شماره تماس : 09124808646
شماره تماس : 65010798

لوله و اتصالات پنج لایه

لوله ها و اتصالات پنج لایه شاید به روزترین محصولات در صنعت لوله کشی می باشند.نصب و خم شدن این لوله ها بدون شکستگی آسان است. لوله های پنج لایه با اتصال دو لایه پلی اتیلن ، دو لایه چسب و یک لایه میانی آلومینیوم ساخته می شوند.
ترکیب شیمیایی پلی اتیلن و لایه فلزی به کار رفته ، توانایی کافی این لوله ها مانند تحمل دما و فشار زیاد را ایجاد می کند و می توان گفت که این لوله ها از مشخصات و مزایای لوله های پلاستیکی و فلزی برخوردار هستند.
خرید لوله و اتصالات پنج لایه به طور گسترده ای در سیستم های لوله کشی آب آشامیدنی ، سیستم های گرمایشی مانند گرمایش از کف ، لوله های رادیاتور و فن کویل ها استفاده می شود.

انواع لوله های پنج لایه

 • لوله های PEX/AL/PEX
 • لوله های PE-RT/AL/PE-RT
 • لوله های PE/AL/PE

لوله های پنج لایه مشبک PEX/AL/PEX

از این لوله ها در سیستم های گرمایشی و سرمایشی ، رادیاتورها ، سیستم های فشار بالا ، انتقال مایعات سرد و سیستم های گرمایش از کف استفاده می شود.

لوله های پنج لایه با استفاده از یک فناوری خاص تولید می شود که خصوصیات مثبت مواد پلاستیکی و فلزی را با هم ترکیب می کند. لایه های داخلی و خارجی لوله از پنج لایه پلی اتیلن ساخته شده است ، در حالی که لایه میانی از آلومینیوم ساخته شده است.
نام این نوع لوله ها بر اساس روش ویژه تولید آن انتخاب شده است ، كه در آن لایه آلومینیوم بر روی لایه ای با ساختار مش پلی اتیلن پیچیده می شود.لایه های داخلی و خارجی این لوله ها در برابر درجه حرارت بالا مقاوم بوده و دچار خوردگی نمی شوند و برای انتقال مایعات بهداشتی مناسب بوده و به دلیل سطح صاف از هرگونه رسوب در لوله ها جلوگیری می کنند .

همچنین سیستم را به خوبی عایق بندی می کنند.
علاوه بر این ، از روش و چسب مخصوصی برای اتصال لایه پلی اتیلن و لایه آلومینیوم استفاده می شود. لوله های پنج لایه PEX / AL / PEX قادر به کار در شرایط طولانی مدت با حداکثر دما 90 درجه سانتیگراد و فشار 10 بار هستند.

مزایای لوله های پنج لایه PEX/AL/PEX

مزایای استفاده از لوله های پنج لایه پلی اتیلن مشبک عبارت است از :

1. انعطاف پذیری لوله های پنج لایه مشبک

پلی اتیلن مورد استفاده در این نوع لوله ها به دلیل انعطاف پذیری بالا ، عامل قانع کننده ای برای استفاده در سیستم لوله است. این لوله ها توانایی خم شدن در شعاع های کوچک و بزرگ را دارند و به اتصالات آرنج کمتری نیاز دارند. البته اگر نیاز به تغییر جهت 90 درجه به شدت دارید ، باید از آرنج 90 درجه استفاده کنید.

2. استفاده کمتر از اتصالات روی لوله های پنج لایه

یکی دیگر از ویژگی های لوله های پنج لایه این است که به لوازم جانبی کمتری نیاز دارند. اتصالات مورد استفاده در لوله کشی اغلب ضعیف است ، از آب بندی مناسبی برخوردار نیستند و علاوه بر گران بودن باعث افت فشار سیستم نیز می شوند. بنابراین می توان اتصال بین منبع آب و تجهیزات مورد نظر را با لوله های پنج لایه با اتصالات در دو انتهای خط برقرار کرد.

3. امکان استفاده از فشار بیشتر در تجهیزات متصل به لوله های پنج لایه

از آنجا که در لوله هایی که از لوله های پنج لایه استفاده می کنند ، تغییر سرعت کمتری انجام می شود ، می توان از فشار آب بیشتری در دوش ، توالت و غیره استفاده کرد. در صورت نیاز برای خرید شیرآلات برنجی و لوله و اتصالات پلیکا و لوله و اتصالات پوشفیت  با ما تماس بگیرید.

