شماره تماس : 09124808646
شماره تماس : 65010798

سلونوئید ولو چیست

در این مقاله می خواهیم با یکی از شیرآلات صنعتی جدید آشنا شویم ، این شیر به شیر برقی معروف است.
سلونوئید چگونه کار می کند و برای چه مواردی استفاده می شود؟ این سوالات در این مقاله توضیح داده خواهد شد ، بنابراین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا سفری خوش را تجربه کنید.

توضیح اولیه و مختصر از سلونوئید ولو

توضیح اولیه و مختصر از سلونوئید ولو

شیر برقی یکی از شیرهای برقی است که به طور خودکار کار می کند و برای این منظور بدون نیاز به اپراتور یا مهندس برای کارکردن از آن استفاده می شود. شیر برقی را نیز می توان در دسته خود شیرآلات عملکردی قرار داد و از عملکرد خودکار این شیرها استفاده کرد.
این شیرهای برقی با تبدیل انرژی الکتریکی (الکترونیکی) به انرژی مکانیکی کار می کنند و می توان از انرژی الکتریکی برای باز و بسته شدن سوپاپ ها استفاده کرد.
عملکرد شیر برقی به گونه ای است که در داخل این شیرها یک سیم پیچ برقی وجود دارد که وظیفه باز و بسته شدن شیر را بر عهده دارد و اگر شیر در حالت بسته قرار دارد ، با ارسال سیگنال به قسمت کنترل شیر ، شیر شیر به طور کامل باز می شود.

قسمت های مختلف شیر سلونوئید ولو

به صورت کلی شیرهای سلونوئید ولو به سه صورت کار میکند و به سه بخش کلی دسته بندی می شوند :

Direct acting

عملکرد مستقیم ، این نوع شیر برقی برای ثابت ماندن نیازی به فشار افتراقی ندارد. شیرهای برقی با عملکرد مستقیم اجازه عبور یک سیگنال الکتریکی را می دهند. این شیرها بسیار بادوام هستند و می توان از آنها برای ایمن سازی خطوط لوله استفاده کرد.
از این نوع شیر برقی برای مخازن نیز می توان استفاده کرد زیرا در برخی موارد فشار خروجی مخازن کاهش می یابد اما ما باید شیر را باز کنیم.

In-direct acting

عملکرد غیر مستقیم ، این نوع از شیر سلو نوئید بر خلاف نوع قبلی برای عملکرد نیاز به یک دیفرانسیل فشار دارد تا بتواند در حالت استراحت خود باقی بماند و بهترین عملکرد را داشته باشد .

 Forced-lift piston

پیستون اجباری ، هنگامی که فشار سیستم بسیار زیاد است ، باید از نوع پیستونی اجباری این سوپاپ ها استفاده شود. فشار بالا به معنی فشار 40 بار (اتمسفر) است که در این صورت و به منظور آسیب نرساندن به شیر ، باید از این نوع شیرها استفاده کرد.

موارد مصرف شیر برقی سلونوئید چیست

موارد مصرف شیر برقی سلونوئید چیست ؟

ویسکوزیته و ویسکوزیته مایعات برای شیرهای برقی نباید زیاد باشد. شیرهای روشن / خاموش یکی از معروف ترین و محبوب ترین شیرهای برقی هستند که نسبت به شیرهای مشابه برای این برنامه می توانند فضای کمتری را اشغال کنند.
عملکرد فوق العاده بالای این سوپاپ ها ما را بر آن داشته تا اگر باز و بسته شدن سریع شیر یکی از اهداف پروژه باشد ، از این شیرهای برقی استفاده کنیم.

دیگر کاربردهای بزرگ شیرهای برقی برقی شامل تنظیم برخی از عناصر سیال ، از جمله فشار و جریان است. با استفاده از برنامه نویسی و ارسال سیگنال های متناوب و پیش بینی شده ، می توان سوپاپ ها را برای باز شدن روی مقادیر پیش بینی شده تنظیم کرد که در این صورت می توان میزان فشار و سرعت جریان سیال را تنظیم کرد.

