شماره تماس : 09124808646
شماره تماس : 65010798

لوله فولادی چیست

لوله فولادی چیست ؟ تاریخچه تولید و استفاده از لوله های فولادی به اوایل دهه 1800 برمی گردد. ماده اصلی لوله مواد فولادی است. این مخلوطی از آلیاژهای آهن و فلزات دیگر مانند آلومینیوم ، منگنز ، تیتانیوم ، تنگستن و آلیاژهای دیگر است. فاضلاب ، گاز و حتی حفاظت از سیم های برق استفاده می شود. شرکت تاپ لوله برترین سایت خرید لوله و اتصالات در ایران , شما را دعوت به خواندن ادامه مطلب میکند.

لوله فولادی چیست

نکاتی در مورد لوله های فولادی

 • باید بدانید که هرچه درجه لوله فولادی بالاتر باشد ، ضخامت دیواره لوله نیز بیشتر می شود.
 • لوله مورد استفاده در لوله کشی گاز باید از فولاد سیاه یا کربن باشد.
 • قسمت بیرونی تمام لوله های فولادی باید صاف و یکدست باشد.
 • طبق روش تولید ، لوله های فولادی به دو شکل جوش داده شده و بدون درز مانسیمان طبقه بندی می شوند.
 • مواد اولیه ای که به صورت اتصالات جوش داده شده و بدون درز تولید می شوند باید مطابق یکی از روش ها باشند: کوره باز ، کوره برقی و کوره قلیان با دمیدن اکسیژن.
 • لوله های فولادی از نظر مقاومت فشاری به سه روش توزین ، برنامه ریزی و کدگذاری تقسیم می شوند.
 • این نوع لوله ها باید از نظر ساخت ، مواد ، ابعاد ، وزن ، آزمایشات و تحمل ها با استانداردها مطابقت داشته باشد که شامل ISIRI ، IGS ، IPS ، API ، ASTM ، AGA ، MSS-SP و DIN می باشد.
 • ابعاد لوله فولادی همانطور که در NPS شرح داده شده است: قطر اسمی لوله ، شناسه ؛ قطر داخلی لوله ، OD ؛ قطر خارجی لوله ، SCH ؛ کلاس ، L طول و T ضخامت دیواره لوله فولادی است.

لوله فولادی چیست

انواع لوله های فولادی بر اساس روش تولید

بر اساس روش تولید ، لوله های فولادی به دو نوع تقسیم می شوند: لوله مانیسمان یا بدون درز و لوله های درز دار. در این بخش ، توضیح مختصری درباره روش تولید و کاربرد آنها خواهیم داد. جهت خرید شیرآلات برنجی و یا خرید لوله و اتصالات آهنی به صفحه اشاره شده در لینک مراجعه کنید.

لوله درزدار

لوله درزدار به این نوع لوله های فولادی لوله درز دار جوش داده شده نیز گفته می شود که در آن رول ورق با توجه به ضخامت و اندازه در نظر گرفته شده برای تولید لوله برش داده می شود و پس از عبور از غلطک های غلتکی ، آن را گرد کرده و درزهای حاصل را جوش می دهند . به عنوان مثال ، یکی از انواع لوله های تولید شده با این روش ، درز جوشکاری لوله گالوانیزه است که پس از تولید ، لوله در یک مخزن فلزی روی ذوب غوطه ور می شود ، این باعث می شود سطح لوله در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاومت بیشتری داشته باشد.

لوله فولادی بدون درز مانیسمان

این لوله از نظر علمی به عنوان لوله بی سیم ، یعنی لوله بدون درز شناخته می شود ، بنابراین لوله مانیسمان یا لوله بدون درز به آن لوله های فولادی گفته می شود که در مراحل مختلف تولید خود از روش های معمول جوشکاری فلز استفاده نمی کنند. . لوله های مانیسمان یا به عبارتی بی سیم توسط قالب های مخصوصی اکسترود می شوند. .

اتصالات فولادی

یکی از موارد پرکاربرد در سیستم های لوله کشی اتصالات آنهاست. از اتصالات لوله های فولادی نیز در روند انتقال مایعات برای اتصال لوله ها ، تقسیم مسیرهای لوله کشی ، تغییر مسیر و تغییر اندازه لوله ها به لوله های کوچکتر یا بزرگتر برای ادامه مسیر لوله کشی استفاده می شود. در این بین ، یکی از انواع اتصالات لوله های فولادی استفاده از نوع دندان است که در استاندارد های مختلف تولید می شود. ماده اولیه و جنسیت این اتصالات از جنس استیل یا چدن است. این اتصالات بر اساس آنها در استاندارد ISO تولید می شوند و در اندازه های مختلف تا 6 اینچ ساخته می شوند.

اتصالات فولادی

انواع اتصالات فولادی

بوشن : جهت اتصال دو لوله به هم از بوشن استفاده میگردد

بوشن معمولی : این نوع بوشن برای اتصال لوله ها با قطر مساوی استفاده می شود

بوشن تبدیلی :جهت اتصال دوشاخه لوله غیر هم قطر از بوشن تبدیل استفاده می شود

بوشن رو پیچ تو پیچ:نوع دیگری از بوشن می باشد که یک طرف آن از قسمت داخلی وطرف دیگر از قسمت خارجی رزوه می شود

زانو: زمانی که نیاز باشد جهت ومسیر لوله کشی تغیر نماید از زانوی استفاده می شود. زانودر ابعاد وانواع مختلف تولید میشود از قبیل زانو ۹۰درجه،زانو ۴۵درجه،زانو چپقی۹۰درجه و زانو چپقی ۴۵درجه. بهتراست بدانید تفاوت زانو معمولی با زانو چپقی در دنده هاست. یعنی یک طرف از دنده ها به سمت خارج است.

سه راهی: زمانی که نیاز باشد مسیر لوله کشی انشعاب گرفته شود از سه راه استفاده می شود.در سه طرف سه راهی دنده داخلی وجود دارد،سه راهی در شکلهای مختلف از قبیل ۹۰درجه یا مستقیم،سه راهی کنج،سه راه تبدیلی وسه راه ۴۵ درجه تولید وبه بازار عرضه میشوند.

مهره ماسوره : مهره ماسوره یک اتصال جدا شونده می باشد، این نوع اتصالات زمانی مورد استفاده قرار میگیرد که میخواهیم یکسر لوله را به دستگاه دیگری مانند:مخزن آب،شوفاژ،آب گرمکن و…متصل کنیم.

مزایای اصلی لوله های فولادی

 •  لوله های فولادی قابل استفاده در صنایع مختلف ازقبیل آب،نفت،گاز، پتروشیمی، خودروسازی، هوافضا، کشتی سازی، معدن، الکتریکی و…می باشند.
 • لوله فولادی نسبت به دما وفشار مقاومت بالای دارد.
 • مناسب جهت استفاده در جداره چاه­های نفت، صنعت پل سازی و اسکله ، ستون های بلند در برج ها و ساختمان، نرده و مبل،حمل ونقل و احداث تونل
 • قابلیت استفاده به عنوان لوله گازصنایع بزرگ ومصارف خانگی
 • استفاده از لوله های فولادی با ساختار خاص جهت استفاده در دماهای بسیار پایین یا بالا
 • لوله های گالوانیزه و روکش دار ، مقاوم در برابر خوردگی و زنگ زدگی است
 • قابل استفاده در مبدل­ های گرمایی و کندانسورهای بخارو سیستمهای گرمایش تابشی
 • امکان تولید لوله های فولادی در قطر و ضخامت­ های مختلف-درزدار وبدون درز

 

  تماس با ما