شماره تماس : 09124808646
شماره تماس : 65010798

تفاوت لوله پلیکا و پلی اتیلن

لوله‌ها یکی از مهم‌ترین مصالح ساختمانی محسوب می‌شوند که بسته به نیازهای ساخت‌وساز در انواع بسیار متنوعی طراحی و تولید می‌شوند. لوله پلیکا که آن را با نام لوله‌های پی وی سی نیز می‌شناسند، یکی از قدیمی‌ترین انواع لوله است که در ساختار بسیاری از ساختمان‌ها از گذشته تا به ‌امروز کاربرد دارد. پلی‌اتیلن نیز یکی دیگر از نمونه‌های پلاستیک است که این روزها کاربرد بسیاری دارد. با وجود گستره پهناور کارآیی‌های این لوله‌ها، تفاوت لوله پلیکا و پلی اتیلن در چیست؟

در طول مقاله پیش‌رو قصد داریم شما را با مهم‌ترین تفاوت‌های میان انواع لوله‌های کاربردی در ساخت‌وساز آشنا کنیم. هریک از این لوله‌ها دارای ویژگی‌ها و مزایایی هستند که آن‌ها را از دیگر انواع متمایز می‌کند. جالب است بدانید ساختار شیمیایی و فیزیکی این لوله‌ها در موقعیت‌های مختلف و تحت شرایط خاص کاملا متغیر است. اما معماران در کجا و بیشتر به چه دلیلی از هرکدام از این لوله‌ها استفاده می‌کنند؟

تفاوت در کارایی لوله پلیکا و پلی اتیلن

تفاوت لوله پلیکا و پلی اتیلن در یک نگاه!

افراد بسیاری از این حقیقت بزرگ ناآگاه هستند که تقریبا ۷ نوع پلاستیک متفاوت طراحی و ساخته شده است که هر یک به تناسب ویژگی‌های خاص خود، کارکردهایی دارند. پلی متیل متاکریلات (PMMA)، پلی کربنات (PC)، پلی‌اتیلن (PE)، پلی‌پروپیلن (PP)، پلی‌اتیلن ترفتالات (PET)، پلی‌وینیل کلراید یا پلیکا (PVC) و ABS از محبوب‌ترین انواع پلاستیک‌های کاربردی در صنایع مختلف محسوب می‌شوند.

اطلاعاتی درخصوص پی وی سی یا پلیکا

ترکیب شیمیایی پلی وینیل کلراید که به پی وی سی نیز معروف است. این پلاستیک مصنوعی انعطاف پذیری فوق العاده ای دارد ، به همین دلیل در ترکیب با بسیاری از مواد دیگر بسیار خوب کار می کند. در واقع ، این ترکیبات تنوع بی نظیری از مصالح ساختمانی را ایجاد کرده اند.

استفاده از لوله پلیکا در بسیاری از صنایع رایج است. شما می توانید این پلاستیک ها را از انواع مختلف لوله ها تا پنجره ها ، بطری ها ، درها و بسته ها مشاهده کنید. اما مهمترین کارایی آنها ساخت لوله های پولیکا است که خدمات زیادی را در صنعت ساختمان ایجاد کرده است. جالب است بدانید که این ماده حتی در ساخت لوله های پزشکی خاص استفاده می شود.

برای اطلاعات بیشتر ، به صفحه لوله پلیکا مراجعه کنید.

همه چیز درباره پلی‌اتیلن

پلی اتیلن همچنین در طی فرآیند پلیمریزاسیون رادیکالها در مونومرهای اتیلن ساخته می شود و به عنوان PE نیز شناخته می شود. این پلاستیک معمولاً در تراکم کم ، متوسط ​​و زیاد تولید می شود که منجر به طراحی و ساخت انواع لوله ها با عملکردهای مختلف می شود. به عنوان مثال ، لوله های پلی اتیلن با چگالی متوسط ​​برای لوله کشی گاز در ساختمان ها کاملاً مناسب است. در حالی که چگالی کم این مواد باعث می شود که آنها برای استفاده در لوله ها ایده آل نباشند.

لوله های ساخته شده از پلی اتیلن با چگالی بالا نیز از جمله محصولاتی هستند که در روند ساخت و نصب لوله کشی آب و فاضلاب در ساختمان ها مثر هستند. این لوله ها از استحکام و مقاومت بالایی در مقایسه با سایر محصولات با درصد چگالی کمتر برخوردار بوده و در برابر سایش نیز مقاومت خواهند کرد. در یک کلام ، لازم است بدانید که پلی اتیلن رایج ترین پلاستیکی است که در بسیاری از صنایع ساخته می شود.