با نصب فشارسنج یا جریان سنج در خروجی شیر می توان میزان جریان و همچنین فشار خروجی را اندازه گیری کرد.
شیرهای برقی را می توان با PLC کنترل کرد و با استفاده از برنامه نویسی کنترل می شود.
آلیاژهای مختلفی از شیر برقی وجود دارد که با توجه به نوع پروژه و مدل سیال و همچنین دما و فشار آنها انتخاب می شود که می تواند شامل موارد زیر باشد:

1- جنس بدنه شامل برنج ، چدن ، فولاد و استنلس استیل باشد .
2- جنس رینگ می تواند به صورت NBR و در حالت های که خورندگی سیال بالا باشد از آلیاژ EPDM و PTFE استفاده نمود .

قسمت های مختلف شیر برقی

 Valve body

این قسمت بدنه اصلی شیر سلونوئید می باشد .

 Inlet port

این قسمت مجرای ورودی شیر سلونوئید می باشد .

 Outlet port

این قسمت مجرای خروجی شیر سلونوئید می باشد .

4- Coil solenoid
5- Coil windings
6- Lied wires
7- Plunger
8- Spring
9- Orifice

انواع شیر سلونوئید

انواع شیر سلونوئید

شیرهای سلونوئید با توجه به نوع ورودی و خروجی به چند مدل مختلف تقسیم می شوند که شامل دسته بندی های زیر می باشد :

 شیر برقی دو راهه

این دسته از شیرآلات ، از شیر های معمولی می باشند که یک مجرای ورودی و یک مجرای خروجی دارد که سیال از طرفی وارد شیر شده و از سمت دیگر آن خارج می شود .

 شیر برقی سه راهه

شیر برقی سه طرفه برای مواردی استفاده می شود که در برخی موارد تغییر جهت جریان سیال ضروری است. زاویه بین ورودی و خروجی شیر برقی سه طرفه 90 درجه است و مایع از مجرای وارد شده و می تواند از طریق دو مجرا خارج شود. و لازم به ذکر است که به طور همزمان از دو پورت خارج نمی شود و طبق برنامه باید از هر کانال حذف شود.

این نوع شیرآلات برای مواقعی مورد استفاده قرار می گیرد که مایعات باید به طور متناوب در دو جهت منتقل شوند که به گفته اپراتور الکتریکی این سوپاپ ها می توان جهت تغییر جریان سیال از اتاق کنترل را تغییر داد.

 شیر برقی چهار راهه

شیر برقی چهار راهه همانند شیر برقی سه راهه می باشد که با این تفاوت که بجای دو خروجی دارای سه خروجی می باشد .

مزیت های استفاده از شیرهای سلونوئیدی

یکی از بزرگترین و مهمترین کاربردهای شیرهای برقی قطع و وصل سریع جریان است و دلیل آن استفاده از پیشرانه الکتریکی است.
یکی دیگر از مزایای این شیرآلات ، مصرف کم برق و بسیار مقرون به صرفه است.
طراحی یکپارچه شیرهای برقی از دیگر مزایای این شیرها است.
عمر طولانی این شیرها و عدم نیاز به تعمیر و نگهداری بالا از مزایای مهم شیرهای برقی است.

نکاتی در مورد شیرهای برقی

با توجه به دسترسی راحت به داخل بدنه شیر می توان به راحتی نسبت به تعمیر این شیرآلات اقدام نمود .
با توجه به احتمال قطعی برق در منطقه کارکردی شیرآلات ، اهرم دستی این شیرآلات نیز موجود می باشد تا در هنگامی که برق مجموعه قطع باشد بتوان نسبت به باز و بسته کردن شیرآلات نیز اقدام نمود .

خرید سلونوئید ولو

همواره مشاور خرید برای پروژه های صنعتی و ساختمانی می باشد ، در همین راستا می توانید برای پروژه های صنعتی و حساس خود که نیاز به سلونوئید ولو باشد با مشاوران تاپ لوله مشورت کرده و برای خرید نیز اقدام فرمایید .

    تماس با ما