شماره تماس : 09124808646
شماره تماس : 65010798

قوطی ستونی چیست

قوطی ستونی نوع خاصی از پروفیل است که از ورق سیاه تولید میشود و عموما در ساخت سوله، کارگاه، انبارها و… مورد استفاده قرار میگرد. این محصول به دو روش جوشی و یکپارچه تولید میشود. مزیت استفاده از قوطی های ستونی در این سازه ها توزیع وزن مناسب در تمام سطح مقطع است. از قوطی های ستونی در سازه های فلزی به دلیل وزن کم و قیمت مناسب بسیار استفاده میشود.

تاریخچه تولید قوطی ستونی

تاریخچه تولید قوطی ستونی

این قوطی ها اولین بار در اواسط نیمه دوم قرن نهم میلادی در پل های خرپایی و پرچین پرچین و سپس استفاده از قوطی ستونی در صنعت به دلیل مشکلات استفاده از تیرها در برخی سازه ها و هزینه بالای آنها مورد استفاده قرار گرفت. و معادن بسیار محبوب شدند.

جوشکاری قوطی اولین بار در سال 1825 توسط Hems Watthouse ساخته شد و در فولاد ورق و در کوره های گرم تولید شد.

سپس در سال 1886 ، مقاطع فولادی توخالی بدون درز توسط برادران مانیسمان اختراع شد. اختراع قوطی و لوله مانسیمان خود بهبود قابل توجهی در مقاومت مقاطع فولادی داشت.

قوطی ستونی چیست

خواص و استحکام قوطی ستونی

انواع تولید شده از آلیاژ کربن-منگنز با استفاده از فرآیند نورد سرد ساخته شده و دارای مقاومت تسلیم خوبی هستند. حداقل تنش تسلیم مقاطع از آلیاژ منگنز Moa 235 ساخته شده است. همچنین با افزودن آلیاژهایی مانند: Nb ، Ni و Cr می توان مقاومت را به 420MPa افزایش داد.

انواع قوطی ستونی

این بخشها در دو نوع ساختمانی و صنعتی تولید می شوند که از نظر ضخامت و کاربرد متفاوت هستند. در ادامه به معرفی هر یک از این بخشها خواهیم پرداخت.

قوطی ستونی ساختمانی: همانطور که از نام این نوع مشخص است. در ساخت ، ساخت سازه های فلزی ، ساخت ستون های سازه ای و … کاربرد زیادی دارد و در ابعاد 100 تا 140 میلی متر و با ضخامت 2 تا 6 میلی متر تولید می شود به عنوان یک مربع

قوطی ستونی صنتعی:این نوع در مقایسه با انواع ساختمانی از ضخامت و وزن بالاتری برخوردار است. از آن در مصارف صنعتی و ساختمانی مانند: ساخت انبارها ، سوله ها ، کارگاه ها و … استفاده می شود. قیمت پروفیل های ستون های صنعتی به قیمت ورق سیاه بستگی دارد.

کاربرد قوطی پروفیل

کاربردها

همانطور که گفتیم این مقاطع در کاربردهای زیادی مورد استفاده قرار میگیرند، اما در صورتی که بخواهیم توضیح

دقیق تری ز این کاربردها داشته باشیم میتوانیم موارد زیر را نام ببریم.

  •  خودورسازی: از قوطی های ستونی در خودروسازی برای ساخت اتاق ماشین های سبک و سنگین استفاده میشود.
  • لوازم خانگی: از این مقطع در ساخت لوازم خانگی مانند: سرویس های چوبی و مبلمان، تخت و لوازم برقی خانگی استفاده میشود.
  • ساختمان سازی: از این مقاطع برای ساخت اسکلت فلزی سازه، ستون ها و ساخت پل ها و.. استفاده میشود
  • ساخت ماشین الات صنعتی و سنگین
  • مصارف عمومی مانند: ساخت حفاظ، ساخت انواع میز و صندلی و…

در این نوشته در مورد انواع قوطی های ستونی، کاربردها و تاریخچه ساختشان آشنا شدیم، در صورتی که قصد خرید این محصول را دارید میتوانید با کارشناسان شرکت پترو فولاد فیدار تماس بگیرید.

    تماس با ما