شماره تماس : 09124808646
شماره تماس : 65010798

لوله پلی اتیلن چیست

قبل از تعریف لوله پلی اتیلن ، باید بدانیم که پلی اتیلن چیست. پلی اتیلن یک پلاستیک پلیمری است که می تواند با ذوب و قالب سازی آن تشکیل شود. پلی اتیلن از پلیمریزاسیون گاز اتیلن بی رنگ (C2H4) بدست می آید. خرید لوله و اتصالات از شما میخاد در ادامه با ما همراه باشید.

مشخصات پلی اتیلن

بارزترین مشخصه پلی اتیلن جرم و چگالی مولکولی آن است. یکی از مهمترین مزایای استفاده از پلی اتیلن قابلیت بازیافت و شکل پذیری مذاب آن است. پلی اتیلن به ویژه در تولید اتصالات و لوله های مختلف پلاستیکی کاربردهای مختلفی دارد.

پلی اتیلن ها به دو دسته پلی اتیلن سنگین (MDPE) و پلی اتیلن سبک (LDPE) تقسیم می شوند.

پلی اتیلن سنگین (MDPE) پرکاربردترین و متداول ترین نوع پلاستیک است. این پلیمر دارای زنجیره مولکولی فشرده و منشعب است ، بنابراین دارای چگالی بالا و انعطاف پذیری کم است.

پلی اتیلن سنگین دارای رنگ سفید مات است و با افزودن رنگ دانه به مواد اولیه می تواند در رنگ های مختلف مورد استفاده قرار گیرد. آنها عایق های الکتریکی هستند و مقاومت شیمیایی بالایی دارند. علاوه بر این ، به دلیل تبلور زیاد ، کمترین نفوذ پذیری و بالاترین مقاومت و مقاومت در برابر خوردگی را دارد. می توان از آنها در لوله های آب ، گاز ، فاضلاب و صنعتی ، تولید اسباب بازی ، ظروف آب معدنی ، نوشابه و … استفاده کرد .

پلی اتیلن سبک (LDPE) دارای زنجیره مولکولی شاخه ای کم ، و همچنین دارای قدرت مولکولی ضعیفی است . بنابراین دارای انعطاف پذیری بالا و مقاومت کششی کم است. کاربردهای این پلیمر ساخت تالک شفاف ، روکش و چمدان ، آسترهای بسته بندی و بطری های تحت فشار است. پس از آشنایی با پلی اتیلن می توان لوله پلی اتیلن را تعریف کرد.

همانطور که از نام آن پیداست ، خرید لوله پلی اتیلن یک لوله پلی اتیلن است که مواد افزودنی دیگری مانند گرانول ندارد. این لوله ها مانند سایر لوله ها عملکرد انتقال مایع از یک نقطه به نقطه دیگر را دارند. امروزه لوله های پلی اتیلن به دلیل مزایای فراوان از جمله وزن کم ، شکل زیبا ، انعطاف پذیری بالا و همچنین هزینه بسیار پایین در صنعت بسیار محبوب شده اند و توانسته اند جای لوله های فلزی ، چدنی و بتونی را بگیرند.

از این لوله ها به طور گسترده ای در تأمین آب و آبیاری استفاده می شود. این لوله ها با توجه به ضخامت و میزان فشار قابل تحمل به سه درجه PE63 ، PE80 و PE100 تقسیم می شوند. درجه PE63 امروزه به ندرت استفاده می شود. بعلاوه ، این لوله ها بسته به نوع ساخت به دو دسته تک جداره و دو جداره (کاروگیت) تقسیم می شوند.

لوله های پلی اتیلن

انواع لوله پلی اتیلن

مواد مورد استفاده در ساخت لوله های پلی اتیلن با موارد استفاده شده در سایر محصولات پلی اتیلن متفاوت است. انتخاب لوله پلی اتیلن مناسب برای کاربرد بسیار مهم است ، بنابراین داشتن اطلاعات کافی در مورد انواع این لوله ها ضروری است.

این لوله ها به سه درجه تقسیم می شوند.
گرید PE63 به دلیل ضخامت و وزن زیاد از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست و امروزه از این نوع پلی اتیلن استفاده نمی شود. درجه PE80 از نظر وزن ، ضخامت و قیمت کمتر از درجه PE63 است. همچنین به این درجه ، با افزایش تراکم ، میزان فشار تحمل شده افزایش یافته است.
گرید PE100 با بهترین مواد اولیه ساخته شده است ، وزن و ضخامت کمتری نسبت به دو گرید قبلی دارد و مهمترین مزیت آن عدم کارایی اشعه ماوراio بنفش و خورشیدی در این نوع لوله است.

این لوله ها بسته به نوع ساخت به دو دسته تک جداره و دو جداره تقسیم می شوند. از لوله های پلی اتیلن تک جداره می توان در فشارهای بین 2 تا 40 اتمسفر استفاده کرد. با رشد فناوری های جدید و تولید مواد با کیفیت بهتر ، استفاده از این نوع لوله ها در شبکه های آبرسانی و آبیاری افزایش یافته است.

لوله های پلی اتیلن دو جداره (موجدار) مقاومت بالایی در برابر ترک خوردگی ، دما ، مواد شیمیایی و ضربه دارند. علاوه بر این ، این لوله ها می توانند فشارهای 6 تا 32 اتمسفر را تحمل کنند. به دلیل ویژگی های برجسته لوله های پلی اتیلن دو جداره ، از آنها در صنایع کشاورزی و انتقال مایعات صنعتی و انتقال آب در فشار بالا و سطوح ناهموار استفاده می شود.

لوله پلی اتیلن

کاربرد لوله های پلی اتیلن

  • شبکه فاضلاب و آب رسانی شهری و روستایی
  • محافظت از کابل های برق، مخابراتی و فیبرهای نوری
  • سیستم های آبیاری با فشار بالا مانند آبیاری قطره ای
  • استفاده در کانال ها و سیستم های تهویه
  • استفاده در شبکه های گازرسانی
  • استفاده در سیستم های لایروبی
  • استفاده در سیستم انتقال مایعات و فاضلاب های صنعتی به دلیل مقاومت در برابر خورندگی گازها و باکتری های ناشی از فاضلاب

مزایای لوله­ های پلی اتيلن

این لوله ها از مزایای بارز و ویژگی های مثبتی مانند وزن کم ، بارگیری و حمل و نقل آسان تر ، نصب سریع و آسان ، مقاومت بالا در برابر اثرات احتمالی و سایش ، مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی و نور خورشید ، انعطاف پذیری بالا ، عدم نیاز به پوشش و محافظت ، دوام و عمر طولانی ، بدون رسوب گذاری مسیر لوله و کاهش فشار اصطکاک ، داشتن لوازم جانبی متنوعی که اتصال لوله ها و انتقال مایع در لوله را تسهیل می کند.

در نهایت عملکرد بالای لوله های پلی اتیلن، نسبت به سایر لوله های سنتی (لوله های فولادی و اتصالات گالوانیزه ) و مقرون به صرفه بودن آن از نظر هزینه و قیمت، باعث افزایش استفاده از این لوله ها در چند سال اخیر شده است.

    تماس با ما