شماره تماس : 09124808646
شماره تماس : 65010798

سختی آب مشکلات و راه حل ها

سختی آب زمانی ایجاد می شود که حاوی مواد معدنی باشد که مهمترین آنها کلسیم و منیزیم است و مواد معدنی دیگری مانند آهن ، منگنز ، آلومینیوم و روی نیز در آب سخت یافت می شوند. آب سخت باعث ایجاد مشکلاتی در سیستم زندگی روزمره می شود که در زیر به آنها خواهیم پرداخت.

سختی آب چگونه ایجاد می شود

وقتی در ارتفاعات باران می بارد و آب باران از کوه ها و مسیر عبور می کند تا به سفره های زیرزمینی و آب بندها برسد ، همیشه مقداری از املاح و عناصر موجود در این مسیر را جذب می کند و با توجه به مقدار املاح موجود در مسیر ، سطح سختی آب متفاوت است. عناصر اصلی که باعث سختی آب می شوند کلسیم و منیزیم هستند ، اما هرچه مقدار کلسیم و منیزیم در محل عبور بیشتر باشد ، درصد سختی آب بیشتر خواهد بود و می توان فهمید که درصد سختی آب در مناطق مختلف و متناسب با جغرافیای محلی است.

سختی آب چگونه ایجاد می شود

آب سخت را چگونه دسته بندی می کنند ؟
آب را با توجه به آزمایشات شیمی و با روش های گوناگون شیمیایی که مورد بحث مقاله ما نمی باشد مورد سنجش قرار می دهند و با توجه به عدد به دست آمده میزان سختی آن را می سنجند . سختی آب را بر اساس PPM و یا میلی گرم بر لیتر (mg/l) اندازه گیری میکنند و با توجه به یون های موجود در آب و شاخص های مانند تیتر را در آب مورد آزمایش قرار می دهند و درصد سختی آب مشخص می گردد .
دسته بندی سختی آب بر اساس میلی گرم در لیتر به صورت زیر می باشد :
1- 0 to 60 mg/l : Soft Water
2- 61 to 120mg/l : Moderately hard Water
3- 121 to 180 mg/l : Hard Water
4- >181 mg/l : Very Hard Water
مشکلات ایجاد شده در صورت استفاده از آب سخت چیست ؟
مشکلاتی که در اثر استفاده از آب سخت ایجاد می شود به دو دسته کلی تقسیم می شود که یکی از آن ها باعث آسیب رسیدن به اقلام تاسیساتی می شود و دیگری باعث آسیب رسیدن به انسان و کارهای شست و شویی می شود ، هرچند که خیلی ها معتقند که سختی آب باعث آسیب رسیدن به انسان نمی شود ولی گویا در بلند مدت باعث بروز مشکلاتی نیز می شود .
مشکلات تاسیسات ساختمان : باعث مسدود شدن لوله ها و اتصالات ، املاح موجود در آب سخت باعث رسوب در لوله ها و اتصالات و آبگرمکن ها مانند بخاری آب ، دیگهای بخار و غیره می شود. مسدود شدن موارد نصب ، لوله ها و اتصالات به تدریج انجام می شود و پس از مسدود شدن لوله ها و اتصالات ، سرعت جریان سیال در حال جریان (جریان آب) کاهش می یابد و باعث افت فشار آب در لوله ها و اتصالات می شود ، که در بسیاری از خانه های مسکونی وجود دارد. ساختمان گیر کرده و افت فشار بسیار آزار دهنده است.
به طور کلی آبگرمکن ها به دلیل کوچک بودن لوله های موجود در آن ، زودتر گرفتگی ایجاد می کنند و پس از مسدود شدن آبگرمکن ، انتقال گرما به آب کمتر می شود و علاوه بر افت فشار آب ، شاهد مشاهده آن نیز خواهیم بود که آب گرم نمی شود .دیگر اقلامی که به علت سختی آب مورد آسیب قرار میگیرند به شرح زیر می باشد :
– دیگ آب گرم و بخار
– چیلر و برج های خنک کننده
– بویلرهای بخار
– مبدل های حرارتی و منابع کویلی
موارد ذکر شده در موتورخانه های ساختمان و مجمتمع های تجاری بزرگ مورد استفاده قرار میگیرد که در صورت جریان پیدا کردن آب سخت در این مدار موجب گرفتگی در اثر رسوب گذاری ، کاهش انتقال حرارت ، کاهش دبی جریان آب و افت فشار در سیستم می شود که در نهایت باعث ترکیدگی اقلام نام برده خواهد شد .
مشکلات ایجاد شده برای انسان :
آب سخت به علت همراه داشتن املاح گوناگون و زیاد باعث ایجاد خرابی پوست و مو ، ایجاد گوارش نامناسب و بروز مشکلاتی از قبیل سنگ کلیه می شود .
یکی از بزرگترین مشکلات استفاده از آب سخت در شست و شو و نظافت می باشد . صابون ها و مواد شوینده به خوبی در آب سخت کف نمیکنند و می بایست از مقدار بیشتری از شوینده ها و صابون ها استفاده کرد و دلیل آن حل شدن و واکنش نشان دادن صابون و شوینده ها با آب سخت می باشد که در این صورت هزینه استفاه از شوینده برای خانوارها افزایش می یابد .

