شماره تماس : 09124808646
شماره تماس : 65010798

فرآیند تولید انواع لوله پلیکا

لوله های PVC و U-PVC که در ایران به لوله های پلیکا یا لوله های پی وی سی معروف هستند ، امروزه در زمینه های مختلف مانند لوله کشی ، ساختمان سازی ، کشاورزی و برق استفاده می شوند. با توجه به خواص ترکیب PVC (پلی وینیل کلراید) ، لوله های پی وی سی جایگزین مناسبی برای لوله های فلزی و چوبی شده اند. امروزه تولید لوله پلیکا با استفاده از روشهای بسیار پیشرفته علمی انجام می شود که نیاز به کنترل دقیق بر متغیرهای مختلف خط تولید دارد. فرآیند تولید لوله پلیکا در کارخانه شامل مراحل مختلفی است که در این مقاله سعی شده است این مراحل به طور کامل شرح داده شود.

مرحله ابتدایی فرآیند تولید لوله پلیکا

مرحله ابتدایی فرآیند تولید لوله پلیکا

در فرآیند تولید لوله پی وی سی ، از پودر خام پی وی سی که تحت فشار و حرارت تشکیل می شود ، استفاده می شود. پایه ترکیب پی وی سی به گاز شیمیایی وینیل کلراید باز می گردد. هنگامی که کلرید وینیل در معرض نور خورشید قرار می گیرد ، واکنشی به نام پلیمریزاسیون رخ می دهد که در آن به یک ماده سفید تبدیل می شود.

برای دستیابی به شکل و استحکام یک لوله پی وی سی در فرایند تولید لوله پلیکا نیاز به افزودن مجموعه ای از ترکیبات شیمیایی و برهم کنش ها است. در فرآیندی به نام ترک خوردگی ، گاز طبیعی گرم می شود تا اتیلن ساخته شود و سپس ترکیب سدیم کلرید با الکترولیز تشکیل می شود. در نهایت ، کلر و هیدروکسید سدیم تولید می شود. ما از این دو ترکیب نهایی برای دستیابی به کلرید وینیل (VCM) و سپس برای دستیابی به چیزی که پلاستیک می نامیم ، استفاده می کنیم.

دومین مرحله از روند تولید لوله پی وی سی

پلاستیک های پلیمریزه شده ، که به عنوان پودر پی وی سی فشرده نیز شناخته می شوند ، با دقت با مواد افزودنی توزین شده و به سرعت با هم مخلوط می شوند تا یک ترکیب خشک و یکدست ایجاد کنند. دمای مورد نیاز این ترکیب 120 درجه سانتی گراد است که توسط حرارت سطحی ایجاد می شود. در قسمتهای مختلف فرآیند اختلاط ، مواد افزودنی ذوب شده و به تدریج با دانه های بسیار ریز پلیمر پی وی سی پوشش داده می شوند. پس از رسیدن به دمای مورد نیاز ، ترکیب بطور خودکار در یک محفظه خنک کننده تخلیه می شود و دما به سرعت تا حدود 50 درجه سانتی گراد کاهش می یابد و سپس به مخزن ذخیره منتقل می شود تا به چگالی و دمای ثابت برسد تا وارد مرحله اصلی فرایند شود.

قلب فرآیند تولید لوله پلیکا

در قلب فرایند تولید لوله پلیکا سه اکسترودر قرار دارد. اکسترودرهای پیچ دار دستگاه های پیچیده ای هستند که با دقت بالا برای کنترل فشار و دما طراحی شده اند. لوله های پلیکا در اندازه های مختلف ، از 16 میلی متر تا 630 میلی متر ، همه به صورت استوانه در اکسترودر عرضه می شوند.