4. نصب آسان لوله های پنج لایه

نصب لوله های PEX / AL / PEX به انرژی کمتری نیاز دارد و با استفاده از این لوله ها دیگر نیازی به فعالیت هایی مانند لحیم کاری و استفاده از چسب نیست. هنگام استفاده از لوله های پنج لایه ، کار با انواع دیگر لوله ها ممکن است خوشایند نباشد. اتصالات پنج لایه نیز با استفاده از ابزارهایی مانند گیره و آچارهای قابل تنظیم ، تجهیزات را به راحتی به یکدیگر متصل می کنند.

5. نصب زیبا و قابل اعتماد سطح در لوله پنج لایه یکپارچه و نصب اتصالات

از لوله های پنج لایه می توان هم به صورت سطحی و هم فرورفتگی استفاده کرد زیرا علاوه بر قابلیت اطمینان و دوام ، از زیبایی ظاهری نیز برخوردار است.

6. خورده نشدن در مقابل رطوبت

برخلاف لوله های فلزی ، لوله های پنج لایه از رطوبت و مواد معدنی خوردگی ندارد.

7. عدم خطر آتش سوزی در نصب لوله های پنج لایه مشبک

در نصب لوله پنج لایه از فعالیتهایی مانند جوشکاری یا شعله استفاده نمی شود ، بنابراین خطر آتش سوزی کاهش می یابد.

8. امکان اتصال لوله های پنج لایه به لوله هایی با جنس دیگر

اتصالات 5 لایه موجود در بازار استفاده از لوله پنج لایه همراه با لوله های دیگر از جمله فلز را آسان می کند.

9. عمر طولانی لوله های پنج لایه

ویژگی های منحصربه فرد پلی اتیلن مشبک باعث می شود لوله های پنج لایه جایگزینی مناسب برای لوله های فلزی و ترموپلاستیک بخصوص در کاربردهای با عمر زیاد باشند. عمر لوله های پنج لایه مشبک PEX/AL/PEX به 50 سال می رسد.

10. لوله کشی پنج لایه مناسب برای انتقال مایعات سرد و گرم

خصوصیات لوله پنج لایه مشبک باعث می شود تا بدون نگرانی مایعات سرد و گرم را انتقال دهد.

11. شکسته نشدن ناشی از یخ زدگی آب

انجماد آب باعث افزایش حجم آن شده و باعث ترکیدگی لوله هایی مانند پی وی سی می شود در حالی که لوله های پنج لایه در اثر یخ زدگی آب شکسته و پاره نمی شوند.

12. قابلیت استفاده از عایق در لوله های پنج لایه

در صورت لزوم و برای جلوگیری از یخ زدگی می توان از متریال های عایق کننده مانند فوم به همراه لوله های پنج لایه استفاده کرد.

معایب لوله های پنج لایه

– از بین رفتن تحت تأثیر نور خورشید.

از لوله های پنج لایه نمی توان در کاربردهایی که در معرض نور خورشید هستند استفاده کرد. لازم به ذکر است که این لوله ها ترجیحاً نباید در زیر نور نگهداری شوند.

– مشکلات با اتصالات زرد برنجی

برخی از کارشناسان شکستگی سیستم پنج لایه لوله کشی را نتیجه استفاده از اتصالات برنجی در کنار آنها می دانند. در حقیقت ، انواع خاصی از اتصالات برنجی با مواد معدنی موجود در آب سنگین واکنش نشان می دهند.

همچنین ، روی (ZINC) در اتصالات با ترکیب شیمیایی لوله واکنش داده و گاهی باعث نشت یا انسداد در مسیر جریان می شود. یک راه حل برای این مشکل می تواند کاهش مقدار روی (ZINC) در اتصالات برنج باشد.

– محدودیت عایق کاری به وسیله چسب

استفاده از مقداری عایق چسب می تواند باعث تخریب زودرس این لوله ها شود. برای جلوگیری از این مشکل می توان از عایق کف استفاده کرد که هیچ تأثیری منفی روی سیستم لوله کشی پنج لایه نخواهد داشت.