برای اطلاعات بیشتر به صفحه لوله پلی اتیلن مراجعه کنید.

در ادامه قصد داریم تفاوت لوله پلیکا و پلی اتیلن را به صورت کاملا شفاف مطالعه کرده و در مقاله ای تخصصی نشان دهیم که هر کدام از این لوله ها در صنایع مختلف چه کارایی هایی دارند. در واقع ، کدام یک از این لوله ها برای اهداف مختلف مناسب تر است؟!

تفاوت در کارایی لوله پلیکا و پلی اتیلن چگونه است؟

از آنجایی‌که برخی مشخصات فنی این لوله‌ها کاملا متفاوت است، انتظار کارآیی‌های متفاوت کاملا منطقی خواهد بود. به‌عنوان مثال انعطاف‌پذیری لوله‌های پلی‌اتیلن در مقایسه با لوله پلیکا بسیار کم است. همین مسئله باعث می‌شود این لوله‌ها در بسیاری از شرایط کارآیی نداشته باشند؛ چراکه امکان ایجاد تغییرات در ساختار آن‌ها وجود ندارد. گاهی برخی صنایع به این انعطاف‌پذیری نیاز دارند. به‌همین دلیل استفاده از لوله‌ پلیکا در چنین شرایطی منطقی‌تر خواهد بود.

کاربردهای لوله پلیکا یا PVC و تفاوت با پلی اتیلن

مقاومت لوله پولیکا یا پی وی سی در مقایسه با پلی اتیلن بسیار پایین است. اما در عوض انعطاف پذیری قابل توجهی دارد. در واقع صنایع و مناطق مختلفی که انعطاف پذیری پلاستیک را در اولویت قرار می دهند از جمله اهداف استفاده از لوله های پلیکا هستند. پولیکا معمولاً برای پوشش کابل ها و ابزارهای مختلف استفاده می شود. لوله های این ماده نیز بسیار کارآمد هستند.

صنایع دریایی و کشاورزی مهمترین قسمتهایی هستند که در آنها از لوله های پولیکا یا پی وی سی در مکانیزم آنها استفاده می شود. شهرداری ها اغلب از این لوله ها برای ساماندهی زیرساخت های خود استفاده می کنند. معادن محیط دیگری هستند که نیاز به استفاده از لوله های پلیکا دارند. زیرا انعطاف پذیری قابل توجهی را به این ساختارها می افزاید.

نکته!

جالب است بدانید با وجود تفاوت لوله پلیکا و پلی‌اتیلن و مزایای فراوان لوله‌های PE به‌دلیل داشتن سطوحی کاملا صاف و یکنواخت و عدم چسبندگی مناسب، برای مواردی نظیر فاضلاب و جابه‌جایی موارد این چنینی کاملا مناسب خواهند بود؛ چراکه هرگونه مانع و گرفتگی را در این مجاری برطرف می‌کنند.

کاربردهای لوله‌های پلی‌اتیلن و تفاوت با پلیکا

در مقابل ، لوله های پلی اتیلن مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت دارند. به خصوص اگر این لوله ها با چگالی بالا تولید شوند ، امکان استفاده از آنها برای لوله کشی آب و فاضلاب کاملاً مطلوب است. این لوله ها همچنین در برابر بسیاری از عوامل فرساینده مانند خوردگی و عوامل شیمیایی مقاوم هستند. این باعث می شود برای استفاده در بسیاری از زیرساخت های شهری ایده آل باشد.

از سوی دیگر ، استفاده از لوله های پلی اتیلن در صنایع دریایی ، که دائماً با آب و رطوبت سروکار دارد ، کاملاً منطقی خواهد بود. صنایع شیمیایی ، غذایی و آشامیدنی و بسیاری از صنایع مرتبط با سوخت و روغن از دیگر محیطهای مناسب و ایده آل برای استفاده از این لوله ها هستند.

لوله های پلی اتیلن به قدری کارآمد هستند که حتی در صنایع پزشکی و بسیاری از موارد مرتبط نیز مورد استفاده قرار می گیرند. نوع کارایی این لوله ها در واقع مهمترین تفاوت بین لوله پلیکا و پلی اتیلن است. آب آشامیدنی نیز از طریق این لوله ها منتقل می شود.

نکات اساسی در تفاوت لوله پلیکا و پلی اتیلن

نکات اساسی در تفاوت لوله پلیکا و پلی اتیلن

یکی از مهمترین مسائل در تفاوت بین این نوع پلاستیک ها و لوله های ساخته شده از آنها ضریب انبساط طولی آنهاست. این ضریب نشان می دهد که طول آنها برای هر درجه سانتیگراد چقدر افزایش یا کاهش می یابد وقتی لوله ها در معرض حرارت قرار می گیرند. آمار نشان می دهد که ضریب انبساط طولی پلی اتیلن 7.1 برابر بیشتر از لوله پلی اتیلن است. به همین دلیل ، لوله های پی وی سی تنش های حرارتی کمتری را تحمل می کنند و در محیط هایی که تحت شرایط دما قرار دارند عملکرد بهتری دارند.

