شماره تماس : 09124808646
شماره تماس : 65010798

لوله رده ۴۰ چیست

لوله رده 40 چیست؟ کلمه “لوله رده” به چه معناست؟ آیا عبارت 40 معنی دارد؟ تمام این معانی در یک عبارت به ضخامت لوله مربوط می شوند و در این مقاله سعی داریم به طور دقیق بررسی کنیم که لوله رده 40 چیست.

لوله چیست

از لوله ها برای انتقال مایعات از یک نقطه به نقطه دیگر استفاده می شود. لوله ها آلیاژهای مختلفی دارند که با توجه به نوع مایع و فشار و دما انتخاب می شوند.
لوله موجود در این مقاله از فولاد کربن ساخته شده است که لوله های سیاه رنگی هستند که در شاخه های 6 متری تولید می شوند.

روش ساخت لوله کربن استیل

روش ساخت لوله کربن استیل

لوله های کربن استیل (Carbon Steel Pipe) به دو روش بدون درز و درزدار ساخته می شوند که منظور از لوله های بدون درز و لوله درزدار را توضیح مختصر خواهیم داد .

لوله بدون درز چیست

یکی از روش های ساخت لوله های فولادی کربنی روش مانسیمان یا لوله های بدون درز است ، در این روش هیچ جوشکاری در جهت لوله وجود ندارد و به لوله های مانسیمان و لوله های بدون درز معروف هستند.
باید بگویم که اصطلاح “لوله رده 40 چیست” برای لوله های بدون درز است و از این پس ما از اصطلاح لوله ردهA برای این روش لوله سازی استفاده می کنیم.

لوله درزدار چیست

یکی دیگر از روش های ساخت لوله های کربن استیل ، روش لوله درزدار می باشد که از ورش های رول شده فولادی که لبه های آن را جوش می دهند ساخته می شود .

رده لوله چیست

ابتدا اندکی در مورد استاندارد های لوله های کربن استیل بدون درز صحبت خواهیم کرد :

استاندارد آلیاژی لوله بدون درز

لوله های بدون درز از جنس کربن استیل را طبق استاندارد ASTM A106 , ASTM A53 و API 5L ساخته می شوند که در مورد لوله های بدون درز موجود در ایران هر سه این استانداردها را کاور کرده و می توان مطمعن بود که لوله ها هر سه این استانداردها را دارا می باشند .

استاندارد ابعادی لوله های بدون درز

برای اطلاعاتی از قبیل ضخامت لوله ، اندازه لوله ، وزن لوله ، قطر خارج و داخل لوله ، باید به استاندارد ابعادی لوله های بدون درز و عبارت “لوله رده 40 چیست؟” همچنین می توان از این استاندارد استخراج کرد.
ASME B36.10 مربوط به اطلاعات ابعادی لوله های بدون درز است.

حال به سراغ این می رویم که لوله رده 40 چیست

کلمه SCH که در فارسی با عنوان “رده” مشخص می شود ، برای بیان ضخامت لوله های بدون درز استفاده می شود. با کمک این کلمه می توانید به استاندارد ASME B36.10 مراجعه کنید تا ضخامت لوله را بر حسب میلی متر استخراج کنید.
Sch مخفف Schedule است ، که همیشه قبل از آن یک عدد یا حرف وجود دارد ، که می خواهیم آنها را بیان کنیم و معنی آنها را بیان کنیم. توجه داشته باشید که لوله مانسیمان رده 40 نیز در این گروه قرار می گیرد. و یکی از انواع ضخامت ها را بیان می کند.

انواع ضخامت لوله

انواع ضخامت لوله بر اساس رده

لوله رده 20 چیست

لوله رده 20 بدون درز ، که به صورت استاندارد بر اساس لوله sch20 مشخص شده است ، که باید با توجه به اندازه لوله و با مراجعه به استاندارد ASME B36.10 در میلی متر ضخامت استخراج شود.
برای مثال در مورد لوله بدون درز 8 اینچی با ضخامت sch20 (رده 20) ، استخراج می کنیم:
لوله 8 اینچی رده 20 دارای ضخامت 6.35 میلی متر است.

لوله رده 40 چیست

لوله رده 40 بدون درز ، که به عنوان استاندارد بر اساس لوله sch40 مشخص شده است ، که شما باید آن را با توجه به اندازه لوله و با مراجعه به استاندارد ASME B36.10 ضخامت در میلی متر استخراج کنید.
به عنوان مثال ، یک لوله 1 اینچی رده 40 دارای ضخامت 3.38 میلی متر است.
توجه داشته باشید که لوله رده 40 به تنهایی معنی ندارد ، اما باید اندازه آن را نیز مشخص کنید.

لوله رده 80 چیست

لوله بدون درز رده 80 که به صورت استاندارد بر اساس لوله sch80 مشخص می شود که می بایست با توجه به سایز لوله و رجوع به استاندارد ASME B36.10 ضخامت را بر اساس میلی متر استخراج کنید .
برای مثال لوله 2 اینچ رده 80 دارای ضخامت 5.54 میلی متر می باشد .

لوله رده 160 چیست

لوله رده 160 نیز همانند تمامی لوله های دیگر معیاری از ضخامت لوله مانیسمان می باشد و می توان با رجوع به استاندارد ASME B36.10 تمامی ضخامت ها را استخراج کرد .
برای مثال لوله 5 اینچ رده 160 دارای ضخامت 15.88 میلی متر می باشد .
همانند ضخامت های ذکر شده ، لوله های رده XS و لوله رده STD و لوله رده XXS نیز می باشد که ضخامت آن نیز به همین روش استحراج می شود .

لوله رده 160 چیست

چند نکته در مورد رده لوله

  • ضخامت لوله های بدون درز در رده های 40 و STD تا سایز 10 اینچ یکسان می باشد .
  • ضخامت لوله های رده STD در سایز 12 اینچ و بالاتر یکسان بوده و همگی دارای ضخامت 9.53 میلی متر می باشد .
  • ضخامت لوله های بدون درز در رده های 80 و XS تا سایز 8 اینچ یکسان می باشد .
  • ضخامت لوله های رده XS در سایز 8 اینچ و بالاتر یکسان بوده و برابر با 12.7 میلی متر می باشد .

اتصالات لوله کشی

از اتصالات مانیسمان برای ادامه روند لوله کشی و نیاز به اقداماتی مانند تغییر جهت جریان ، منشعب شدن از لوله ، تغییر اندازه لوله و مسدود کردن لوله استفاده شود.
توجه داشته باشید که همان معیارها (معیار sch یا “رده”) برای اتصالات استفاده می شود ، همانطور که برای ضخامت لوله های مانسیمان ذکر شد ، و برای اتصالات با توجه به ضخامت رده 40 ، رده 80 و… ما همچنین داریم.
توجه داشته باشید که برای لوله ها باید از اتصالات با همان ضخامت استفاده شود زیرا باید دارای ضخامت باشند تا در روند جوشکاری مشکلی نداشته باشند و به اصطلاح لبه جوشکاری اتفاق نیفتد.

 

    تماس با ما