شماره تماس : 09124808646
شماره تماس : 65010798

لوله و اتصالات تک لایه

لوله و اتصالات تک لایه به خوبی توانسته اند جایگزین فلزات شوند ، به عنوان مثال ، در صنعت لوله کشی ساختمانها و صنایع مختلف که مشکلات ناشی از خوردگی فلزات باعث خسارت عمده شده است ، این خطوط لوله بطور مستقیم یا غیر مستقیم جایگزین تجهیزات فلزی شده اند. لوله های ساخته شده از این نوع مواد دارای مزایای زیادی هستند ، از جمله ارزان بودن و نصب آسان ، اما این لوله ها دارای معایبی مانند انتقال حرارت محدود یا عدم تحمل فشارهای زیاد و دمای بالا نیز هستند. به منظور رفع این نقص ، محققان استفاده از ترکیبی از مواد پلیمری و فلزی را در نظر گرفته اند و باید انتخاب هر ماده با توجه به کاربرد ، محدودیت ها و خصوصیات فیزیکی ، شیمیایی ، مکانیکی و کاربردها و کاربردهای فعلی تعیین شود. لوله های پلیمری بسیار رایج هستند و در حال تولید هستند. از لوله های پلیمری (لوله های سفید ، لوله های سبز) می توان برای انتقال اسیدهای خورنده ، گازهای خورنده ، فاضلاب خورنده ، روغن خام ، پساب ، گاز طبیعی و آب استفاده کرد. در مقایسه با لوله های سنتی مورد استفاده ، لوله های پلیمری دارای مزایا و معایبی هستند. از مزایای این لوله ها می توان به مقاومت در برابر خوردگی ، سهولت استفاده ، افت فشار کم ، انعطاف پذیری و بسیاری عوامل دیگر اشاره کرد.

لوله و اتصالات تک لایه

ویژگی لوله تک لایه

ویژگی لوله تک لایه با نام لوله های پروپیلن نیز شناخته می شوند. از آن جایی که در ابتدا این گونه لوله ها در رنگ سبز تولید می شدند، بسیاری از افراد آن ها را با نام لوله سبز نیز می شناسند. لوله های تک لایه دارای ویژگی های هستند که باعث ایجاد برتری آن ها نسبت به لوله های فلزی می شود. در این جا به بیان مهم ترین ویژگی های این گونه لوله ها می پردازیم. هم چنین به بررسی تفاوت لوله های تک لایه و ۵ لایه نیز خواهیم پرداخت.

همان گونه که گفته شد، لوله های فلزی که در گذشته بیش تر مورد استفاده قرار می گرفت، از معایبی برخوردار بودند. از جمله این معایب می توان به پوسیدگی لوله های فلزی از بیرون و داخل، عدم انعطاف و شکل پذیری، ضریب انتقال حرارتی بالا، کاهش فشار بالا، امکان رسوب پذیری، نگهداری و نصب سخت، وزن زیاد و تغییر کیفیت آب اشاره کرد. نسل جدید لوله های تک لایه و پنج لایه راه حلی مناسب برای برطرف کردن این مشکلات می باشد.

مزایای لوله تک لایه

  • بسيار مقاوم و انعطاف پذير مي باشد.
  • لوله و اتصالات پلی پروپیلن رسوب نمي گيرد ، جرم نمي گيرد ، جلبك نمي زند و كاملاً بهداشتي است.
  • اكسيد نمي شود.(نمي پوسد و زنگ نمي زند)
  •  عمر مفيد بسيار طولاني دارد. (نيم قرن)
  •   به دليل عدم ناهمواري سطح داخلي افت فشار ندارد.
  •  نصب آن بسيار راحت و سريع است و نياز به پرايمري ، چسب و خمير و كنف ندارد .
  •  نماي روكار زيبا و توكار مطمئن دارد.
  •   عدم ايجاد صداي ناشي از ارتعاشات .
  • فقط با يك جعبه ابزار خيلي سريع و آسان نصب مي شود .

میزان مقاومت در برابر عوامل محیطی

نفوذ اکسیژن به داخل لوله ها باعث اکسید شدن لایه درونی لوله خواهد شد. لوله های تک لایه در برابر نفوذ اکسیژن مقاومت بالایی از خود نشان نمی دهند. اما از آن جایی که لوله های ۵ لایه دارای روکش آلومینیوم می باشند، در برابر نفوذ اکسیژن مقاومت بالایی دارند. هم چنین مقاومت لوله های ۵ لایه در برابر نفوذ نور خورشید به داخل آن ها که سبب رشد جلبک و تغییر بو و مزه آب می شود نیز بیش تر از لوله های تک لایه می باشد. برای بالا بردن مقاومت لوله های تک لایه در برابر عوامل ذکر شده باید آن ها را درون دیواره ساختمان قرار داده و یا از روکش بتنی برای آن ها استفاده کرد.

میزان مقاومت در برابر کاهش فشار و دما

از آن جایی که لوله های تک لایه از لایه درونی صیقلی شکل برخوردار هستند، کاهش فشار و دما در آن ها بسیار پایین می باشد. اما با این حال مقاومت لوله های ۵ لایه در برابر کاهش فشار و دما بیش تر می باشد. از این رو در شرایطی که کمیت فشار و دمای آب حائز اهمیت می باشد، بهتر است از لوله های ۵ لایه استفاده شود.

مقاومت در برابر پوسیدگی

لوله های تک لایه نسبت به پوسیدگی مقاوم هستند. هم چنین این گونه لوله ها در برابر عواملی که باعث ایجاد خوردگی می شوند، از خود مقاومت نشان می دهند. لوله های ۵ لایه نیز مانند لوله های تک لایه در برابر عواملی که باعث ایجاد خوردگی می شوند از خود مقاومت نشان می دهند.

وزن پایین لوله تک لایه

وزن پایین لوله تک لایه یکی از ویژگی های برجسته لوله های تک لایه وزن پایین این گونه لوله ها می باشد. پایین بودن وزن لوله ها شرایط لوله کشی آسان را فراهم می کند. این ویژگی برای لوله های ۵ لایه نیز صدق می کند.

میزان انعطاف پذیری در لوله تک لایه

انعطاف پذیری لوله های تک لایه کم بوده و برای تغییر مسیر لوله کشی باید از اتصالات اضافه استفاده شود. این در حالی است که لوله های ۵ لایه در مقایسه با لوله های تک لایه از انعطاف پذیری بیش تری برخوردار می باشند و همین امر نیاز آن ها به اتصالات را کاهش می دهد.

 

نکات مهم در استفاده از لوله تک لایه

با توجه به آن چه که در بالا اشاره شد، اگرچه لوله های تک لایه از مزیت هایی برخوردار هستند، اما بهتر است از آن ها برای لوله کشی آب گرم در زیر کار استفاده نشود. چرا که لوله بر اثر گرما منبسط شده و تغییر شکل می دهد. در این صورت نه تنها لوله آسیب می بیند، بلکه کف محل نصب نیز دچار آسیب دیدگی می شود.

برای دیدن و خرید لوله و اتصالات تک لایه بروی محصولات زیر کلیک کنید.