شماره تماس : 09124808646
شماره تماس : 65010798

لوله داربستی چیست

لوله داربستی چیست  معمولاً در صنایع و سازه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد و در اندازه های مختلفی تولید می شود که متداول ترین اندازه آن 1/2 1 اینچ یا همان نمره 5 است. و از آنجا که ساخت و تولید آن نسبت به لوله های دیگر آسان تر است ، کارخانه های مختلف آن را تولید می کنند. از جمله کارخانه هایی که توانایی تولید لوله های داربست را دارند می توان به کارخانه های اصفهان ، قم و تهران اشاره کرد. تاپ لوله در زمینه خرید لوله در خدمت شماست.

لوله داربستی

لوله داربستی یک لوله فلزی سیاه به طول 6 یا 3 متر است که از ورق سیاه ساخته شده است (روش نورد گرم). این لوله ها اتصالات خاص خود را دارند و معمولاً ساختار را به صورت قالب و گیره تشکیل می دهند.

لوله های داربست از جنس استیل و گالوانیزه ساخته شده اند که دارای دو مدل دوخته شده و بدون درز می باشند. لوله های بدون درز ایمنی بالاتری دارند و طبیعتاً هزینه تولید لوله های بدون درز از لوله های بدون درز بیشتر است. اما لوله های جوشکاری شده برای ساخت لوله های داربست نیز مناسب و قابل استفاده هستند.
در لوله داربستی هم می توان از لوله های سنگین و هم از وزن سبک استفاده کرد.

ضخامت های مورد استفاده در این سایز لوله داربستی 2، 2/5، 3و 4 میلیمتر می باشد که ضخامت های 2و 2/5 میلیمتر پر کاربرد بیشتری  دارند.

عوامل موثر بر قیمت لوله داربستی

قیمت لوله داربستی به عوامل زیر بستگی می باشد:

  • جنس لوله داربستی
  • وزن لوله داربستی که وابسته به ضخامت و سایز لوله داربستی می باشد.
  • سایز لوله داربستی که تعیین کننده اندازه قطر داخلی و قطرخارجی لوله داربستی می باشد.
  • ضخامت لوله داربستی که متداولترین ضخامت 2 و 2.5 میلیمتر می باشد.

ابعاد لوله داربستی

  • قطر خارجى 48.3 ميلى متر
  • ضخامت ديواره 2 و 2.5 ميلى متر
  • طول تا ۶ متر

داربست چیست؟

داربست یک سازه فلزی موقتی است که برای دسترسی به نقاط دشوستون داربستار و کور در حین تعمیرات یا هنگام ساخت ساختمانها یا سایر سازه ها استفاده می شود. همچنین به عنوان پشتیبان برخی از ساختارها استفاده می شود.

نصب و ساخت داربست از اهمیت ویژه ای برخوردار است و مهارت در ساخت آنها نیز بسیار مهم است ، زیرا ریزش داربست خطرات جبران ناپذیری را به همراه دارد.

داربست معمولاً از لوله های فولادی نمره 5 فوق الذکر ساخته و نصب می شود که دارای ضخامت 2 تا 4 میلی متر هستند که با استفاده از بست های چهارپیچ، بست دو پیچ، آهنگیر، اتصال و … مونتاژ و نصب می شوند.

نوع دیگر داربست می تواند داربست معلق باشد ، این نوع داربست بر اساس دیواره ساختمان ساخته شده و در مکانهایی استفاده می شود که ساخت داربست از زمین امکان پذیر نباشد ، که به آن سکوی پیش آمده نیز می گویند.

داربست از دو جزء اصلی شامل لوله داربستی و گیره داربست تشکیل شده است. بسته به نوع داربست ، انواع مختلفی از گیره های داربست از جمله بست دو پیچ ، چهار پیچ استفاده می شود.

از دیگر اجزای لوله داربست لوازم جانبی داربست و سایر اجزای لازم برای داربست مانند پل ، پایه مهار ، صفحه زیر ستون ، کفشک ، جک داربست ، چرخ داربست ، کابل داربست می باشد.

لوله داربستی چیست

اجزای داربست

لوله های سر تا سری : این لوله ها به صورت افقی هستند که داربست را در طول آن محدود می کنند و برای ایجاد تکیه گاه و بستر در سراسر سازه ایجاد می شوند.

لوله های زیرتخته ای: این لوله ها همانطور که از نام آن پیداست بر روی کل سطح سازه نصب می شوند که از آنها به عنوان داربست برای تکیه گاه از تخته های داربست نیز استفاده می شود.

ستون داربست: ستون داربست از یک لوله عمودی تشکیل شده است که به صورت عمودی تکیه گاه کل ساختار داربست را تشکیل می دهد و وظیفه انتقال وزن و بار داربست به زمین را دارد. لوله داربست به صورت مایل به سمت ساختمان نصب می شود و به طور کلی طول لوله 6 متر است و در صورت نیاز به افزایش طول لوله ، از بست های برشی استفاده می شود.

لوله های شمعی: لوله هایی هستند که در ساختمان مجاور و روی زمین قرار می گیرند.

لوله های قطری: لوله هایی هستند که به صورت مورب بر روی سطح داربست نصب می شوند و عملکرد تعادل و جلوگیری از حرکت داربست را دارند.

قید دیواره در گاهی: دیوارهای نگهدارنده درب لوله هایی هستند که به طور مرتب با دیوارها ، پنجره ها و گوه ها در میان دو سطح به هم می پیوندند تا داربست را به ساختمان محدود کنند.

قید: همان لوله هایی می باشند که قید درگاهی را به داربست متصل می کند.

    تماس با ما