شماره تماس : 09124808646
شماره تماس : 65010798

درام چیست

طبل ها به طور کلی مخازن استوانه ای استیل است که در ظروف میانی ، مایعات را از تجهیزات تقطیر و کندانسور دریافت کرده و توسط پمپ به سایر تجهیزات می فرستند. درام ها همچنین مایعات مدارهای جریان بخار را جمع می کنند و با استفاده از پمپ آن را به سایر قسمتهای فرآیند برای مصارف دیگر منتقل می کنند. از دیگر کاربردهای درام می توان به ذخیره سازی شیمیایی ژنراتورهای بخار و ذخیره آب خوراک دیگ بخار اشاره کرد. در این مقاله ، ما الزامات کلی برای طراحی درام را مرور می کنیم و اطلاعات مورد نیاز برای تعیین نازل ، تجهیزات ، لوله کشی ، کنترل شکل گیری سکو و دسترسی اپراتور برای کار و تعمیر را ارائه می دهیم.

انواع درام ها

طبل هایی که در این مقاله بررسی می کنیم طبل واحد فرایندی هستند که برای انتقال مایعات به خود یا برگشت و کاهش جریان و همچنین جمع آوری مایعات استفاده می شوند. طبل های مورد استفاده در این کاربردها به طور کلی به دو دسته افقی و عمودی تقسیم می شوند.

درام افقی

نمونه ایی از درام افقی

اجزای داخل طبل ها پیچیدگی بسیار کمتری نسبت به برج های تقطیر دارند و فقط به اجزایی از جمله پدهای Demister ، Baffles ، Vortex breakers و لوله های لوله کشی Distribution محدود می شوند. deaerators معمولاً به عنوان یک جزri اختصاصی متعلق به سازنده در سیستم نصب و مجهز می شوند. طراحی مربوط به تعیین محل پشتیبانی و نازل ها برای تعیین لوله کشی مناسب و طراحی سازه ها و سکوها برای دسترسی اپراتورها و تعمیرکاران محدود می شود.

درام عمودی

موقعیت قرار گرفتن درام ها

طبل ها به عنوان یک تجهیزات فرایندی مجاور سایر تجهیزات مرتبط (مانند طبل های ریفلاکس) عمل می کنند یا مانند یک دستگاه مستقل (مانند طبل های جمع کننده میعانات) عمل می کنند. هنگامی که بین یک سری تجهیزات قرار می گیرد (به عنوان مثال ، بین پمپ ها ، برج ها و کندانسورها) ، درام باید به گونه ای قرار گیرد که اتصالات لوله بین درام و تجهیزات ذکر شده ساده ، ارزان و نصب آسان باشد. بودن. در واحدهای متداول فرآیندی ، ممکن است درامزها و سایر تجهیزات مرتبط با آن روی Pipe Rack قرار گیرند ، اگرچه یک سری مسیرها برای دسترسی و تعمیر در نظر گرفته شده است.
در حالت های خاص مانند Deaerator و Flash طبل ها ، می توان آنها را در بالای Pipe Rack قرار داد. در واحدهای شیمیایی ، طبل ها در تمام سطوح سازه های محصور یا روباز قرار می گیرند.

ارتفاع و تکیه گاه های درام

همانند برج ها ، ارتفاع درام ها بر اساس موارد زیر بیان میگردد :

 1. NPSH پمپ
 2. حداقل Clearance ( فاصله ها )
 3. استفاده از سیستم عامل های مشترک برای دسترسی و تعمیرات اپراتور تعیین می شود. در سیستم های شیمیایی ، طبل های حاوی مایعات قابل اشتعال و منفجره معمولاً در زیرزمین و در چاله های بتونی قرار می گیرند.

روش قرار دادن تکیه گاه های درام به اندازه ، موقعیت و موقعیت درام بستگی دارد. مانند برج ها ، طبل های عمودی بزرگ توسط دامن ها در جای خود نگه داشته می شوند. اگر اندازه درام اجازه می دهد ، می توان از طبل های عمودی کوچک بر روی پایه (پایه) پشتیبانی کرد یا اگر در ارتفاع ، با پایه روی سازه نصب شود.
طبل های افقی معمولاً روی تکیه گاه های زین روی سازه های فلزی یا ستون های بتونی قرار می گیرند. (این در صورتی است که طبل در ارتفاع نصب شده باشد) علاوه بر این ، یکی از پایه ها ثابت است (زین ثابت) و دیگری زین کشویی است ، که این به دلیل آسیب ندیدن تجهیزات در برابر انبساط و انقباض است. جاسازی شده حرارتی لازم به ذکر است که در طراحی کمپرسورهای رفت و برگشتی نباید از طبل هایی با تکیه گاه پا استفاده شود.
اولین قدم در طراحی درام این است که ابتدا مناطق مربوط به لوله کشی ، دسترسی و تعمیرات مشخص شود. پس از این مرحله ، ارتفاع طبل را تعیین می کنیم. برای انجام این کار ، طراح به اطلاعات زیر نیاز دارد:

 • ابعاد درام
 •  انواع سرپوش ( Head )
 •  اجزا تکیه گاه ها ( Support details )
 •  الزامات NPSH مربوط به پمپ
 •  اندازه خروجی انتهای درام
 • حداقل فاصله ( Clearance )
 •  محل درام

نازل ها
سایزهای نازل ها و مشخصات ورودی و خروجی ، در صورت نیاز اجزای درونی در مدرک ( Process vessel datasheet ) ، توسط بخش مهندسی فرآیند تهیه شده و در اختیار طراح قرار میگیرد .
اطلاعاتی که جهت تعیین موقعیت نازل های یک درام مورد نیاز است به شرح زیر می باشد .