مخلوط پی وی سی خشک در داخل قیف و پیچ های اکسترودر از طریق یک قیف یا سیستم کنترل حجم قرار می گیرد تا حالت ذوب توسط حرارت ، فشار و برش این مخلوط تغییر کند. در طول این عملیات ، پی وی سی از مناطق مختلفی عبور می کند که در آن مواد ذوب ، فشرده ، همگن و هوادهی می شوند. در ناحیه نهایی اکستروژن ، با افزایش فشار ، مواد مذاب از کوره خارج می شوند تا به شکل و اندازه مورد نظر برای لوله برسند. هنگامی که لوله از محدوده اکستروژن خارج می شود ، اندازه آن دقیقاً توسط یک دستگاه خلاء خارجی تعیین می شود. این مقدار برای سخت شدن لایه های خارجی پی وی سی و ثابت نگه داشتن قطر آن در مرحله خنک کننده آب کافی است. سرعت تولید لوله پی وی سی در اکسترودر در فرایند فرآیند به طور استاندارد حدود 20 متر در دقیقه است.

مرحله اخر پروسه تولید لوله پلیکا

لوله در حین عملیات اکستروژن تشکیل شده و پس از سرد شدن با سرعت ثابت کشیده می شود. کنترل سرعت مسئله مهمی است زیرا میزان کشیدن لوله بر قطر دیواره لوله پلیکا تأثیر می گذارد. در مکانهایی که حلقه لاستیکی در بالای لوله قرار می گیرد ، سرعت کشش کاهش می یابد تا دیوار در آن ناحیه ضخیم تر شود. در مرحله بعد ، لوله های پی وی سی توسط یک حلقه برش که در انتهای خط تولید قرار دارد ، به بخشهای مختلف تقسیم می شوند. در آخرین مرحله از فرآیند تولید پلیکا ، یک برچسب در فواصل معین توسط چاپگر به همراه اطلاعات مربوط به اندازه ، کلاس ، تاریخ و سایر موارد روی لوله ها قرار می گیرد.

محصول نهایی فرآیند لوله پلیکا

محصول نهایی در فرایند تولید ، که لوله پلیکا مورد نظر ما است ، مورد بررسی و آزمایش قرار می گیرد تا از کیفیت لوله ها اطمینان حاصل شود. پس از انجام این آزمایشات و بررسی ها به انبارها منتقل شده و پس از ذخیره سازی آماده ارسال به مناطق مختلف می شود. در تمام مراحل تولید و اکستروژن ، همیشه یک یا چند ناظر وجود دارد که هرگونه مشکل را در طول فرآیند تولید به سرعت شناسایی و برطرف کند.

فرآیند تولید اتصالات پلیکا

برای تولید اتصالات پلیکا ، تمام مراحل با فرایند تولید لوله پلیکا یکسان است ، با این تفاوت که مواد تهیه شده از پودر فشرده پی وی سی و ترکیب آن با سایر افزودنی ها در قیف تزریق ریخته می شود. در اینجا به جای استفاده از اکسترودر ، از دستگاه قالب گیری استفاده می شود که دارای شیر نازل است و مارپیچ آن با چرخاندن سوراخ ، شفتی از مواد مذاب را پمپ می کند تا قالب ایجاد کند.

۵ نکته مهم در فرآیند تولید لوله PVC

۵ نکته مهم در فرآیند تولید لوله PVC

در فرآیند تولید لوله پلیکا ، از آنجا که PVC یک ماده حساس به حرارت است ، افزودن یک متعادل کننده حرارتی می تواند دمای تجزیه را افزایش داده و مدت زمانی را که می تواند گرما را تحمل کند ، افزایش دهد. به همین دلیل ، درجه حرارت پی وی سی در شرایط قالب گیری و تولید باید به دقت کنترل شود. به طور خاص ، نوع RPVC ، که در آن دمای تولید و دمای تجزیه بسیار به یکدیگر نزدیک هستند و محصول اغلب به دلیل عدم نظارت بر دمای فرایند تولید خراب می شود. به همین دلیل ، دمای اکستروژن باید با توجه به استانداردها ، ویژگی های اکسترودر ، سرعت پیچ و خطای دستگاه اندازه گیری دما تعیین شود.

