مواد سازنده لوله تشکیل شده‌اند (مانند برنج، آلومینیوم، آهن و پلی پروپیلن). در چنین حالتی، طراح سیستم باید اطلاعات لازم در خصوص مقاومت شیمیایی اتصالات را از سازنده مربوطه دریافت کند.

    تماس با ما