 1.  مشخصه های فرآیندی مخزن ( process vessel datasheet )
 2.  مشخصه ابزار دقیق مخزن ( instrument vessel datasheet )
 3.  دیاگرام های ابزار دقیق و لوله کشی ( P&ID )
 4.  مشخصات جانمای کارخانه ( Plant layout )
 5.  اطلاعات کلی نازل ( nozzle summary )
 6.  الزامات نصب ( Installation requirement )

برای قرار دادن ابزار اندازه گیری مانند ارتفاع سنج های مایع (ابزار سطح) ، بهتر است که خروجی مایع را دور از محل گره خوردن (مبهم) در نظر بگیرید. اگرچه گرداب شکن برای مخزن در نظر گرفته شده است ، اما بهتر است از تجهیزات در مناطق ساکت مخزن و در طرف مقابل سد و سینی (بافل) یا در انتهای خروجی گاز (بخار) استفاده شود. نصب شده است. نازل های فرآیند باید حداقل از خط مماس فاصله داشته باشند. اتصالات گاز (بخار) نیز باید در انتهای مخالف شیر تخلیه و برای دسترسی ترمیم در نظر گرفته شوند. ابزار اندازه گیری فشار باید هر جا که ممکن است در فضای گاز (بخار) ، ترجیحاً در بالای طبل قرار گیرد. ابزار دما باید هرجا ممکن است در قسمت مایع ، ترجیحاً در پایین طبل قرار گیرد. اتصالات دریچه باید در انتهای مخالف اتصالات خروجی بخار ایجاد شود. تخلیه نیز باید در پایین درام باشد.
به منظور دستیابی به ارتفاع مناسب برای ابزار Level یا دسترسی ترمیم ، می توان نازل ها را خارج از محور اصلی قرار داد. این نازل ها معمولاً به نازل Hillside معروف هستند. نمونه ای از این نوع نازل ها نازل Hillside است.
نازل های درام عمودی بلند باید در ارتفاع قرار بگیرند و توسط برج مخصوص به عنوان راهنما مستقیما نگه داشته شوند. لازم به ذکر است که اجزای داخلی درام محل نازل ها را محدود نمی کند. همین امر در مورد برجهای تقطیر نیز صادق است.

چیدمان سکوها

چیدمان سکوها

در درام ها ، سکوها برای دسترسی به سوپاپ ها ، لوازم جانبی ، پرده ها و عملیات تعمیر لازم هستند.
برای همه درام های عمودی ، سکوها عموماً به شکل دایره هستند و بر روی براکت های متصل به بدنه درام نصب و پشتیبانی می شوند. در طبل های افقی ، سکوها به طور کلی مستطیل شکل بوده و بر روی براکت هایی متصل می شوند که به ستون های نگهدارنده ، ترن های متصل به بدنه درام یا سازه های فلزی پایه متصل شده اند. در درام های نصب شده بر روی سازه ، اگر اندازه اجازه می دهد ، می توان از پایه سازه برای دسترسی به کنترل ها استفاده کرد. سکوهای سر بالایی به صورت افقی یا عمودی توسط یک چوب متصل به سر درام هنگام نصب درام پشتیبانی می شوند. دسترسی به سکوی ایستاده رایگان معمولاً از طریق نردبان انجام می شود.
ارتفاع سکوها در طبل ها با در نظر گرفتن مواردی که نیاز به کار و نگهداری دارند تعیین می شود. در طبلهای عمودی بلند و طبلهای افقی که از نظر ارتفاع نصب می شوند ، ارتفاع سکو باید با توجه به حداکثر ارتفاع نردبان های موجود که حدود 9 متر است در نظر گرفته شود.
فضای لازم برای سکوها براساس نیاز دسترسی اپراتور به کنترل ها ، تجهیزات و عملیات تعمیر اختصاص داده شده است ، اما باید سعی شود عرض سکوها از 750 میلی متر کمتر نباشد و عرض عمومی مناسب 900 میلی متر باشد. برای درام های بلند عمودی ، سکوها دارای برج های خاصی هستند.
به دلایل مختلف و فاکتورهای فرایند ، درام های افقی مجهز به تجهیزات مشابه درام عمودی کوچکی به نام بوت هستند که به قسمت زیرین مخزن متصل است. از آنجا که بوت موردنظر در سیستم عامل اصلی درام قابل دسترسی نیست ، برای راه اندازی یک سیستم عامل اضافی برای دسترسی به ابزارهای موجود بر روی بوت ، باید نکات ویژه ای در نظر گرفته شود.

  تماس با ما