شماره تماس : 09124808646
شماره تماس : 65010798

زهکشی چیست؟

گاهی اوقات ممکن است به دلیل باران ، آبیاری یا هر دلیل دیگر زمین بیش از حد پر شود. در این حالت از روشی به نام زهکشی برای خارج كردن آب باقیمانده از زمین استفاده می شود. معنی واقعی زهکشی خشک شدن آب زمین است. مناطقی که سطح استاتیک بالایی دارند باید در حین عملیات زهکشی تخلیه شوند تا آب و رطوبت پس از ساخت ساختمان به ساختمان آسیب نرساند.

زهکشی چیست

انواع زهکشی

انواع مختلفی از روش های زهکشی وجود دارد. در ادامه ، انواع روش های سطح آب زهکشی ، از جمله زهکشی باز ، تخلیه لوله ، تخلیه لانه موش ، زهکشی عمودی ، زهکشی نگهدارنده و غیره را بررسی خواهیم کرد.

زهکش روباز

یکی از انواع زهکشی‌ها، زهکشی روباز است. در این روش، کانال آبیاری در ارتفاع و کانال زهکشی در عمق قرار می‌گیرد. همچنین، کانال زهکش در این روش دارای مقطعی ذوزنقه‌ای است.

زهکش لوله‌ای

زهکش لوله‌ای، سه نوع سفالی، سیمانی و پلاستیکی دارد.

 • در روش سیمانی، لوله‌ها با قطرهای متفاوت و طول 30 سانتیمتری وجود دارند که اکثراً مشبک هستند. درصورتی که این زهکش، در خاک‌های دارای سولفات مورد استفاده قرار بگیرد، بایستی لوله‌های سیمانی نیز ضد سولفات باشند.
 • زهکش لوله‌ای سفالی، دارای قطرهای 5،6،8، 10 و 20 سانتی‌متری است که مقاومت بالایی در برابر واکنش‌های شیمیایی دارد.
 • در نهایت، لوله‌های پلاستیکی که از جنس پی‌وی‌سی و پلی‌اتیلن بوده، دو نوع صاف و موجدار دارد. بسته به شرایط، بایستی حدود 20 درصد از قطر لوله‌های موج‌دار از لوله‌های صاف بالاتر باشد تا افتی که موج‌های لوله ایجاد می‌کند، مشکل ساز نشود. طول این نوع لوله‌ها 100 متر است.

زهکش لانه موشی

این نوع زهکش، نوعی تونل زیرزمینی است. زهکش لانه موشی، به صورت یک قیف مخروطی در خاک درست شده که معمولاً در موادی کاربرد دارد که دارای مواد آلی بسیار است.

زهکش عمودی چاه

زهکش عمودی یا چاه، همانطور که از اسمش مشخص است، مانند یک چاهی بوده که به تعداد مختلف در منطقه کار گذاشته می‌شود. هر چه تعداد این چاه‌ها بالاتر باشد، اثر زهکشی بیشتر خواهد بود. در این نوع زهکشی، پس از جمع شدن آب در چاه، آن را مکش کرده و به یک محل مناسبی منتقل می‌کنند. این عمل را Dewatering می‌نامند.

زهکش حائل

تصور کنید دو قطعه زمین در مجاور هم دارید که می‌خواهید آبی که وارد یکی از زمین‌ها شده، وارد زمین دیگر نشود. در این زمان، از زهکش حائل استفاده می‌کنند. این زهکش در عمق معمولا 2 تا 2/5 متر است که به صورت کانالی عمود بر آب زیرزمینی قرار می‌گیرد.

روش‌های زهکشی

چگونه زهکشی کنیم؟

زهکشی در مناطقی که آبهای سطحی از ساختمان دور است نیازی به آن نیست. اما از آنجا که بسیاری از ساختمان ها در مکان مناسب ساخته نشده اند ، استفاده از زهکشی مناسب برای از بین بردن آب اضافی ساختمان ضروری است. در این موارد معمولاً از لوله های سفالی یا لوله های سیمانی استفاده می شود.

در ابتدا با حفر کانالهایی که ارتفاع آنها به نوع خاک بستگی دارد ، چاههایی با ارتفاع حدود 60 تا 90 سانتی متر برای خاکهای سنگین و حدود 90 تا 120 سانتی متر برای خاکهای سبک ساخته می شوند. قطر داخلی این لوله های زهکشی برای زهکشی فرعی، برای زهکشی فرعی در اندازه 6/5 تا 7/5 و برای زهکشی اصلی حدود 7/5 تا 10 سانتی‌متر است. به این ترتیب، لوله‌ها را در کف کانال به هم متصل کرده که لوله‌ها آب را از طریق جداره خود جذب می‌کنند. سپس روی آن‌ها به عنوان فیلتر، قلوه‌سنگ درشت می‌ریزند و در نهایت زهکشی را به رودخانه یا فاضلاب هدایت می‌کنند.

روش‌های زهکشی

5 روش زهکشی وجود دارد که هر کدام با توجه به نوع زمین و نحوه اتصال تخلیه انتخاب می شوند. روش های زهکشی شامل طبیعی ، خندق ، باد ، باد و شبکه است.

در روش طبیعی ، لوله ها توسط اتصالات متناوب به فاضلاب اصلی متصل می شوند که بیشتر در مزارع کشاورزی استفاده می شوند. بنابراین ، بهترین روش زهکشی برای مزارع کشاورزی ، روش طبیعی است.

 • در روش خندقی، زهکش‌ها در یک یا چند طرف در اطراف ساختمان قرار می‌گیرند، سئس جریان آب را قطع کرده و به زهکش اصلی می‌رسانند.
 • در روش زهکشی جناقی، لوله‌های فرعی با توجه به شیب زمین معمولاً با زاویه‌ کمی به زهکش اصلی متصل می‌شوند
 • در روش بادبزنی، همانطور که از اسمش پیداست زهکش‌ها به صورت بادبزن دراطراف ساختمان قرار می‌گیرند. این روش سخت‌ترین روش زهکشی است.
 • زهکش شبکه‌ای نیز، زهکش‌های فرعی و اصلی را به صورت شبکه‌ای مستطیلی قرار داده که زهکش‌های فرعی در یک طرف به زهکش اصلی متصل می‌شود.

لوله‌های زهکش

لوله‌های زهکش با پوششی که دارند می‌توانند به سرعت آب را از جایی که ممکن است به بنا یا ساختمان آسیب برساند، خارج کنند. انواع لوله‌های زهکش شامل موارد زیر است:

 • لوله زهکشی مشبک
 • لوله زهکشی پلی اتیلن
 • لوله زهکشی پی وی سی
 • لوله زهکشی پی وی سی الیاف دار
 • لوله زهکشی خرطومی
 • لوله زهکشی کاروگیت

شیارهای زهکشی

برای ایجاد شیار و سوراخ در لوله های زهکشی ، شرایط محیطی باید بررسی شود. شرایط آب و هوایی بر نصب لوله نیز تأثیر می گذارد. حفاری و ساخت شیارهای زهکشی در این لوله ها باید توسط یک فرد ماهر انجام شود. این کار به دنبال یک سری آزمایشات اولیه مانند آزمایش آبکش ، تست مقاومت ، آزمایش فشار ، شرایط ابعادی و … انجام می شود.

در این مقاله انواع روش های زهکشی و لوله های زهکشی را بررسی کردیم. ما نیاز به زهکشی ، به ویژه در مناطق مستعد تخریب توسط آب های زیرزمینی را تشخیص دادیم.

  تماس با ما