شماره تماس : 09124808646
شماره تماس : 65010798

لوله چیست؟

لوله چیست ؟ قطعه ای استوانه ای شکل و توخالی است که در سیستم های لوله کشی به منظور انتقال مایعات، گازها و گاها جامدات کاربرد دارد.

انواع لوله

لوله‌های پلی اتیلن

لوله‌های فلزی (درزدار، مانیسمان (بدون درز ))

لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه چیست؟

لوله گالوانیزه با خم کردن ورق های گالوالنیزه تهیه و تولید می گردند و در لوله کشی خانه ها و سایر مکان ها از این لوله ها استفاده می شود. لوله های گالوانیزه از لوله های فولادی آبکاری شده با فلز روی هستند که از طریق نورد سرد تولید می شوند.

این لوله ها در بازار به اسم لوله ی آهنی سفید معروف است و اغلب مشتریان این لوله ها را با این اسم می شناسند. این لوله ها در دو نوع سبک و متوسط  تولید می گردند که از این لوله ها برای انتقال گاز و آب استفاده می شود. علاوه بر انتقال آب و گاز از این لوله ها برای انتقال انتقال فاضلاب و انتقال دما در ساخت تهویه ی هوا استفاده می گردد.

نحوه ی تولید این محصولات مانند مقاطع درزدار استاما فرق اینکه برای بالا بردن مقاومت و استحکام بیشتر این لوله ها ، این محصول را به روش گرم و سرد با بکاربردن فلز رویآبکاری می کنند تا در مقابل زنگ زدی و خوردگی مقاوم شوند.

در روش اول یعنی گرما این محصول را در درون وان مذاب شده ی روی قرار می دهند بعد از حرارت دادن قطعه ی مورد نظر را از درون وان خارج می نمایند و در هوای باز قرار میدهند تا قطعه ها خشک شوند. روش گالوانیزه ی سرد به این صورت است که که قطعه درون ترکیبی از نمک روی و محلول آبی الکترولیز غوطه ور و گالوانیزه می گردد. در این روش ضخامتی که لایه ی فلزی روی بری قطعه درست می کند کمتر از ضخامت گالوانیزه به روش گرم است.

لوله‌های پلی اتیلن چیست؟

لوله های که از پلی اتیلن ساخته شده اند به نام PE در بازار و در میان دانشجوبان این رشته شهرت دارد. عمر این لوله ها حدود 100 سال در زیر زمین است.هزینه‌ ی دفن این لوله ها که ۶۰ تا ۷۰ در صد هزینه لوله کشی را به خود اختصاص می‌دهد.

کاربرد عمده ای این محصول برای انتقال فاضلاب‌های شهری و منازل، آبیاری محصولات گیاهی، آبیاری مزارع و  باغات و باغچه‌ها می باشد، همچنین از این محصول برای آبیاری قطره ای، آبیاری بارانی ، انتقال آب شرب شهری ، انتقال گاز و.. استفاده می شود.همچنین این لوله‌ها با توجه به مصرف دسته بندی می شوند.

لوله های فلزی

لوله ی  مانیسمان

لوله بدون درز یا همان لوله مانیسمان،یکی از انواع پرکاربرد لوله است که در بازار ایران با نام سازنده آن شناخته می شود. «مانیسمان» مهندسی آلمانی بود که در اواخر قرن 19 میلادی این نوع لوله را ابداع کرد و نام خود را بر آن گذاشت.

یکی از دلایلی که به لوله‌های مانیسمان (Seamless pipe) لوله بدون درز گفته می ‌شود این است که در فرآیند تولید این محصول فولادی به هیچ وجه از جوشکاری استفاده نشده و لوله به صورت یکنواخت و بدون هرگونه درزی تولید می شود. همین مساله یکی از مهمترین دلایلی است که این نوع لوله را به یکی از سخت‌ترین و پرکاربرترین محصولات فولادی تبدیل کرده است؛ در واقع عدم وجود هرگونه درزی در این لوله‌ها، امکان تحمل فشارهای بالا و عبور جریان‌های سریع را افزایش داده است.

همچنین به دلیل همین استقامت و استحکام بالا، این نوع لوله قابلیت مطابقت با هر نوع شرایط آب و هوایی در مناطق مختلف را دارد. همین استحکام و کیفیت بالای لوله‌ها سبب شده تا استفاده از مانیسمان در صنعت پتروشیمی، آب و چاه‌های عمیق آب و فاضلاب و همچنین انتقال نفت و گاز بیار پرکاربرد باشد.

لوله های درزدار

لوله‌ درزدار به لوله هایی گفته می شود که از شکل دهی و جوش دادن ورق های فولادی با ضخامت ها و جنس های مختلف تولید می شوند. از این لوله استوانه‌ای برای انتقال مواد و سایر صنایع استفاده می شود.

تفاوت این نوع لوله با مانیسمان در درز بین لوله‌هاست. در واقع لوله بدون درز، از جوش دادن دو سر ورق فولادی ساخته شده و به همین دلیل لوله به شکل یکنواخت نبوده و درزدار است.

– انواع جوشکاری

– فرآیند تولید

– کاربرد لوله‌های درزدار

– انواع لوله های درزدار

در این مقاله شما مشتریان و کاربران خوب پاسخ سوال لوله چیست ؟ و انواع آن آشنا کردیم و درباره ی جنس و متریال ساخت آن و همچنین کاربرد های مختلف در صنایع مختلف آشنا کردیم تا بتوانیم شما عزیزان گرانقدر را که قصد خرید لوله را دارید و یا به دنبال تحقیق علمی در این خصوص هستید با تمام جرئیات آن آشنا کنیم .