شماره تماس : 09124808646
شماره تماس : 65010798

معرفی ویژگی‌های لوله پنج لایه

لوله های پنج لایه از جمله جدیدترین محصولات صنعت ساختمان هستند که به دلیل ویژگی های مثبت فراوان در پروژه های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. لوله های پنج لایه انعطاف پذیری بالایی دارند و نصب آنها آسان است. همانطور که از نامش مشخص است ، یک لوله پنج لایه عموماً از پنج لایه مختلف ساخته شده است. دو لایه پلیمر ، دو لایه چسب و یک لایه آلومینیوم. ترکیب پلیمر و فلز باعث می شود این لوله به طور همزمان خواص هر دو ماده را داشته باشد.

لوله پنج لایه در برابر نفوذ اکسیژن مقاوم است و مایع جاری در این لوله ها دچار تغییرات شیمیایی نمی شود. از طرفی مقاومت بسیار بالایی در برابر فشار و دما دارد و می توان از آن در انواع سیستم های گرمایشی استفاده کرد. پس از خرید لوله پنج لایه ، برای نصب و اجرای لوله باید لوله را برش دهید. این کار به روش های مختلف انجام می شود که در ادامه توضیح خواهیم داد.

مزایای استفاده از لوله پنج لایه

مزایای استفاده از لوله پنج لایه

 • مقاومت بالا در برابر پوسیدگی داخلی
 • مستحکم در برابر ضربه‌های خارجی
 • تحمل بالا در برابر فشار و دما
 • ضریب انبساط طولی ناچیز
 • وزن کم
 • نصب راحت
 • عدم نفوذ نور و اکسیژن
 • صدای پایین
 • عمر مفید ۵۰ ساله

 

انواع روش‌های برش لوله پنج لایه

بیشتر لوله ها بصورت دسته ای تولید و به بازار عرضه می شوند ، اما لوله های پنج لایه از روش متفاوتی استفاده می کنند. لوله های پنج لایه به صورت کویل به فروش می رسند و بسته به طول مورد نیاز هر قسمت از ساختمان ، مجبور خواهید بود لوله را برش دهید. برای بریدن لوله نباید از چاقو یا اره استفاده کنید و این برش باید با قیچی یا وسیله مخصوص انجام شود.

 • قیچی برش لوله پنج لایه: برش لوله‌های پنج لایه در سایزهای ۱۶ تا ۳۲ میلی‌متر به وسیله قیچی برش انجام می‌شود. در این روش دهانه قیچی باز شده و لوله بین فک و تیغه اصلی آن قرار خواهد گرفت. سپس با بستن دهانه قیچی، عمل برش لوله به تمیزترین شکل ممکن صورت می‌پذیرد.
 • دستگاه برش لوله پنج لایه: در برش‌های با سایز ۴۰ تا ۶۳ میلی‌متر باید از دستگاه برش لوله استفاده کنید.

 

انواع روش خم کردن لوله پنج لایه

همانطور که گفته شد ، لوله پنج لایه دارای انعطاف پذیری فوق العاده بالایی است و می توان آن را به راحتی خم کرد. حداقل شعاع خمش لوله باید 5 برابر قطر خارجی آن باشد ، به عنوان مثال ، در لوله 25 میلی متر ، شعاع خمش 125 میلی متر است. خم شدن لوله پنج لایه برای لوله های زیر 32 میلی متر مجاز است و در لوله های 40 ، 50 و 63 میلی متری باید از آرنج استفاده کنید. سه روش برای خم شدن لوله ها وجود دارد که بسته به نیاز شما می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید.

 • خم کردن لوله پنج لایه با دست

جهت خم کردن لوله‌ها با دست، باید دو شست خود را در دو طرف محل قرار داده و فشار وارد کنید. در این روش نباید فشار زیادی به لوله وارد کنید زیرا ممکن است دچار مشکل شود و زاویه تندی بر روی آن ایجاد گردد. با فشار آرام و مداوم انگشت‌ها، لوله به آسانی خم می‌شود و آماده استفاده خواهد شد.

