شماره تماس : 09124808646
شماره تماس : 65010798

لوله و اتصالات پلیکا

لوله و اتصالات پلیکا یکی از انواع لوله ها و اتصالات است که امروزه بسیار کاربردی است و در سیستم های لوله کشی آب و فاضلاب و همچنین کابل کشی برق استفاده می شود. در این مقاله ضمن معرفی این لوله ها به انواع آنها نیز می پردازیم و مشخصات این لوله ها را بررسی می کنیم. همچنین می توانید محصولات مربوط به خرید لوله و اتصالات پلیکا را در فروشگاه تاپ لوله در آخر همین مطلب مشاهده کنید.

لوله پلیکا چیست؟

لوله پلیکا یا همان پی وی سی

لوله پلیکا یا همان پی وی سی U-PVC  پس از پلی اتیلن یکی از پر‌مصرف‌ترین مواد پلیمری است. مدت زیادی است که U-PVC به عنوان ماده‌ای رشد یافته مورد توجه قرار گرفته است و با تمامی صحبت‌هایی که در مورد آن مطرح بوده و هست، و به رغم وجود محدودیت‌های گوناگون در استفاده از آن، آینده‌ای همراه با رشد اقتصادی برای این ماده تصور می‌شود. تقریبا 90% U-PVC ولید شده در جهان توسط یکی از سه فرآیند اکستروژن و قالب گیری تزریقی به محصول نهایی تبدیل می‌گردد.

بیشترین مقدار پی.وی.سی اکسترود شده در ساخت انواع لوله پلیکا ( لوله‌های آب تحت فشار, لوله‌های مجاری آب و فاضلاب ) به کار می‌رود. لوله پلیکا با داشتن بالاترین خواص فنی و مکانیکی نیازهای اقتصادی و محیطی مناسبی را در دنیای امروز فراهم می‌نمایند. جدیدترین مدل از خانواده لوله‌های پلیکا ( U-PVC) لوله مورد استفاده برای آب و فاضلاب در سراسر دنیا پوش فیت یو پی وی سی است که نشت نمی‌کند و به آسانی نصب می‌شود.

انواع لوله پلیکا

لوله های پلیکا با توجه به کاربرد و کاربرد آنها به اشکال مختلف تولید می شوند و می توانند به سه دسته زیر تقسیم شوند:

لوله پلیکا معمولی یا فشار ضعیف
لوله پلیکا نیمه قوی یا فشار متوسط
فشار قوی لوله پلیکا

فشار ضعیف لوله پلیکا

این نوع لوله پلیکا معمولاً در تهویه ساختمانها و مجاری زمینی که نیازی به تحمل فشار زیاد ندارند ، استفاده می شود. از آنجا که مقاومت این لوله ها در مقایسه با سایر لوله های پلیکا کمتر است و اثر عایق صوتی آن چندان مناسب نیست ، ارزان تر از لوله های دیگر است و نیاز به مصرف خود آنها دارد.

لوله پلیکا فشار متوسط

نوع دوم لوله های پلیکا لوله هایی هستند که فشار بیشتری نسبت به لوله های نوع اول تحمل می کنند ، بنابراین بیشتر در سیستم های لوله های فاضلاب استفاده می شود. این لوله ها از کاربردی ترین و پرکاربردترین انواع لوله های پلیکا هستند. هدف دیگر این لوله ها عایق بندی لوله های الکتریکی مورد استفاده در سیستم الکتریکی ساختمان است.


لوله پلیکا فشار قوی

این لوله ها قوی ترین و با دوام ترین نوع لوله پلیکا هستند و در مقایسه با سایر لوله ها مقاومت و فشار بیشتری را تحمل می کنند. به همین دلیل معمولاً از این لوله در زمینه انتقال مایعات از راه دور و فاضلاب شهری یا خطوط لوله صنعتی با انتقال مایعات زیاد استفاده می شود. کاربرد دیگر این لوله ها به عنوان عایق یا روکش سایر لوله های پلیکا است که نیاز به تقویت دارند. این باعث می شود این لوله ها کمتر در معرض فشار و آسیب قرار بگیرند.


اتصالات پلیکا

هرگاه سخن از لوله به میان باشد خواه آن لوله چدنی باشد یا آهنی، گالوانیزه باشد یا پلیکا، لوله سبز باشد یا پلی اتیلن، مسلما به ابزار های دیگری نیاز دارد که به اتصالات لوله ها معروف می باشند. به طور نمونه اتصالات گالوانیزه از مشهورترین نوع اتصالات می باشند که در لوله کشی های آب و گاز شهری و روستایی در کشور ما بسیار مورد استفاده قرار گرفته اند. برخی از مهم ترین انواع این اتصالات عبارتند از:

سه راهی گالوانیزه
آرنج گالوانیزه 90 درجه
پوشش گالوانیزه
پوشش گالوانیزه
مهره
و همچنین…

مزایای لوله پلیکا

مقاومت در برابر خوردگی

لوله پلیکا غیر رسانا است و نسبت به فعل و انفعالات الکتروشیمیایی ناشی از اسیدها و نمک‌هایی که باعث خوردگی فلزات می‌شوند مقاوم است. این مشخصه در داخل و خارج لوله پلیکا وجود دارد. در نتیجه لوله در جاهایی که خاک مهاجم است کاربرد دارد.

مقاومت شیمیایی

لوله پلیکا در برابر طیف وسیعی از مواد شیمیایی حداکثر تا دمای 140 درجه فارنهایت مقاومت خود را به نمایش می‌گذارد.

همچنین در برابر مواد شیمیایی ای که معمولا در منازل پیدا یا استفاده می‌شوند مقاوم است.

مقاوت نسبت به وزن، سبک بودن

لوله پلیکا پیشرفت شگرفی در کاهش وزن لوله داشته و این از نظر ایمنی بسیار مهم است.

این لوله‌ها مصدومیت کارگر را به شدت کاهش می‌دهد.

انعطاف پذیری

مقاومت لوله پلیکا نسبت به شکستگی یک ویژگی بسیار مهم است.

در حالیکه لوله پلیکا از جنس ( U-PVC ) ساخته شده تحمل فشار بدون اینکه دچار شکستگی شود را دارد.

مقاومت در برابر ضربه

در شرایط عادی لوله پلیکا به نسبت لوله‌های ساخته شده از خاک رس بتن و بسیاری دیگر از مواد مرسوم مقاومت بالایی در برابر ضربه دارد.

ضریب اصطکاک : لوله pvc با دیواره های صاف تری که دارد باعث کاهش اصطکاک مقاومت در برابر جریان می شود.

 

موارد مصرف لوله پلیکا

انتقال فاضلابهای خانگی

کاربردهای شهری و صنعتی

شبکه‌های آبرسانی تحت فشار

پوشش کابلهای شبکه برق و نیرو

پوشش کابلهای مخابراتی

در زیر محصولات لوله و اتصالات پلیکا را درج کردیم که میتوانید با کلیک بر رویشان مشاهده فرمایید