شماره تماس : 09124808646
شماره تماس : 65010798

انواع لوله کشی در ساختمان

لوله کشی ساختمان‌ به چند نوع تقسیم می‌شوند. که تمامی آن‌ها از اهمیت زیادی برخوردار هستند و لازم است دقت زیادی صرف انتخاب لوله مناسب و پیاده سازی آن کنید.

 • لوله کشی آب گرم و سرد
 • لوله کشی فاضلاب
 • لوله کشی شوفاژ و پکیج
 • لوله کشی گاز

انواع لوله کشی در ساختمان

بهترین لوله برای لوله‎‌کشی فاضلابی

لوله کشی فاضلاب به اندازه لوله کشی آب آشامیدنی اهمیت دارد و هرگونه اشتباه در اجرای آن مشکلات جدی را برای ساختمان به همراه خواهد داشت. این لوله کشی وظیفه انتقال مصالح اضافی ساختمان به چاه فاضلاب را بر عهده دارد و هرگونه نشت یا انسداد در مسیر لوله مشکلات زیادی را به همراه خواهد داشت.

لوله کشی فاضلاب به دو روش سنتی و زیر سقف انجام می شود. در روش سنتی ، لوله ها در کف ساختمان و در روش زیر سقف ، لوله ها در داخل سقف قرار می گیرند. تنها تفاوت این دو در محل نصب آنهاست. بزرگترین مزیت روش زیر سقف نسبت به روش کف ، در دسترس بودن لوله است که در صورت بروز مشکل به راحتی قابل تعمیر است. اما اگر لوله روی زمین است ، باید کف را خراب کنید تا بتوانید لوله فاضلاب را تعمیر یا بازرسی کنید.

لوله های فاضلاب در انواع مختلف مانند لوله پلیکا ، لوله های چدنی ، لوله های پلی اتیلن ، لوله های روکش و … ساخته می شوند. بهترین لوله ها برای استفاده در لوله کشی ساختمان اتصالات فشاری هستند. لوله های فشاری راحت تر نصب می شوند و مانند لوله های پلی اتیلن نیازی به جوش ندارند. شکنندگی این لوله ها نسبت به مدل های دیگر کمتر است و مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می دهند.

موارد استفاده از لوله پنج لایه در لوله‌کشی ساختمان

لوله های پنج لایه جدیدترین نسل لوله های ساختمانی هستند که به دلیل ویژگی های خاص در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. این لوله ها از دو لایه پلی اتیلن و یک لایه آلومینیوم ساخته شده اند که توسط چسب های قوی به هم متصل شده اند. وجود لایه آلومینیومی از نفوذ اکسیژن به داخل لوله جلوگیری می کند و در نتیجه تغییری در طعم و ظاهر آب ایجاد نمی شود. دو لاله پلیمری نیز به کاهش وزن و افزایش انعطاف پذیری لوله کمک می کند.

لوله پنج لایه از مقاومت حرارتی بالایی برخوردار است و سرعت نصب و اجرای بالایی دارد. ویژگی های مختلف لوله پنج لایه باعث کاربردهای زیادی شده است که مهمترین آنها عبارتند از:

 • سیستم‌های لوله کشی ساختمان
 • انتقال آب گرم
 • سیستم گرمایش از کف
 • تهویه مطبوع
 • لوله کشی پکیج و رادیاتور
 • صنایع پزشکی و شیمیایی

کاربرد لوله تک لایه

کاربرد لوله تک لایه

لوله تک لایه یا لوله سبز از پلیمر ساخته شده و جایگزین مناسبی برای لوله های فلزی قدیمی خواهد بود. لوله های تک لایه که به درستی نگهداری می شوند ، می توانند تا 50 سال بدون هیچ مشکلی کار کنند ، و دوام بیشتری داشته و عملکرد بسیار بهتری نسبت به لوله های فلزی 15 ساله دارند. لوله تک لایه می تواند دمای 20 درجه سانتیگراد زیر صفر تا 95 درجه سانتی گراد بالای صفر را تحمل کند ، بنابراین می توان از آن برای انتقال آب سرد و گرم استفاده کرد.

لوله تک لایه وزن کمی دارد و دچار خوردگی و زنگ زدگی نمی شود ، بنابراین از این لوله در صنایع مختلف استفاده می شود. البته لوله های تک لایه ، مانند هر محصول دیگری ، دارای معایبی خواهند بود که مهمترین آنها آستانه تحمل پایین آن در برابر فشار و درجه حرارت بالا است. این ویژگی امکان استفاده از لوله های پنج لایه را در کارگاه هایی که مایعات در فشارها و دمای بالا در حال حرکت هستند ، میسر می سازد.

 • لوله کشی فاضلاب
 • انتقال آب گرم
 • انتقال آب آشامیدنی
 • سیستم تهویه مطبوع

لوله پلیکا فاضلابی

لوله پلیکا فاضلابی بهترین انتخاب لوله کشی فاضلاب

لوله پلیکا از مواد U-PVC ساخته شده است و یکی از محبوب ترین لوله های مورد استفاده در صنعت ساختمان است. این لوله مقاومت و طول عمر بالایی دارد و گزینه ای عالی برای انتقال آب و فاضلاب است. لوله پلیکا به راحتی نصب می شود و با وجود وزن کم ، حمل و نقل آن مشکل چندانی نخواهد داشت. لوله پلیکا قیمت مناسبی دارد و هزینه ها را کاهش می دهد. به همین دلیل ، مهندسان ترجیح می دهند از این لوله برای لوله کشی فاضلاب استفاده کنند.

کاربردهای اصلی لوله های پولیکا در سیستم های انتقال آب زیرزمینی ، لوله کشی فاضلاب ، تهویه مطبوع ، جمع آوری آب باران ، آبیاری کشاورزی و غیره می باشد. همچنین از این لوله برای جلوگیری از آسیب به سیستم سیم کشی سیم های برق داخل ساختمان استفاده می شود.

سوالات متداول

 • بهترین روش لوله کشی فاضلاب کدام است؟ روش زیر سقفی باعث دسترسی راحت‌تر به لوله فاضلاب شده و عمل تعمیر یا تعویض آن‌ها را آسان می‌سازد.
 • اتصال لوله‌های پنج لایه با چه روش‌های انجام می‌گیرد؟ لوله‌های پنج لایه با دو روش پرسی و کوپلی متصل می‌شوند که در روش پرسی، دستگاه پرس اتصالات را هم وصل کرده و در روش کوپلی اتصالات توسط بوشن، زانو، سه راه و … انجام می‌گیرد.
 • جهت لوله کشی ساختمان استفاده از چه لوله‌ای پیشنهاد می‌شود؟ لوله‌های پنج لایه دارای مقاومت زیادی هستند و نصب آن‌ها هم ساده خواهد بود؛ با توجه به ویژگی‌های منحصربفرد لوله ۵ لایه، می‌توان آن را بهترین گزینه برای لوله کشی ساختمان دانست.

  تماس با ما