انواع سختی آب

سختی آب به صورت کلی به دو دسته تقسیم می شود :
سختی موقتی آب :به سختی موقتی آب سختی کربنات آب گفته می شود که با حرارت دادن و جوشاندن آب از بین می رود و نمک های اضافی آب از آن خارج می شود. حتماً کتری های قدیمی را که برای تهیه چای استفاده می شده دیده اید. همیشه در دیواره های خود رسوب زیادی داشت ، می بینید که سختی موقتی آب با جوشاندن آن از بین می رود.
سختی دائمی آب: سختی دائمی آب را سختی بی کربنات می نامند که با جوشاندن آب از بین نمی رود اما برای از بین بردن سختی دائمی آب به دستگاه های مختلف و روس ها نیاز داریم.
چگونه سختی آب را از بین ببریم ؟
روش های مختلف و گوناگونی برای از بین سختی آب وجود دارد که برخی از آنها را بیان خواهیم کرد :
1- جوشاندن آب : جوشاندن آب مرسوم و راحت ترین راه ممکن برای از بین بردن سختی آب می باشد اما این روش تنها برای از بین بردن سختی موقتی آب می باشد و برای از بین بردن سختی دائمی آب این روش جوابگو نمی باشد .
2- تصفیه کردن با دستگاه تصفیه : به طور معمول با روش اسمز معکوس سختی آب گرفته می شود ولی به دلیل پرهزینه بودن این روش پیشنهاد می شود که تنها برای آب آشامیدنی از این روش استفاده شود .
3- دستگاه های پیش تصفیه کل منزل که با استفاده از فیلتر پلی فسفات سدیم سختی آب را میگیرد.
4- روش شیمایی : با اضافه کردن مواد شیمیایی حاوی کربنات سدیم سختی آب را دفع می کند.
5- روش الکتریکی
6- روش مغناطیسی

سختی گیر الکترولیتی سیم

سختی گیر الکترولیتی سیم (CIM) ایتالیا

سختی گیرهای الکترولیتی CIM 2501-2502 با فشار کاری 16 بار و منطبق با استانداردهای EN 12266-1 و ISO 9001 تولید شده است و می تواند در موارد زیر مورد استفاده قرار گیرد :
– شبکه توزیع آب آشامیدنی
– سیستم های گرمایشی و سرمایشی
– سیستم های بهداشتی و مخازن آب و مبدل های حرارتی
اتصال این نوع از سختی گیرها به صورت رزوه ای می باشد که استاندارد رزوه آن با توجه به کد بندی به صورت زیر می باشد :
سختی گیر CIM 2501 : اتصالشان به صورت مهره می باشد .
سختی گیر CIM 2502 : رزوه های موازی روپیچ بر اساس استاندارد ISO 228

 

جنس قطعات
بدنه : آلیاژ برنج (کاتد) بر اساس استاندارد EN 12165 – CW617N-m
الکترود داخلی (آند) : فلز روی
مشخصات فنی :
فشار کار 16 برابر تا 40 درجه سانتیگراد است. توجه داشته باشید که سخت کننده الکترولیتی برای محافظت از کل خانه ، آپارتمان یا واحد ساخته شده است. این محصول فقط باید در مسیر آب سرد نصب شود و به هیچ وجه در مسیر آب گرم کار نمی کند و به صورت افقی و عمودی قابل نصب است.
توجه داشته باشید که دام رسوبات الکترولیتی سیم ایتالیایی رسوبات آب را از بین نمی برد و تنها با جلوگیری از رسوب رسوبات به سیستم کمک می کند.

سختی گیر مغناطیسی سیم (CIM) ایتالیا

این دسته از شیر سختی گیر سیم با کدهای CIM 2511 و CIM 2512 شناخته می شود .
جنس قطعات :
بدنه : آلیاژ برنج براساس استاندارد EN 12165 – CW617N-M
سیستم داخلی : مغناطیس
مشخصات فنی :
سخت کننده مغناطیسی سیم ایتالیایی در فشار 16 بار و دمای 40 درجه سانتیگراد کار می کند. توجه داشته باشید که سخت کننده مغناطیسی برای محافظت از دستگاهی مانند بخاری آب ، بسته بندی ، دیگ بخار ، ماشین لباسشویی و غیره طراحی شده است. این محصول باید فقط در جهت آب سرد نصب شود و در جهت آب گرم کار نکند و همچنین باید حداقل یک متر از دستگاه فاصله داشته باشد و به صورت عمودی و افقی نصب شود. آهن ربا ممکن است بر دستگاه های الکترونیکی تأثیر بگذارد و باید حداقل 30 سانتی متر از این دستگاه های الکترونیکی فاصله داشته باشد.

    تماس با ما