لوله پنج لایه

لوله های PERT / AL / PERT

لوله های پلی اتیلن پنج لایه PE-RT / AL / PE-RT دارای یک ساختار مولکولی هستند که برای بهبود عملکرد در شرایط دمای بالا طراحی شده اند. ساختار پلیمری این لوله ها باعث مقاومت بیشتر آنها در برابر فشار و مقاومت شیمیایی می شود.
این لوله ها 35 سال در بازارهای بین المللی وجود دارد و کاربردهای موفقیت آمیز و قابل اعتمادی را نشان داده اند ، آنها از یک لایه میانی آلومینیوم و دو لایه خارجی و داخلی پلی اتیلن تشکیل شده اند که توسط چسب به لایه آلومینیوم متصل می شوند.

مزایای استفاده از لوله های PERT / AL / PERT

 • مناسب برای انتقال آب آشامیدنی و قابلیت اطمینان طولانی مدت
 • مقاومت در برابر خوردگی و رسوب
 • انعطاف پذیری عالی و نصب سریع
 • مقاومت در برابر انقباض در دمای پایین
 • سبک و حمل آسان
 • مقاومت در برابر ضربه رقوچ و نویزهای سیستم
 • استفاده نکردن از آتش برای اتصال و توانایی استفاده از اتصالات مختلف برای نصب آنها
 • قابلیت بازیافت و استفاده از مواد سازگار با محیط زیست در تولید آن
 • زیبایی و صافی سطح بیرونی
 • نرمتر از لوله های 5 لایه دیگر

کاربردهای لوله های PE-RT/AL/PE-RT

 • خطوط انتقال آب سرد و گرم خانگی و تجاری
 • سیستم گرمایش تابشی و سرمایش
 • سیستم های هیدرونیک و توزیعی رادیاتورها، فن کویل و …

دما و فشار لوله های PERT/AL/PERT

این لوله ها می تواند حداکثر دمای بلند مدت 70 درجه سانتی گراد و فشار 10 بار را تحمل کنند.

لوله های پنج لایه PE/AL/PE

لوله های PE/AL/PE از نوع لوله های پنج لایه بوده و معمولا جهت انتقال آب سرد و در دماهای کمتر از 50 درجه سانتی گراد استفاده می شود. این لوله ها مقاومت مناسبی در برابر خوردگی داشته و  انعطاف بسیار خوب و سختی قابل قبولی دارند. لایه داخلی و بیرونی این لوله از پلی اتیلن چگالی سنگین HDPE ساخته شده و توسط چسب مخصوص به لایه میانی آلومینیوم متصل می شود. از این لوله ها جهت گرمایش از کف و همچنین انتقال آب گرم استفاده می شود.

انواع اتصالات به کار رفته با لوله های پنج لایه

از دو نوع اتصالات در لوله های پنج لایه استفاده می شود:

1. اتصالات کوپلی

2. اتصالات پرسی

اتصالات پرسی نسبت به اتصالات کوپلی ارزانتر بوده ولی برای نصب نیاز به ابزار پرس خاص خود دارد. در مقابل اتصالات کوپلی با ابزارهای معمولی قابل نصب هستند و به راحتی می توان سیستم را باز و بسته کرد.

مزایای لایه ی آلومینیوم در لوله های پنج لایه

 • لایه آلومینیوم به کار رفته در لوله های پنج لایه نازک بوده و به لوله خاصیت صلب گونه می دهد و باعث می شود در هنگام خم کاری به حالت قبل برنگردد. در حالی که لوله ی پلی اتیلن معمولی، بلافاصله بعد از خم کاری به حالت قبل برمی گردد.
 • علاوه بر این لایه آلومینیوم باعث افزایش مقاومت لوله در برابر دما و فشارهای بالا می شود.
 • لایه ی آلومینیوم مانع نفوذ اکسیژن از بیرون به سیال داخل لوله می شود و در نتیجه اکسیده شدن قطعات فلزی اتفاق نمی افتد.
 • لایه آلومینیوم همچنین باعث می شود لوله به راحتی خم شود و شکل پذیر باشد. لوله ی PEX/AL/PEX می تواند به اندازه 6 برابر قطر خود خم شود و به این دلیل باعث استفاده کمتر از اتصالات می شود.
 • از آنجایی ضریب انبساط گرمایی لایه آلومینیوم کم است هیچگونه خم شدگی و شکم دادن در طول لوله اتفاق نمی افتد.

  تماس با ما