 • خم کردن لوله پنج لایه با کمک فنر

جهت خم کردن طول‌های زیاد و قسمت میانی لوله، می‌توانید از فنر لوله خم کن کمک بگیرید تا نتیجه مورد نظر شما حاصل شود. به هنگام خرید یک فنر لوله خم کن به سایز آن دقت کنید تا با اندازه لوله‌های پنج لایه تناسب داشته باشد.

 • خم کردن لوله پنج لایه با کمک دستگاه خم کن لوله

برخی اوقات ممکن است امکان استفاده از فنر خم کن لوله را نداشته باشید و باید به ناچار از روشی جایگزین استفاده کنید؛ در این شرایط استفاده از دستگاه لوله خم کن بهترین گزینه خواهد بود. با کمک این دستگاه می‌توان لوله‌هایی بین ۱۶ تا ۳۲ میلی‌متر را خم کرد. در دستگاه لوله خم کن، لوله پنج لایه را بر روی دهانه دستگاه قرار داده و سپس دسته دستگاه را فشار می‌دهید؛ حرکت فک متحرک سبب خم شدن لوله پنج لایه می‌گردد.

 

نحوه اتصال لوله پنج لایه

نحوه اتصال لوله پنج لایه

نحوه اتصال لوله‌های پنج لایه به سه شکل کلی انجام می‌گیرد که برای لوله‌های با سایز ۱۶ الی ۳۲ میلی‌متر، از اتصالات کوپلی، دنده‌ای و پرسی می‌توان استفاده کرد، اما برای لوله‌های با سایز بزرگ‌تر بین ۴۰ تا ۶۳ میلی‌متر، تنها اتصالات پرسی کاربرد خواهند داشت.

 • اتصالات کوپلی

اتصالات اتصال یکی از متداول ترین روش های اتصال لوله های پنج لایه است و شامل چهار جزء مهم است: بدنه ، حلقه ، مهره اتصال و حلقه برنجی. در اتصالات ، لوله پنج لایه عموماً آب بندی شده و به راحتی باز و بسته می شود. از مزایای این اتصالات می توان به سهولت استفاده ، تنوع زیاد ، آب بندی کامل و استحکام بالا اشاره کرد.

 • اتصالات پرسی

آنها از دستگاه پرس برای نصب اتصالات پرس استفاده می کنند و به همین دلیل به آن اتصالات پرس گفته می شود. این اتصالات تنوع بالایی دارند و می توان در همه اندازه لوله های پنج لایه از آنها استفاده کرد. اتصالات پرس شامل اجزای اصلی اتصالات برنجی ، حلقه های o ، مهارهای پلاستیکی و حلقه های فولادی است.

 • اتصالات دنده‌ای یا مهره ماسوری

اتصالات دنده‌ای قدیمی‌ترین روش اتصال سیستم‌‌های لوله کشی به شمار می‌رود و معمولا در این روش از اتصالات فلزی جهت اتصال لوله‌ها بهره می‌برند. اتصال دنده‌ای لوله پنج لایه شامل دو جز اصلی مهره و ماسوره خواهد بود.

سوالات متدوال

۱) چه عواملی تعیین کننده قیمت نهایی اتصالات خواهند بود؟ برند تولید کننده، اندازه اتصالات و نوع اتصال سه فاکتور اصلی در تعیین قیمت انواع اتصالات لوله‌های پنج لایه هستند.

۲) نحوه انجام اتصالات در سیستم‌های روکار با سیستم توکار متفاوت است؟ خیر در هر دو سیستم می‌توان از اتصالات کوپلی یا پرسی استفاده کرد.

۳) در صورت از دست رفتن حالت دایره‌ای شکل لوله پنج لایه، هنگام براش با قیچی باید چه اقدامی انجام دهیم؟ کالیبره کردن لوله پنج لایه منجر به دایره‌ای شکل شدن سطح از دست رفته می‌شود و می‌تواند مشکل را به صورت کامل رفع کند.

  تماس با ما