کنترل دما در تولید لوله پی وی سی

دما یکی از مهمترین عواملی است که در حین عملیات اکستروژن در فرایند تولید لوله پلیکا کنترل می شود. مواردی که باید تحت نظر باشند دمای محفظه اکسترودر و دمای هود است. اگر درجه حرارت پایین باشد ، پلاستیکی شدن خوب نخواهد بود ، ظاهر لوله درخشندگی خود را از دست می دهد و کیفیت محصول به مقدار مورد نیاز نمی رسد. اگر دما بیش از حد بالا باشد ، محصول متلاشی شده و رنگ آن تغییر می کند.

 توجه به سرعت پیچ درون اکستروژن در ساخت لوله پلیکا

با افزایش سرعت چرخش پیچ ، حجم اکستروژن و خروجی نیز افزایش می یابد ، اما این امر همچنین احتمال تولید لوله پلیکا ضعیف و شکننده را افزایش می دهد. در این شرایط ، تنظیم سر دستگاه برای دستیابی به یک محصول با کیفیت ضروری است. کنترل دمای پیچ بر سرعت انتقال ، نرم شدن و کیفیت ذوب مواد تأثیر می گذارد. در فرآیند تولید لوله پلیکا ، لوله های اکستروژن برای بهبود درجه نرم شدن نیاز به آب خنک کننده دارند تا دمای پیچ را پایین بیاورند.

سرعت کشش لوله پی وی سی

در مرحله اکستروژن مجدد ، تنظیم سرعت کشش با توجه به موقعیت بسیار مهم است. پس از اکستروژن ، ذوب و نرم شدن ، محصول خروجی نهایی دستگاه اکستروژن را ترک کرده و وارد مرحله سرمایش و کشش می شود. لازم است سرعت کشش متناسب با سرعت اکستروژن باشد.عموما در یک تولیدی سرعت کشش بین ۱ تا ۱۰درصد سریع‌تر از سرعت لوله‌های اکستروژن است.

هوای فشرده و فشار

هوای فشرده برای سیلندر لوله های پلیکا در فرآیند تولید لوله پلیکا استفاده می شود. این فشرده سازی باید با دقت انجام شود. اگر فشار کم باشد لوله به اندازه کافی گرد نمی شود و اگر زیاد باشد باعث ایجاد ترک در دیواره های داخلی لوله و کاهش کیفیت آن می شود. فشار باید در امتداد خط تولید ثابت باشد. هرگونه اختلال می تواند بر کیفیت لوله پلیکا نهایی تأثیر بگذارد.

خنک سازی لوله پلیکا

از روش‌های خنک کننده متعددی برای تولید لوله‌های پی وی سی استفاده می‌شود. این روش خنک سازی می‌تواند از طریق هوا، آب یا دیگر مایعات باشد و دما باید به طور مداوم در فرآیند تولید لوله پلیکا کنترل شود تا به کارایی تولید و کیفیت محصول لطمه‌ای وارد نشود.

سفارش و خرید لوله پلیکا

سفارش و خرید لوله پلیکا

در نهایت ، فرآیند تولید لوله پلیکا به طور کلی مشابه سایر لوله های پلاستیکی است ، اما لوله های پی وی سی دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که چالش های خاص خود را در فرایند تولید یا حتی در بازاریابی و تبلیغات نشان می دهند. شرکت های مختلف در ایران توانسته اند در تولید لوله های پلیکا در انواع لوله های پی وی سی ، لوله های فاضلاب پلیکا و همچنین لوله های میخ پلیکا موفق عمل کنند.

در بالای وب سایت یک لوله خواب وجود دارد تا با شرکت های تولید کننده لوله پلیکا به خوبی آشنا شوید. مارک هایی مانند لوله و اتصالات صدرا پلاست ، لوله و اتصالات پارس پلاست و غیره … برای درک بهتر آنها می توانید به مقاله هشت مارک برتر لوله و اتصالات پلیمری مراجعه کنید. برای استعلام قیمت و سفارش لوله پلیکا نیز می توانید با کارشناسان تاپ لوله تماس بگیرید.

    تماس با ما