شماره تماس : 09124808646
شماره تماس : 65010798

لوله گالوانیزه چیست

لوله گالوانیزه یا لوله آهن سفید (GALVANIZED PIPES) یک لوله آب بندی ساخته شده از فولاد ملایم است که با روی فلزی پوشانده شده است. لوله های گالوانیزه به دلیل مقاومت در برابر خوردگی ، زنگ زدگی و اسیدها یکی از پرمصرف ترین لوله ها در صنعت هستند. انتهای اول و آخر لوله گالوانیزه پس از پوشش دهی رشته می شوند.

انواع لوله گالوانیزه

لوله های گالوانیزه را بر اساس روش تولید به دو دسته ی گرم و سرد می توان دسته بندی کرد اما بر اساس وزن، لوله های گالوانیزه به سه دسته ی سبک، متوسط و سنگین تقسیم می شوند.

تفاوت لوله های گالوانیزه سرد و گرم

همانطور که گفته شد ، لوله های گالوانیزه لوله های جوشکاری شده هستند که از شاخه لوله و اتصالات آهنی میباشد. به این معنی که ورق آهن به صورت لوله ساخته می شود و سپس اتصال ورق های آهن با جوشکاری متصل می شود. لوله های گالوانیزه عموماً به عنوان سرد و گرم شناخته می شوند و تفاوت لوله های گالوانیزه گرم و سرد در روش تولید است. سطح لوله های فولادی از طریق گالوانیزه با فلز پوشانده شده است.

در روش گالوانیزه گرم ، لوله ها را در یک وان ذوب شده قرار می دهند و این لوله ها را با روی مذاب پوشانده اند ، که به روش گالوانیزه گرم می توان سطح براق و انعکاسی لوله را داد ، اما در روش سرد لوله ها روی قرار می گیرد و روی با الکترولیز روی سطح لوله گالوانیزه قرار می گیرد.

گالوانیزه سرد باعث ایجاد یک پوشش مات روی لوله گالوانیزه می شود. در این روش ضخامت روی بسیار کمتر از ضخامت روی در روش گالوانیزه گرم است. ضخامت روی در روش گالوانیزه سرد تقریباً 25 میکرون است. لوله گالوانیزه سرد به دلیل ضخامت کم در مصارف خانگی مورد استفاده قرار می گیرد.

از مزایای گالوانیزه گرم در مقایسه با گالوانیزه سرد ، مقاومت بیشتر ، هزینه کمتر و انجام آن راحت تر است ، اما در گالوانیزه گرم ، مقدار روی فلزی استفاده شده بیشتر از روش سرد است. به طور کلی ، گالوانیزه کاری برای سایدینگ به کار کمتر و هزینه کمتری نسبت به روش های دیگر مانند رنگ آمیزی لوله ها نیاز دارد و باعث محبوبیت بیشتر آن نسبت به سایر روش ها می شود.

کاربرد لوله های گالوانیزه

لوله های گالوانیزه مانند سایر لوله ها وظیفه انتقال مایع از یک مکان به مکان دیگر را دارند. یکی از اصلی ترین و مهمترین کاربردهای لوله گالوانیزه انتقال مایعات (آب و گاز) در گلخانه ها و منازل است.

از دیگر کاربردهای این لوله می توان به استفاده در سازه های فلزی و برج های مخابراتی ، حفاظت از کابل های شبکه و برق ، پایه نرده ها ، انتقال آب در صنایع کشاورزی ، حصار کشی مناطق مختلف زمین و در مواردی تخلیه فاضلاب اشاره کرد. از این لوله ها می توان به صورت فرورفتگی یا سوار بر سطح استفاده کرد.

لوله های گالوانیزه معمولاً از داخل زنگ زده و مشکلات زیادی مانند پوسته پوسته شدن ، خرابی لوله و تغییر طعم آب را ایجاد می کنند. لازم به ذکر است که امروزه در لوله کشی های خانگی ، لوله های گالوانیزه جای خود را به لوله های پلاستیکی داده اند.

ویژگی های لوله های گالوانيزه

لوله های گالوانیزه با طول شش متر در بازار موجود است. پس از تولید ، شروع و پایان لوله ها به صورت رزوه در می آیند و استاندارد چرخ دنده های این لوله مطابق با استاندارد NPT است و توسط چرخ دنده های پیچ که در ابتدا و انتهای لوله ها قرار دارند به هم متصل می شوند و سپس آب بندی می شوند

توجه: به هیچ عنوان برای اتصالات گالوانیزه چینی نباید جوشکاری کنید ، زیرا گرمای حاصل از جوشکاری باعث از بین رفتن پوشش فلزی این لوله ها و ایجاد دود سفید می شود. این دود سفید باعث آلودگی محیط ، مسمومیت و آسیب به دستگاه تنفسی می شود.

طبق روش تولید به دو دسته سرد و گرم تقسیم می شوند و بر اساس وزن به سه دسته سبک ، متوسط ​​و سنگین تقسیم می شوند.

  • از نوع لوله های درزدار هستند.
  • از جنس آهن سفید نورد یا فولاد نرم هستند.
  • دارای مقاومت کمتری در مقایسه با لوله آهنی هستند.
  • قطر داخلی لوله های گالوانیزه از 1.2 تا 6 اینچ و ضخامت آن ها 2 و 2.5 اینچ است.
  • دارای طول عمر بیش از 50 سال هستند.
  • مقاومت بالایی در برابر زنگ زدگی و خوردگی دارند.
  • دارای ساختاری واحد که باعث بالا رفتن استحکام و مقاومت در برابر ضربات می شود.
  • کلیه اسیدهایی که خورنده فلز روی هستند باعث تخریب لوله های گالوانیزه می شوند.

قیمت لوله های گالوانیزه به فاکتورهای زیادی وابسته است که از مهم ترین آن ها می توان قیمت لوله خام، قیمت روی و هزینه های کارگاهی را نام برد. قیمت لوله خام نیز به دو صورت شاخه ای و وزنی اعلام می شود

    تماس با ما