شماره تماس : 09124808646
شماره تماس : 65010798

لوله سیاه و لوله گالوانیزه

ساختمانها و خانه های مسکونی برای رفاه حال ساکنان خود به منابع گاز و آب نیاز دارند. گاز انرژی مورد نیاز برای گرم کردن و پخت و پز را تأمین می کند. همچنین شما نمی توانید بدون آب زندگی کنید. اما استفاده از این منابع ضروری برای زندگی بدون لوله کار چندان آسانی نیست.از لوله ها برای انتقال مایعات به خانه ها ، ساختمان ها و سایر پروژه های ساختمانی استفاده می شود. دو لوله متداول برای انتقال آب و گاز ، لوله های سیاه و لوله های گالوانیزه هستند.

تفاوت لوله سیاه و گالوانیزه

لوله سیاه

لوله های سیاه به لوله های فولادی نیز معروف هستند. برای انتقال آب و گاز از منابع اولیه به مصرف کننده نهایی استفاده می شوند. از لوله های سیاه در ساختمانهای مسکونی برای تأمین گاز استفاده می شود. شرکت تاپ لوله در زمینه خرید لوله و خرید لوله و اتصالات پلیکا در خدمت شماس.
لوله های سیاه مانیسمان به دلیل مقاومت در برابر گرما و فشار در سیستم های پاشش آتش نیز مورد استفاده قرار می گیرند. آب گرم و خنک کننده در مبدل های حرارتی نیاز به استفاده از لوله های فولادی دارد.

لوله های فولادی می توانند توسط جوشکاری یا سایر اتصالات مکانیکی مانند نخ ها و فلنج ها به هم متصل شوند.
لوله های سیاه در درجه اول برای خطوط انتقال گاز و اتصال تجهیزات مصرف کننده به خطوط انتقال گاز استفاده می شوند. همچنین می توانند لوله های گالوانیزه را در اکثر موارد به جز انتقال آب آشامیدنی جایگزین کنند.

تفاوت لوله سیاه و گالوانیزه

لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه نوعی لوله فولادی است که با روی فلزی (Zn) پوشانده شده است. پوشش گالوانیزه باعث افزایش عمر لوله و افزایش مقاومت آن در برابر خوردگی و رسوبات معدنی می شود. لوله های گالوانیزه از مدتها قبل یکی از مهمترین اجزای خطوط آبرسانی بوده و امروزه نیز مورد استفاده قرار می گیرند.
از لوله گالوانیزه نمی توان برای خطوط گازرسانی استفاده کرد. زیرا پوشش روی (zn) ایجاد شده می تواند پوسته پوسته شده و جریان را مسدود کند. با این حال ، لوله های گالوانیزه کاربردهای زیادی دارند. این لوله ها می توانند در نرده ها ، داربست ها ، لوله های فاضلاب ، آبیاری کشاورزی و پروژه های ساختمانی بزرگتر استفاده شوند و عمر مفید آنها تقریباً 40 سال است.
اگرچه پوشش روی از خوردگی لوله جلوگیری می کند ، خوردگی لوله گالوانیزه سریعتر از لوله مسی و لوله PVC رخ می دهد. لوله های گالوانیزه نیز قیمت بالاتری نسبت به لوله های سیاه دارند. جدا شدن پوشش روی (Zn) روی لوله های گالوانیزه می تواند در نهایت باعث از هم پاشیدگی لوله شود.
اگرچه امروزه لوله های ایمن و بادوام تری نسبت به لوله های فولادی سیاه و لوله های گالوانیزه تولید می شوند. اما هنوز هم از این لوله ها به طور گسترده در ساختمان ها و خانه ها استفاده می شود.
نکته ای که باید در نظر گرفته شود این است که استفاده از هر نوع لوله باید مطابق با مشخصات پروژه باشد و همیشه از یک نوع لوله برای انتقال آب و گاز به منازل استفاده شود و استفاده از انواع مختلف لوله در یک سیستم اینگونه نیست توصیه شده است.

تفاوت های لوله سیاه و گالوانیزه

  • لوله گالوانیزه برخلاف لوله سیاه در برابر خوردگی مقاوم است و زنگ نمی زند.
  • لوله گالوانیزه عمر طولانی تر و بادوام تری نسبت به لوله سیاه دارد.
  • از آنجا که پوشش ثانویه روی لوله های گالوانیزه تشکیل می شود. فرایند ساخت لوله های گالوانیزه پیچیده تر از لوله های سیاه است. در نتیجه قیمت لوله گالوانیزه از قیمت لوله استیل بالاتر است.
  • در صورت انتقال مایعات از طریق لوله گالوانیزه ، امکان ریختن و از بین رفتن آب یا سایر مواد مایع وجود ندارد و استفاده از لوله گالوانیزه همیشه بی خطر است.
  • لوله گالوانیزه مقاومت بیشتری نسبت به لوله فولادی نشان می دهد.

    تماس با ما