از طرف دیگر ، لوله های پی وی سی یا پولیکا کمی سبک تر از پلی اتیلن هستند ، که در هنگام ساخت و ساز در صنایع مختلف بسیار مهم است. پولیکا همچنین روش نصب و استقرار راحت تری دارد و این در افزایش کارایی این لوله ها بسیار مثر است.

پلی اتیلن همچنین دارای خواص متمایزی است که باعث می شود در مواردی نسبت به پلیکا برتری داشته باشد. به عنوان مثال ، این لوله ها نرمتر هستند و بنابراین مقاومت بالاتری در برابر ضربه دارند. لوله های ساخته شده از این ماده همچنین در برابر اشعه های مضر و مضر خورشید مانند اشعه ماوراء بنفش و سایر موارد مشابه مقاوم هستند. این ویژگی ها استفاده از لوله های پلی اتیلن را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

تفاوت قیمت در خرید

نکته مهم دیگر برای مشتریان انواع لوله ها ، قیمت و خرید و فروش آن است. لوله های پی وی سی معمولاً بسیار سبک و البته ارزان هستند. این در حالی است که لوله های پلی اتیلن گران تر در بازار خواهند بود. در واقع تفاوت قیمت در این دسته به دلیل ارزش مالی مواد اولیه مورد استفاده در تولید این لوله ها است.

در واقع این لوله ها تقریباً دو برابر گران هستند. بسیاری از ویژگی های خاص لوله های پی وی سی باعث تفاوت قیمت در مقایسه با لوله های پولیکا شده است. از سوی دیگر ، مراحل ساخت این لوله ها به انرژی بیشتری نسبت به انواع پی وی سی نیاز دارد.

تفاوت لوله پلیکا و پلی اتیلن از نظر محیط‌ زیست

تفاوت لوله پلیکا و پلی اتیلن از نظر محیط‌ زیست

یکی از مهمترین تفاوت های این لوله ها سازگاری آنها با محیط است. پلی اتیلن برای طبیعت خطرناکتر از پلنگ یا پلیکا است. در واقع گفته می شود وقتی مقدار مشخصی از هر دوی این لوله ها دچار آتش سوزی می شوند ، آلاینده های کمتری از پلی اتیلن خارج شده و به طبیعت منتقل می شود. از سوی دیگر ، لوله های پلی اتیلن پتانسیل بیشتری برای بازیافت در طبیعت دارند که این امر استفاده آنها را از نظر سازگاری با طبیعت و محیط زیست افزایش می دهد.

نگاه اجمالی

لوله‌ها که از پرکاربردترین مصالح ساختمانی محسوب می‌شوند در صنایع بسیاری و بنا به دلایل فراوان به‌کار گرفته می‌شوند. انواع متنوعی از لوله‌ها به بازار عرضه می‌شود که لوله پی وی سی یا پلیکا و پلی‌اتیلن از جمله پرطرفدارترین آن‌هاست. اگرچه هردوی این لوله‌ها کارآیی‌های فراوانی دارند، دارای تفاوت‌های فراوان و اساسی نیز هستند.

ویژگی‌های متمایزکننده این لوله‌ها باعث می‌شود کارآیی آن‌ها نیز در برخی موارد متفاوت باشد. انعطاف بالای لوله پلیکا به‌کارگیری آن را در صنایع معدن، کشاورزی و حتی فاضلاب توجیه می‌کند؛ درحالی‌که مقاومت بالای لوله‌های پلی‌اتیلن دربرابر رطوبت استفاده از آن‌ها را در لوله‌کشی‌های آب و فاضلاب، صنایع دریایی، صنایع شیمیایی، سوخت و بسیاری موارد ایده‌آل می‌کند.

از دیگر انواع تفاوت لوله پلیکا و پلی اتیلن باید به تفاوت‌های اساسی در ضریب انبساط طولی لوله‌ها، میزان سختی، مقاومت در برابر ضربات و اشعه‌های خورشیدی، سازگاری با محیط‌زیست، وزن و میزان سبکی، سهولت در استفاده و بسیاری موارد دیگر اشاره کنیم. این لوله‌ها به‌دلیل وجود چنین تفاوت‌هایی دارای گستره قیمتی بسیار متفاوتی نیز هستند.

    تماس با ما