شماره تماس : 09124808646
شماره تماس : 65010798

طول عمر لوله پلی اتیلن

اثر گذاری مواد اولیه پلی اتیلن بر طول عمر لوله پلی اتیلن:
سه پارامتر مهم شامل کیفیت مواد اولیه پلی اتیلن (اعم از لوله تک جداره پلی اتیلن همچون لوله تحت فشار و لوله دوجداره پلی اتیلن همچون لوله کاروگیت یا اسپیرال)، شرایط محیطی و تنش وارده بر عمر لوله های پلی اتیلن تاثیر می گذارد. عامل اول مربوط به پتروشیمی ها و دو عامل دیگر به شرایط محیط مربوط خواهد شد.

گرانول پلی اتیلن درجه یک

اگر پتروشیمی ها در تولید گرانول پلی اتیلن استاندارد ها را رعایت نکنند مواد با کیفیت خوب تولید نمیشود.و همچنین اگر به عنوان مثال  طراح بر حسب PE100 طراحی کند ولی مواد پلی اتیلن پتروشیمی کیفیت لازم را نداشته باشند عمر لوله پلی اتیلن کاهش پیدا می کند و بین تولید کننده، طراح و مالک زیر ساختار و مصرف کننده مشکل بوجود میاید و هیچ کدام مشکل بوجود آمده را نمی پذیرد. در نتیجه مواد اولیه نقش مهمی ایفا می کند.

عامل مواد اولیه: نوع رزین – افزودنی (میزان و یکنواخت اضافه شدن آن) – تقویت کننده (مثل پلی اتیلن تقویت شده با الیاف شیشه که در ایران نیست)

فرآیند تولید: این بخش از تولید به ماشین آلات و مهارت پرسنل فنی نیز بستگی زیادی دارد

عامل محیطی: کاربرد لوله پلی اتیلن ( لوله آب یا فاضلاب و حتی برای چه نوع مصرفی آب صنعتی و یا ..)

پرتو فرابنفش: کاربردهای خاص (امواج رادیواکتیو – امواج مغناطیسی) – اثرات میکروبیولوژی

عامل تنشی: دما (در استاندارد عمر لوله پلی اتیلن با فرض دمای ۲۰ درجه ۵۰ سال تعیین شده است. در جایی که دما ۲۰ درجه نیست عمر لوله پلی اتیلن متفاوت خواهد بود. منظور از دما دمای سیال است نه محیط. اگر لوله پلی اتیلن روی زمین باشد دمال سیال با محیط یکی است ولی اگر زیرزمین باشد دمای سیال کمتر از محیط است)

نوسانات دمایی: (در لوله فاضلاب نوسانات دمایی داریم ولی در لوله های آب نداریم که این نوسان دمایی موجب فرسوده شدن لوله می گردد) لوله پلی اتیلن

بار استاتیک: یا بار مرده (لوله‌ای که در زیر خاک قرار دارد به اندازه وزن خاک به آن فشار وارد می شود اگر لوله تحت فشار سیال هم باشد، این دو فشار تاحدودی اثر هم را خنثی می کنند در غیر اینصورت لوله آسیب می بیند)

باردینامیکی: یا بار ترافیکی (اگر لوله از مسیری رد شود که ماشین تردد می کند فشار وارده بر آن بیشتر خواهد بود, تحمل این فشار برای لوله های فاضلابی که فشار سیال ندارد مشکل خواهد بود)

شکاف و خراش: شکاف یا خراش در بدنه لوله کاروگیت یا لوله پلی اتیلن تحت فشار بر عمر لوله پلی اتیلن تاثیر خواهد گذاشت.

جوشها: ( عمده اتصال‌ها جوش لب به لب است. اگر دما از حدی بیشتر شود بر روی عمر لوله تاثیر خواهد گذاشت و سیستم در محل جوش دچار مشکل خواهد شد)