شماره تماس : 09124808646
شماره تماس : 65010798

لوله پلیمری چیست؟

لوله پلیمری لوله هایی هستند که با کشف خصوصیات و مزایای آنها امروزه در صنعت و تاسیسات ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند. این لوله ها به دلیل موادی که در ساخت آنها به کار رفته است دارای خصوصیات فیزیکی و شیمیایی گسترده ای هستند که مورد توجه تولید کنندگان و مصرف کنندگان قرار گرفته است.

لوله پلیمری چیست

مزایای لوله های پلیمری

پلیمرها جایگزین مناسبی برای لوله های فلزی هستند که دچار خوردگی یا زنگ زدگی می شوند. این لوله ها سبک و ارزان و نصب آنها آسان است. البته علاوه بر مقاومت بالا در برابر خوردگی و ضربه ، می توان از موارد زیر به عنوان مزایای لوله های پلیمری نام برد:

 • افت فشار کمتر
 • انعطاف پذیری بالا
 • نارسانای الکتریسیته
 • خواص بهداشتی مانند مقاومت در برابر حملات میکروبیولوژی و رسوب‌پذیری ناچیز

لوله های پلیمری علی رغم مزایای فراوان ، مقاومت زیادی در برابر دما و فشار ندارند و قابل اشتعال هستند ، که البته به دلیل مزایای فراوان ، همچنان در بین لوله های محبوب در بین تولید کنندگان هستند. برای غلبه بر این محدودیت ، بعضی از لوله ها از ترکیبی از پلیمر و فلز استفاده کردند که خصوصیات فیزیکی ، شیمیایی و مکانیکی لوله را بر اساس نوع استفاده از آن تعیین می کند. به طور کلی ، ساختار یک پلیمر از مولکول های آلی به نام مونومر تشکیل شده است و طول متوسط ​​آن به درجه پلیمریزاسیون یا تعداد واحدهای تکرار کننده موجود در زنجیره پلیمر بستگی دارد. فرآیند پلیمریزاسیون فرآیندی است که طی آن یک یا چند مونومر به پلیمر تبدیل می شوند. پلیمریزاسیون به دو شکل اصلی افزایشی یا مرحله ای انجام می شود. در نوع افزودنی ، تعدادی مونومر یا واحد تکراری برای تشکیل مولکول پلیمر تشکیل می شود. در نوع مرحله ، تعدادی از مونومرها با هم واکنش می دهند و پلیمرهای خطی تشکیل می دهند.

کاربرد لوله پلیمری

بیشترین کاربرد این لوله ها که ممکن است در کشاورزی و باغداری مشاهده کرده باشید ، در سیستم های آبیاری و آبرسانی است. همچنین از لوله های پلیمری در سیستم های دفع فاضلاب ، توزیع آب در باغبانی ، کارخانه ها ، دام ، پساب های صنعتی و شیمیایی ، فرآوری مواد غذایی صنعتی و … استفاده می شود. امروزه این لوله های پلیمری جایگزین لوله های گالوانیزه در تأسیسات آب سرد و گرم شده اند.

لوله پلی بوتیلن

انواع لوله پلیمری

اولین پلیمری که به بازار آمد، نیترات سلولز نام داشت. بعد از آن، نایلون، پلی اتیلن، پلی پروپیلن، پلی بوتیلن و پلیمرهای کریستال مایع به ترتیب روانه بازار شد. از انواع رایج لوله‌های پلیمر می‌توان لوله‌های زیر را نام برد:

 • انواع لوله پلیمری

 • لوله پلی اتیلن(PE)

 • لوله پی وی سی یا پلی وینیل کلراید (PVC)

 • لوله پلی پروپیلن (PP)

 • لوله پلی بوتیلن (PB)

در ادامه به معرفی هر کدام از لوله‌ها می‌پردازیم:

–    لوله پلی اتیلن:از این نوع لوله ها ، انواع مختلفی از لوله های پلیمری پرمصرف ساخته می شود. یکی از آنها لوله پلی اتیلن مش است که با نام اختصاری (PEX) شناخته می شود. به دلیل مقاومت زیاد در برابر تحمل گرما و فشار و مقاوم در برابر ضربه ، در سیستم های گرمایش از کف استفاده می شود.

–    لوله پروپیلنکاربرد این نوع لوله، شبیه به لوله پی وی سی است منتها مقاوم‌تر و کاربردی‌تر بوده و حداقل تا 50 سال عمر می‌کنند. اتصالات متنوعی که از این نوع در بازار است، آن را تبدیل به یکی از محبوب‌ترین لوله‌ها در بازار جهانی کرده است. از انواع آن می‌توان به هموپلیمر، کوپلیمر ضربه‌ای و کوپلیمر اندام اشاره کرد.

–    لوله پی وی سی:بیشتر این لوله ها خاکستری یا سفید هستند. برخلاف سایر لوله های پلیمری ، این نوع قابل اشتعال است و در دمای زیر صفر می شکند. البته جرقه فقط در قسمت مشتعل باقی مانده و از بین می رود و به قسمتهای دیگر لوله منتقل نمی شود. کیفیت این لوله ها تحت تأثیر نور شدید خورشید یا اشعه ماورا بنفش قرار دارد و آسیب پذیر هستند. بنابراین در لوله های آب گرم استفاده نمی شود. این لوله ها به دو دسته UPVC و CPVC تقسیم می شوند. در لوله های پی وی سی از کلر بیشتری استفاده می شود و مقاومت بیشتری دارند.

–    لوله پلی بوتیلن:این نوع لوله جای لوله کشی مسی را می گیرد و اغلب به رنگ خاکستری است و دارای دیواره داخلی صافی است که از ته نشینی آب جلوگیری می کند. حداکثر قطر این لوله ها یک میلی متر است. مانند لوله های PVC از آن برای انتقال آب گرم استفاده نمی شود و فقط برای حمل آب سرد استفاده می شود.

  تماس با ما